Közölte, hogy az idén tavasszal különböző befektetői csoportok összesen mintegy 1,5 millió tonnányi bioetanol-üzem létesítését jelentették be, ami csaknem duplája a kormány által reálisnak tartott kapacitásnak. Az államtitkár szavai szerint mostanra kezd az "ésszerűség határára visszaesni a befektetői lelkesedés".
Gőgös Zoltán az elbizonytalanodást elsősorban a csökkenő olajáraknak, és ennek hatására mérséklődő alkoholáraknak tulajdonítja. Az elmúlt fél évben csaknem 20 dollárral 50 dollárra esett vissza egy hordó olaj ára, ami jelentősen rontotta a bioüzemanyagok versenyképességét.
Eközben 30 éves csúcsára emelkedett a bioetanol alapanyagául számító kukorica ára. Ez az árszint a nyári aszály miatt kieső európai termés, továbbá az amerikai energiaprogram miatt visszaeső tengerentúli import miatt akár tartós is lehetne. Azonban a kukoricaintervenció megszűntetési terveiről szóló hírek új helyzetet teremtettek - hívta fel a figyelmet az államtitkár. Utalt arra, hogy a piacvédelmet jelentő minimumár eltörlése a bioetanol-gyártás felé terelheti a kukoricát, ami a befektetők érdeklődését újra felélénkítheti.
Gőgös Zoltán úgy véli, hogy a kedélyek lecsillapodása után is maradt annyi komoly nagyberuházó, hogy speciális állami támogatások nélkül építsenek üzemeket Magyarországon. Őket az állam kiemelten nem kívánja támogatni, ezek a programok csupán a más jellegű nagyprojekteknek is járó kedvezményekre számíthatnak - mutatott rá. Az államtitkár a foglalkoztatottak után járó fejlesztési támogatást, a társasági adókedvezményt, a hitelek kamattámogatását említette, amelynek mértéke a teljes beruházási értéken belül nem haladja meg a 10 százalékot.
Gőgös Zoltán kiemelte: a kis bioetanol-projektek ugyanakkor számíthatnak európai uniós társfinanszírozású támogatásokra. Jövőre 2 milliárd forint, hét év alatt pedig mintegy 15 milliárd forint támogatást juthat számukra. Kifejtette: a pályázatokon az úgynevezett magyar modellben részt vevő kisebb bioszesz-üzemek részesülhetnek majd támogatásokban. A világon egyedülálló modell lényege, hogy a bioetanol előállítása állattenyésztéssel szimbiózisban zajlik majd. Az állattartó telepek ugyanis fel tudják használni a szomszédságában létesülő kis "bioszesz" üzemek egyébként gondot és költséget jelentő gyártási melléktermékét.
Jövőre egyelőre kísérletképpen régiónként egy-egy ilyen egység létrehozására lehet támogatást nyerni. Ezeknek a sikerétől függően terjedhet a magyar bioetanol modell a későbbiekben. Az államtitkár 60-100 ilyen projekt megvalósítására lát lehetőséget. Gőgös Zoltán úgy véli, hogy a kis gyártóegységek adhatják majd a jövőben a bioetanol-gyártás kapacitásának egyharmadát. Jelenleg mintegy 70 ezer tonnát tesz ki az éves bioetanol-termelés, ami az államtitkár szerint 2009-2010-re fut fel több mint tízszeresére.
Az államtitkár megjegyezte, hogy biodízel-projektek nem számíthatnak pályázati forrásokra, ugyanis ennek a folyékony alternatív energiafajtának a jövőjét a kormány biztosítottnak látja a Mol üzleti tevékenységének keretében.
A Lukoil-é lesznek a magyar Jet kutak
Önürítő utasok, avagy sz..rágás a levegőben
Olcsó üzemanyag köszönhető a gyenge dollárnak
Bioetanolt gyártana és exportálna Oroszország
Keserédes élet: nem lesz többé kabai cukor - a bioetanol lesz a megmentő?
Bombaüzlet az új üzemanyag: 20 milliárdos üzem épül Mohácson