1p
Bajnai Gordon szerint a kilenc nagykövet hétfői megbeszélésükön világossá tette, hogy nyílt levelükben nem a kormányt kritizálták
Bajnai Gordon szerint a kilenc nagykövet hétfői megbeszélésükön világossá tette, hogy nyílt levelükben nem a kormányt kritizálták

Bajnai Gordon szerint a kilenc nagykövet hétfői megbeszélésükön világossá tette, hogy nyílt levelükben nem a kormányt kritizálták, hanem azokat a kormánytól független testületeket, szervezeteket, pártokat, önkormányzatokat, amelyek véleményük szerint külföldi befektetők ellen irányuló lépéseket tettek az elmúlt hetekben. A kormányfő erről az után nyilatkozott újságíróknak, hogy találkozott a kilenc érintett Budapesti nagykövettel.

Bajnai Gordon elmondta: Magyarország nemzetközi megítélésnél két folyamat zajlik párhuzamosan egymással. Az egyik az erősödő, visszatérő  bizalomé; a másik ezzel ellentétes, hogy konkrét események miatt egyes külföldi befektetők bizalmatlanná váltak. Erről szólt a nagykövetek nyílt levele - vélekedett a miniszterelnök.

A miniszterelnök hangsúlyozta: a nagykövetek a megbeszélésen világossá tették, hogy Magyarország barátai és Magyarország érdekében cselekedtek. Én magam is barátként és szövetségesként tekintek rájuk, ahogyan a magyarországi befektetők is - közölte. Bajnai Gordon emlékeztetett arra, hogy a külföldi befektetők Magyarországon több mint 500 ezer embernek adnak munkát.

Kiemelte: ha csak ebbe belegondolunk, akkor is világosan látszik, milyen óriási vesztenivalója van az országnak; ezért komolyan kell venni a figyelmeztetéseket.

A Fidesz szerint Bajnai Gordon miniszterelnök "kínos, hiteltelen magyarázkodása" aligha nyugtatta meg a befektetőket. Cser-Palkovics András, az ellenzéki párt helyettes szóvivője közleményében azt írta: a külföldi befektetők pontosan tudják, hogy a helyzet javulása csak egy olyan új kormánytól várható, amely "szakít a Gyurcsány-Bajnai-korszak örökségével, leküzdi a korrupciót és a bürokráciát, és munkahelyteremtéssel, adócsökkentéssel elindítja Magyarországot a növekedés útján".
A kormányfő tájékoztatta a nagyköveteket arról, milyen intézkedéseket tesz a kormány annak érdekében, hogy javítsa a befektetői bizalmat. Ezek közül a korrupció elleni fellépést nevezte a legfontosabbnak és ismertette a parlament előtt lévő törvényjavaslat főbb intézkedéseit. Szintén fontosnak tartja, hogy az országgyűlés dönteni fog a párfinanszírozás átalakításáról. Mint mondta, erről is kérdezték a nagykövetek.

Bajnai Gordon a nagykövetekkel közölte: a kormány nem tesz le arról, hogy újabb és újabb aktív kezdeményezésekkel segítse a korrupció visszaszorítását Magyarországon. Minden demokratikus erőnek ebben meg kell tennie a maga dolgát - jelentette ki.

Beszámolt arról: a nagykövetek konkrét ügyeket is felvetettek. Példaként  a Suez-csoportot Pécsett ért atrocitást említette. Példa nélküli módon, egy jogi vitát erőszakos úton próbált rendezni egy önkormányzat, amelynek az a dolga, hogy a jog betartását képviselje - idézte fel. A miniszterelnök a nagyköveteknek ezzel kapcsolatban elmondta, hogy a kormány felajánlotta a közvetítést, amelynek eredményeként múlt hét szerdán leült egymással a város és a francia cég vezetése.

Mint mondta, több nagykövet is beszélt arról, hogy közvetlen negatív élményeik vannak az országos kereskedelmi rádiók frekvenciapályázata kapcsán. A kormányfő a nagyköveteknek jelezte, hogy időben szólt aggályairól, és támogatja a parlamenti vizsgálóbizottság felállítását.

Az MTI azon kérdésére, mivel indokolták a nagykövetek, hogy nyílt levél formájában tették közzé álláspontjukat, azt válaszolta: a nagykövetségek úgy érezték, hogy Magyarország érdekében meg kell szólalniuk.

Arra a felvetésre, lesz-e a konkrét eredménye a találkozónak, elindít-e a megbeszélés valamilyen kezdeményezést, Bajnai Gordon úgy válaszolt: azt ígérte a nagyköveteknek, hogy a kormány azonnal kivizsgálja, ha tőlük olyan panasz érkezik, amely külföldi  nagybefektetőt érint.

