A vizitdíj bevezetését a kormány nem utolsósorban azzal indokolta: idehaza az egy emberre jutó orvos-beteg találkozások száma kétszer annyi, mint a fejlett országokban. Mindez ördögi körként nehezedett a finanszírozásra: a túlterhelt orvosok csak kevés időt tölthettek a betegekkel, akik ezért nem kaptak megfelelő kezelést vagy információt, ezért további orvosokat kerestek meg, ahol szintén csak részleges ellátáshoz jutottak, az egészségbiztosítási pénztár pedig valamennyi párhuzamos kezelést megfizette, azaz pazarolt a rendszer.
Vizitdíj: kinek, mikor, mennyit? |
Sinkó Eszter közgazdász emlékeztetett azonban arra: az első hetek tapasztalataival óvatosan kell bánni. Igaz, a vizitdíj bevezetése Szlovákiában is hasonló mértékben csökkentette az orvoshoz fordulók számát. A hazai jelenség szerinte azonban egyelőre csak ideiglenesnek tekinthető, hiszen sokan még a vizitdíj bevezetése előtt elmentek az orvoshoz gyógyszert felíratni vagy más, tervezhető kivizsgálásra.
Hibák még hetekig lesznek - ha szükséges, módosítják, finomítják a vizitdíj beszedésének rendszerét; az első hetek tapasztalatait folyamatosan értékelik - mondta el korábban Molnár Lajos egészségügyi miniszter. Részletek...
"Legalább az öreglányoknak ne kellene fizetni!" - hanganyag
A Fidesz szerint csak Kóka volt cége nyer a vizitdíjjal
Eldőlt, melyik kórházakat zárják be - itt a lista
Forrás: Népszabadság