1p

Kíváncsi rá, hogyan befolyásolják a világpolitikai viharok az Ön pénztárcáját?
Csatlakozzon azokhoz, akik nemcsak figyelik,
hanem értik is, mi történik a világban - és a tőkepiacokon!

Klasszis Befektetői Klub

2025. május 27. 17:00, Budapest

Részletek és jelentkezés

A Mol elnök-vezérigazgatója szerint a részvényesek bíznak a cég stratégiájában, az OMV pedig továbbra sem tett le a magyar olajcég felvásárlásával kapcsolatos tervéről
A Mol elnök-vezérigazgatója szerint a részvényesek bíznak a cég stratégiájában - az OMV vizsgálja ugyanakkor annak a lehetőségét, hogy bíróság előtt támadja meg a szerdai közgyűlés határozatait

A részvényesek a közgyűlésen pozitívan értékelték a 2007. évet, támogatták az igazgatóságot és a vezetőséget, ami világos jele annak, hogy bíznak a vállalatban és a társaság stratégiájában - mondta Hernádi Zsolt, a Mol Magyar Gáz- és Olajipari Nyrt. elnök-vezérigazgatója.

A közgyűlést követő sajtótájékoztatón a saját részvény arány 10-ről 25 százalékra történő felemeléséről elmondta: elképzelhető, hogy az OMV a 20,2 százalékos Mol-csomagját piacra dobja, s ekkor a részvényárfolyam megtartása érdekében jól jön majd a magasabb arány. Azaz egy adott pillanatban nem öntheti el a piacot nagy mennyiségű Mol-részvény, mert a társaság képes lesz felvásárolni azt.
   
Hernádi Zsolt elmondta: néhány alapszabály-módosítás nem kapta meg a szükséges szavazatot, de ezek inkább technikai jellegű változások lettek volna, semmint tartalmiak: így például az, hogy kilenc fő alatt is határozatképes az igazgatóság. Utalva az OMV-re elmondta: van egy részvényes, amelyik az utóbbi időben gyakorta kritizálta a Mol vállalatirányítási stratégiáját, ám nem világos, hogy ez a cég csak aggódó befektető-e, vagy a Mol legnagyobb konkurense.

Friss tőzsdei árfolyamok
   
Kérdésekre válaszolva elmondta: nincs olyan terv, hogy napokon belül nagy mennyiségben saját részvényt kezdenek el vásárolni, a 25 százalék csak opció. Hozzátette: természetesen nemcsak akkor vásárolnak majd, ha az OMV piacra dobja a Mol-részvényeit, hanem akkor is, ha ezt a társaság érdekei úgy kívánják.
   
Osztalékként bruttó 85 milliárd forintot fizet ki a 2007. év után a Mol a társaság éves rendes közgyűlésén szerdán meghozott döntés alapján. Az osztalékként ki nem fizetett eredményt az eredménytartalékba sorolják át. További részletek az osztalékfizetésről
Az osztalékfizetés időpontjáról Hernádi Zsolt elmondta: az igazgatóság állapítja meg az időpontot, de még nem foglalkozott ezzel a kérdéssel. Az igazgatóság következő ülése május végén lesz, s elképzelhető, hogy akkor már határoz az időpontról. Az egy részvényre jutó osztalék függ attól, hogy a fordulónapkor a társaságnak mennyi saját részvénye lesz: a Molnak jelenleg kevesebb mint 200 ezer részvénye van a 109 millióból. Ha a jelenlegi teljes részvényszámmal számolunk, akkor az osztalék mértéke 775 forint lenne, de a közgyűlés már döntött arról, hogy 5 százaléknyi saját részvényt bevon: az összeg ennek figyelembevételével 816 forint.
 
Az OMV közben vizsgálja annak lehetőségét, hogy bíróság előtt támadja meg a Mol-közgyűlés határozatait, amelyeket a magyar cég igazgatóságával együttműködő részvényesek támogatásával, de a Mol független részvényeseinek érdekeivel ellentétesen hoztak meg - jelentette be az osztrák olaj- és gázipari konszern.
   
A cég közleménye szerint az OMV megkérdőjelezi a Mol aznapi közgyűlésén elfogadott számos határozat érvényességét. Úgy ítéli meg, hogy az éves közgyűlés rendkívül kiábrándító volt, és a magyar cég vezetése ez alkalommal is teljes mértékben figyelmen kívül hagyta a felelős vállalatirányítás alapvető normáit.
   
Növelte hatékonyságát a Mol Románia 2007-ben, így az egy töltőállomásra eső átlagos eladás mértéke 7,8 százalékkal nőtt a 2006-os évhez képest - olvasható a vállalat közleményében. A dokumentum szerint a Mol Románia üzleti forgalma 2007-ben meghaladta az 533 millió eurót.
A Mol-ban 20,26 százalékos tulajdonrésszel bíró OMV az igazgatóság szemére vetette, hogy most sem adott érdemi tájékoztatást azokkal az aggodalmakkal kapcsolatban, amelyeket az osztrák cég a közgyűlés előtt, illetve annak folyamán felvetett. Véleménye szerint az igazgatóságnak a közgyűlésen tanúsított magatartása újabb bizonyítéka annak, hogy a Mol-vezetés továbbra is tudatosan a részvényesek érdekeivel ellentétesen cselekszik, és akadályozza a tulajdonosi szerkezetre vonatkozó tisztánlátást.
   