Az Amerikai Egyesült Államok, Belgium, Franciaország, Hollandia, Japán, Nagy-Britannia, Németország, Norvégia és Svájc nagykövetsége a múlt héten, közös nyilatkozatban arra hívta fel a figyelmet, hogy a Magyarországra irányuló külföldi közvetlen befektetések túlnyomó része az általuk képviselt országokból származik, majd ehhez azt is hozzátették, hogy befektetőik aggodalmát különösen a közszolgáltatások, a műsorszolgáltatás és az országos közlekedési infrastruktúra egyes területein megmutatkozó "nem transzparens", nem átlátható "megnyilvánulások" váltották ki.

Az SZDSZ szóban már igent mondott
Bajnai: hová lettek a biztonságos hétköznapok?
Putyin a dácsájában fogadja Orbánt
Bajnai találkozóra hívja a nagyköveteket

MTI

Címkék: Cikkek

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Cikkek Megújult a Privátbankár!!
Privátbankár.hu | 2011. november 15. 15:35
Kedves olvasóink az elmúlt héten már megújult oldalunk tesztverziójával találkozhattak, ami jelezte: a Privátbankár új útra lépett. A változás már a nyáron elkezdődött, azóta lépkedünk folyamatosan előre. Most egy nagyobb ugrás következett..
Cikkek További árfolyamok >>
Privátbankár.hu | 2011. november 9. 10:05
 
Cikkek Skandináviában sincs minden rendben
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 18:02
Folytatódik a dán lejtmenet jövőre is, a skandináv ország gazdasága tovább lassul, egyre nehézkesebb a hitelezés, és tovább csökkennek a lakásárak
Cikkek Papandreu lemondott a népszavazásról
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 16:21
A görög kormányfő elállt attól az ötletétől, hogy népszavazáson dőljön el, akarnak-e a görögök megszorításokat a nemzetközi mentőcsomagért cserébe. Ezzel visszatértünk a pár nappal ezelőtti állapotokhoz, amikor a piacok optimista hangulatban nyugtázták, hogy az európai tagállamok nagy nehezen megállapodtak a magánbefektetőkkel a görög adósság felének leírásáról.
Cikkek Papandreu nem mond le - még
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 14:05
Óriási meglepetésre kamatot vágott az Európai Központi Bank. 25 bázisponttal 1,25 százalékra csökkentették az irányadó rátát az eddig 1,5 százalékról. A piacok azonnal reagáltak. Közben egyre fogy a levegő a görög miniszterelnök körül, aki távozhat posztjáról. Ha Athén elköszön az eurótól, az első tagállam lehet, amely kilép az EU-ból
Cikkek A bankokat kérdezi a kormány, mi legyen a devizahitelesekkel
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 13:50
Újra tárgyalóasztalhoz ülnek a bankok a kormánnyal, az NGM várja a javaslatokat a szektor szereplőitől. Az már biztos, hogy feltőkésítik az MFB-t
Cikkek Sehol egy biztonságos magyar bank?
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 13:36
A Global Finance Magazin közzétette listáját az ötven legbiztonságosabb feltörekvő piaci bankról: sehol egy magyar bank, még a régiós összesítésben sem
Cikkek A mauríciuszi devizát a költségvetési tervek gyengítik
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 12:47
Harmadik napja gyengül a mauríciuszi rúpia a dollárral, és a fő devizákkal szemben. Az Indiai-óceán szigetországában a jövő évi költségvetés terveire várnak a befektetők. A várakozások szerint a port louis-i kormány olyan intézkedésekről dönt majd, amelyek gyengítik a devizát, ugyanis az elsősorban exportból élő gazdaságnak ez kifejezett érdeke. Érdekesség, hogy a helyi statisztikai hivatal nemrég főleg az európai válságra hivatkozva csökkentette az idei GDP előrejelzését 4,5-ről 4,1 százalékra. A mindössze 1,3 millió lakosú ország GDP-je a második Fekete-Afrikában köszönhetően az erős olaj, cukornád-kivitelnek, és a textiliparnak.   Privátbankár
Cikkek A kormány átvállalja Várpalota devizahitelét - a jó lobbi miatt
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 11:48
Várpalota polgármesterének lobbitevékenységét a kormány azzal ismeri el, hogy kifizeti a kistérség devizatartozását
Cikkek Kollektív szerződések: már most nyomást gyakorolnak a munkaadók
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 11:21
A jövő évi költségcsökkentések jegyében több munkáltató nyomásgyakorlásba kezdett, jelezvén, hogy felbontanák a kollektív szerződéseket
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG