Beszivárgott Európába a borúlátás
A hangulat vártnál jóval erősebb romlását azzal magyarázták az intézet szakértői, hogy a "nem elsőrendű válság" újabb amerikai fejleményei miatt terjed a borúlátás az amerikai gazdasági növekedés jövője és azzal együtt az európai fejlődés iránt, miközben a gyenge dollár máris megnehezíti az európai exportőrök életét.
A hangulatmutatót tényadatok is igazolta: az euróövezeti ipari termelés szeptemberben 0,7 százalékkal csökkent, közölték az EU statisztikai hivatalában szintén kedden. Az elemzők csak 0,2 százalékos visszaesésre számítottak.
Szintén szeptemberben Németországban a kiskereskedelmi forgalom csak 0,6 százalékkal nőtt, közölték a Bundesbankban ugyancsak kedden, rontva a korábbi, 1,6 százalékos előzetes becslést. A jelenlegi körülmények megítélése 70,2 ponton maradt, annyi, mint októberre volt, közölték a ZEW-nél. Az elemzők 66,9 pontra számítottak.
A ZEW előre tekintő mutatójának 71,0 pontos, meredeken emelkedett tavaly januári értéke kétéves csúcs volt, utána folyamatosan csökkent, tavaly novemberre már mínusz 28,5 pontra, 1993. március óta a legalacsonyabbra. Decemberre mínusz 19 pontra, idén januárra mínusz 3,6 pontra, februárra 2,9 pontra javult a mutató, tavaly november óta először jelezve pozitív számmal a bizakodók többségét. Májusig 24,0 pontig emelkedett, de utána lefelé fordult az irányzat, és augusztusban újra a negatív zónába került a mutató.
A pontjaink jók, na de rosszul élünk...
Hol a vége? Három napja zuhan a bankszektor
MTI