A londoni üzleti napilap a 2007-re adott, szektoronkénti globális előrejelzésében - arra a saját magának feltett kérdésre, hogy várható-e az idén az értékpiacok meredek esése - azt a választ adta, hogy "egy bizonyos ponton igen". Az adósságpapír-, nyersanyag- és ingatlanárakat "hatalmas globális likviditási hullám" hajtotta magasba, és jóllehet a részvények ennél kevésbé tűnnek feszítettnek, ez a szektor is magasra értékelődött.
A tisztes gazdasági növekedés és a folytatódó vállalati egyesülési és felvásárlási aktivitás támogatni fogja a részvénypiacokat, de a négy éve tartó árfolyam-fellendülés kezd kifáradni; a vállalati eredmények javulása lassulni fog, és fordul az (eddig olcsó pénz jellemezte) hitelpiaci ciklus is.
A Financial Times szerint "túl nagy az elbizakodottság" az amerikai gazdaság várt puha landolásával, az alacsony inflációval és a geopolitikai kockázatokkal kapcsolatban. |
Az amerikai gazdaság idei teljesítményével kapcsolatban valóban inkább derűlátás, semmint borúlátás jellemzi a londoni elemző házakat. A Fitch Ratings, a legnagyobb európai hitelminősítő december végén kiadott 2007-es világgazdasági előrejelzésében puha landolást jósolt az Egyesült Államoknak, 2,4 százalékos idei gazdasági növekedéssel és a jelenlegi, 5,25 százalékos szinten maradó Fed-alapkamattal.
A világgazdaság egészére a cég a 2006-ra várt 3,7 százalék után az idén 3,2 százalékos, 2008-ban 3,3 százalékos növekedést valószínűsített. Ezen belül az amerikai gazdaság a Fitch előrejelzése szerint az idei 2,4 százalék után 2008-ban már ismét 3,0 százalékkal fog növekedni.
A JP Morgan legfrissebb 2007-es prognózisában is az áll, hogy a lakossági költekezés szempontjából döntő jelentőségű amerikai ingatlanpiac visszaesése tavaszra várhatóan befejeződik, és miután ez a kolonc lekerül a gazdaságról, az éves összevetésű amerikai növekedési ütem reálértéken már 2007 második negyedévére 3,0 százalékra gyorsulhat vissza.
A ház szerint a Federal Reserve 2007 legnagyobb részében várhatóan nem mozdul, de ha a második negyedévig felgyorsuló növekedésről, illetve a 2,5 százalékos éves szintű maginflációról szóló előrejelzések helytállónak bizonyulnak, októberben újraindulhat a Fed szigorító ciklusa, amely 2008 elejéig 6,00 százalékra viheti fel az amerikai alapkamatot.
Ezt támasztja alá, hogy a dollár külső értékvesztése gyorsulva folytatódott tavaly: a negyedik negyedévben 4,4 százalékkal gyengült az euróval és 1,2 százalékkal a japán jennel szemben.
Az alulteljesítés várhatóan 2007-re is jellemző lesz, főleg a magas hozamelőnyt ígérő, erős makrohátterű, vonzó értékeltségű feltörekvő piaci valutákkal szemben, mint például a rubel és a kínai jüan, áll a JP Morgan londoni előrejelzésében.
Devizahitelesek! Ezt várhatják idén a forinttól