Az OMV közleményében tudatta: tekintettel arra, hogy a közgyűlésen egyetlen olyan határozati javaslat sem volt, amely a független részvényesek érdekét szolgálta volna, a közgyűlésen vagy nemmel szavazott, vagy tartózkodott a szavazáskor.  Az osztrák olajcég ugyanakkor továbbra is fenntartja a Mol felvásárlásával kapcsolatos tervét annak ellenére, hogy az osztrák részvényes  szempontjából csalódást keltő volt a Mol szerdán megtartott éves közgyűlése. A közgyűlésen a részvényesek jóváhagyták azokat a javaslatokat, amelyek tovább erősítik a Mol igazgatóságát és lehetővé tették a saját részvény arány 10-ről 25 százalékra történő felemelését.

Mindez semmit sem változtat a mi szempontunkból - mondta Thomes Hümer, az OMV osztrák olaj- és gázipari konszern szóvivője a Dow Jones Newswires hírügynökségnek. Továbbra is kitartunk a Mol felvásárlásának a terve mellett - tette hozzá. Hernádi Zsoltnak, a Mol elnök-vezérigazgatójának arra a kijelentésére, miszerint elképzelhető, hogy az OMV a 20,2 százalékos Mol-csomagjának az egészét, vagy egy részét a piacra dobja, az OMV szóvivője azt mondta, hogy cége nem tervez ilyen lépést.
 
Érik a balhé: az OMV nekimegy a Molnak
Együttműködik a Mol és az Exxonmobil (hanganyag)
Újabb kutakat nyit a MOL Romania
OMV: Nem jutunk közelebb
Nem növelte termelését az OMV

MTI

Címkék: Cikkek

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Cikkek Megújult a Privátbankár!!
Privátbankár.hu | 2011. november 15. 15:35
Kedves olvasóink az elmúlt héten már megújult oldalunk tesztverziójával találkozhattak, ami jelezte: a Privátbankár új útra lépett. A változás már a nyáron elkezdődött, azóta lépkedünk folyamatosan előre. Most egy nagyobb ugrás következett..
Cikkek További árfolyamok >>
Privátbankár.hu | 2011. november 9. 10:05
 
Cikkek Skandináviában sincs minden rendben
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 18:02
Folytatódik a dán lejtmenet jövőre is, a skandináv ország gazdasága tovább lassul, egyre nehézkesebb a hitelezés, és tovább csökkennek a lakásárak
Cikkek Papandreu lemondott a népszavazásról
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 16:21
A görög kormányfő elállt attól az ötletétől, hogy népszavazáson dőljön el, akarnak-e a görögök megszorításokat a nemzetközi mentőcsomagért cserébe. Ezzel visszatértünk a pár nappal ezelőtti állapotokhoz, amikor a piacok optimista hangulatban nyugtázták, hogy az európai tagállamok nagy nehezen megállapodtak a magánbefektetőkkel a görög adósság felének leírásáról.
Cikkek Papandreu nem mond le - még
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 14:05
Óriási meglepetésre kamatot vágott az Európai Központi Bank. 25 bázisponttal 1,25 százalékra csökkentették az irányadó rátát az eddig 1,5 százalékról. A piacok azonnal reagáltak. Közben egyre fogy a levegő a görög miniszterelnök körül, aki távozhat posztjáról. Ha Athén elköszön az eurótól, az első tagállam lehet, amely kilép az EU-ból
Cikkek A bankokat kérdezi a kormány, mi legyen a devizahitelesekkel
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 13:50
Újra tárgyalóasztalhoz ülnek a bankok a kormánnyal, az NGM várja a javaslatokat a szektor szereplőitől. Az már biztos, hogy feltőkésítik az MFB-t
Cikkek Sehol egy biztonságos magyar bank?
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 13:36
A Global Finance Magazin közzétette listáját az ötven legbiztonságosabb feltörekvő piaci bankról: sehol egy magyar bank, még a régiós összesítésben sem
Cikkek A mauríciuszi devizát a költségvetési tervek gyengítik
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 12:47
Harmadik napja gyengül a mauríciuszi rúpia a dollárral, és a fő devizákkal szemben. Az Indiai-óceán szigetországában a jövő évi költségvetés terveire várnak a befektetők. A várakozások szerint a port louis-i kormány olyan intézkedésekről dönt majd, amelyek gyengítik a devizát, ugyanis az elsősorban exportból élő gazdaságnak ez kifejezett érdeke. Érdekesség, hogy a helyi statisztikai hivatal nemrég főleg az európai válságra hivatkozva csökkentette az idei GDP előrejelzését 4,5-ről 4,1 százalékra. A mindössze 1,3 millió lakosú ország GDP-je a második Fekete-Afrikában köszönhetően az erős olaj, cukornád-kivitelnek, és a textiliparnak.   Privátbankár
Cikkek A kormány átvállalja Várpalota devizahitelét - a jó lobbi miatt
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 11:48
Várpalota polgármesterének lobbitevékenységét a kormány azzal ismeri el, hogy kifizeti a kistérség devizatartozását
Cikkek Kollektív szerződések: már most nyomást gyakorolnak a munkaadók
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 11:21
A jövő évi költségcsökkentések jegyében több munkáltató nyomásgyakorlásba kezdett, jelezvén, hogy felbontanák a kollektív szerződéseket
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG