1p

Elmossa az árrésstopot a recesszió?
Mekkora sebeket ejt rajtunk Donald Trump vámháborúja?

Online Klasszis Klub élőben Jaksity Györggyel!
Vegyen részt és kérdezze Ön is a neves közgazdászt!

2025. április 22. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Vészterveket léptetett életbe a brit kormány az üzemanyagszállító cégek alkalmazottainak fenyegető négynapos sztrájkja miatt, attól tartva, hogy a hétvégétől országos üzemanyaghiány alakulhat ki.
Vészterveket léptetett életbe különösebb hírverés nélkül a brit kormány az üzemanyagszállító cégek alkalmazottainak fenyegető négynapos sztrájkja miatt, attól tartva, hogy a hétvégétől országos üzemanyaghiány alakulhat ki - írta a Financial Times.

A két legnagyobb brit közúti üzemanyag-fuvarozó cég hozzávetőleg ötszáz gépkocsivezetője tervezi a négynapos sztrájkot péntektől, mivel vállalataik elutasították az általuk követelt 13 százalékos béremelést.

A két szállító cég a Shell hálózat mintegy ezer nagy-britanniai benzinkútjának kizárólagos ellátója, de a brit kormány attól tart, hogy a sztrájkoló sofőrök más cégek lerakatainak kiszállítási útvonalait is eltorlaszolhatják, széleskörű ellátási fennakadást okozva.

A londoni gazdasági napilap értesülése szerint a kormány már múlt pénteken életbe léptette az ilyen helyzetekre kidolgozott vészintézkedési terveket, de ezt nem tette közzé, megelőzendő a pánikszerű üzemanyag-felvásárlást. A tervek közé tartozik a sürgősségi szolgálatok üzemanyag-ellátásának megszervezése, illetve a szállítmányok eljuttatása olyan térségekbe, amelyekben a sztrájk miatt hiány alakul ki.

Hétfőn 4 dollár körüli mértékben csökkent a kőolaj ára a szabadpiacon, miután erősödött a dollár és a befektetők profitot vettek ki a múlt hét végi rekord, 138 dolláros árat követően. A New York-i árupiacon a West Texas Intermediate amerikai könnyűolajfajta júliusi jegyzése záráskor 4,19 dollárral 134,35 dollárra csökkent. Az Intercontinental Exchange londoni IPE-jegyzésében az északi-tengeri Brent júliusi lejárata 3,78 dollár gyengüléssel 133,91 dolláron fejezte be a napot.
A kormány attól tart - és a Financial Times szerint az üzleti élet is osztja ezt az aggodalmat -, hogy a tervezett sztrájk jóval nagyobb ellátási kiesést okoz, mint a skóciai Grangemouth városa mellett működő Ineos olajfinomító 1200 alkalmazottjának április közepi kétnapos munkabeszüntetése.

Annak a sztrájknak a közvetett és közvetlen hatásaként napi 700 ezer hordó esett ki Nagy-Britannia nyersolaj-ellátásából - ez a brit piacra érkező napi nyersolaj-mennyiségnek csaknem egyharmada -, miután az északi-tengeri lelőhelyeket a szárazfölddel összekötő legnagyobb vezetékhálózatot is le kellett zárni a finomítói sztrájk miatt.

A grangemouth-i finomító által ellátott skóciai és észak-angliai térségekben - a hatósági felhívások ellenére - annak idején üzemanyag-felvásárlás kezdődött, és sok benzinkútnál 20, sőt később már csak 10 fontban korlátozták az egy-egy vásárlónak kiadható benzin és gázolaj értékét.

A brit közúti fuvarozókat és magánautósokat sztrájk nélkül is minden idők legmagasabb üzemanyagárai sújtják. A benzin és a gázolaj kiskereskedelmi ára már rég és jóval túlhaladta a korábban elképzelhetetlen szintnek tartott literenkénti egy fontot. Az előbbi üzemanyagféle országos átlagára a múlt hónap végén 1,14, az utóbbié 1,26 font (350, illetve 390 forint) volt, de sok benzinkútnál 1,30-1,40 font körüli árakat is kiírtak már.

Lakásvásárlás akár 0% önerővel, június 30-áig jelentősen csökkentett
egyszeri költséggekkel!
A brit fuvarozók május utolsó hetében, London és a walesi Cardiff környékén tömeges kamionos forgalomlassító felvonulást rendeztek a magas üzemanyagadók csökkentésének kikényszerítésére.

Az adócsökkentésért kampányoló egyik szervezet - Fuel Lobby - már az évtized elején súlyos, országos üzemanyag- és áruhiányt okozott Nagy-Britanniában azzal, hogy az akkor tervezett üzemanyagadó-emelés ellen tiltakozva egy hétre eltorlaszolta az olajfinomítók kiszállítási útvonalait, pedig akkor a kiskereskedelmi üzemanyagárak még csak 70 penny körül jártak literenként.

Lélegzetvétel az olajárcsökkenés után
Az uniós csúcsot is elérheti az olajár
Spanyol sztrájk, portugál blokád
Keserű az olajkapszula
Az egész világot kiborítja a benzinár

MTI

Címkék: Cikkek

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Cikkek Megújult a Privátbankár!!
Privátbankár.hu | 2011. november 15. 15:35
Kedves olvasóink az elmúlt héten már megújult oldalunk tesztverziójával találkozhattak, ami jelezte: a Privátbankár új útra lépett. A változás már a nyáron elkezdődött, azóta lépkedünk folyamatosan előre. Most egy nagyobb ugrás következett..
Cikkek További árfolyamok >>
Privátbankár.hu | 2011. november 9. 10:05
 
Cikkek Skandináviában sincs minden rendben
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 18:02
Folytatódik a dán lejtmenet jövőre is, a skandináv ország gazdasága tovább lassul, egyre nehézkesebb a hitelezés, és tovább csökkennek a lakásárak
Cikkek Papandreu lemondott a népszavazásról
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 16:21
A görög kormányfő elállt attól az ötletétől, hogy népszavazáson dőljön el, akarnak-e a görögök megszorításokat a nemzetközi mentőcsomagért cserébe. Ezzel visszatértünk a pár nappal ezelőtti állapotokhoz, amikor a piacok optimista hangulatban nyugtázták, hogy az európai tagállamok nagy nehezen megállapodtak a magánbefektetőkkel a görög adósság felének leírásáról.
Cikkek Papandreu nem mond le - még
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 14:05
Óriási meglepetésre kamatot vágott az Európai Központi Bank. 25 bázisponttal 1,25 százalékra csökkentették az irányadó rátát az eddig 1,5 százalékról. A piacok azonnal reagáltak. Közben egyre fogy a levegő a görög miniszterelnök körül, aki távozhat posztjáról. Ha Athén elköszön az eurótól, az első tagállam lehet, amely kilép az EU-ból
Cikkek A bankokat kérdezi a kormány, mi legyen a devizahitelesekkel
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 13:50
Újra tárgyalóasztalhoz ülnek a bankok a kormánnyal, az NGM várja a javaslatokat a szektor szereplőitől. Az már biztos, hogy feltőkésítik az MFB-t
Cikkek Sehol egy biztonságos magyar bank?
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 13:36
A Global Finance Magazin közzétette listáját az ötven legbiztonságosabb feltörekvő piaci bankról: sehol egy magyar bank, még a régiós összesítésben sem
Cikkek A mauríciuszi devizát a költségvetési tervek gyengítik
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 12:47
Harmadik napja gyengül a mauríciuszi rúpia a dollárral, és a fő devizákkal szemben. Az Indiai-óceán szigetországában a jövő évi költségvetés terveire várnak a befektetők. A várakozások szerint a port louis-i kormány olyan intézkedésekről dönt majd, amelyek gyengítik a devizát, ugyanis az elsősorban exportból élő gazdaságnak ez kifejezett érdeke. Érdekesség, hogy a helyi statisztikai hivatal nemrég főleg az európai válságra hivatkozva csökkentette az idei GDP előrejelzését 4,5-ről 4,1 százalékra. A mindössze 1,3 millió lakosú ország GDP-je a második Fekete-Afrikában köszönhetően az erős olaj, cukornád-kivitelnek, és a textiliparnak.   Privátbankár
Cikkek A kormány átvállalja Várpalota devizahitelét - a jó lobbi miatt
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 11:48
Várpalota polgármesterének lobbitevékenységét a kormány azzal ismeri el, hogy kifizeti a kistérség devizatartozását
Cikkek Kollektív szerződések: már most nyomást gyakorolnak a munkaadók
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 11:21
A jövő évi költségcsökkentések jegyében több munkáltató nyomásgyakorlásba kezdett, jelezvén, hogy felbontanák a kollektív szerződéseket
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG