A részvényesek a közgyűlésen pozitívan értékelték a 2007. évet, támogatták az igazgatóságot és a vezetőséget, ami világos jele annak, hogy bíznak a vállalatban és a társaság stratégiájában - mondta Hernádi Zsolt, a Mol Magyar Gáz- és Olajipari Nyrt. elnök-vezérigazgatója.
A közgyűlést követő sajtótájékoztatón a saját részvény arány 10-ről 25 százalékra történő felemeléséről elmondta: elképzelhető, hogy az OMV a 20,2 százalékos Mol-csomagját piacra dobja, s ekkor a részvényárfolyam megtartása érdekében jól jön majd a magasabb arány. Azaz egy adott pillanatban nem öntheti el a piacot nagy mennyiségű Mol-részvény, mert a társaság képes lesz felvásárolni azt.
Hernádi Zsolt elmondta: néhány alapszabály-módosítás nem kapta meg a szükséges szavazatot, de ezek inkább technikai jellegű változások lettek volna, semmint tartalmiak: így például az, hogy kilenc fő alatt is határozatképes az igazgatóság. Utalva az OMV-re elmondta: van egy részvényes, amelyik az utóbbi időben gyakorta kritizálta a Mol vállalatirányítási stratégiáját, ám nem világos, hogy ez a cég csak aggódó befektető-e, vagy a Mol legnagyobb konkurense.
Friss tőzsdei árfolyamok
Kérdésekre válaszolva elmondta: nincs olyan terv, hogy napokon belül nagy mennyiségben saját részvényt kezdenek el vásárolni, a 25 százalék csak opció. Hozzátette: természetesen nemcsak akkor vásárolnak majd, ha az OMV piacra dobja a Mol-részvényeit, hanem akkor is, ha ezt a társaság érdekei úgy kívánják.
Osztalékként bruttó 85 milliárd forintot fizet ki a 2007. év után a Mol a társaság éves rendes közgyűlésén szerdán meghozott döntés alapján. Az osztalékként ki nem fizetett eredményt az eredménytartalékba sorolják át. További részletek az osztalékfizetésről |
Az OMV közben vizsgálja annak lehetőségét, hogy bíróság előtt támadja meg a Mol-közgyűlés határozatait, amelyeket a magyar cég igazgatóságával együttműködő részvényesek támogatásával, de a Mol független részvényeseinek érdekeivel ellentétesen hoztak meg - jelentette be az osztrák olaj- és gázipari konszern.
A cég közleménye szerint az OMV megkérdőjelezi a Mol aznapi közgyűlésén elfogadott számos határozat érvényességét. Úgy ítéli meg, hogy az éves közgyűlés rendkívül kiábrándító volt, és a magyar cég vezetése ez alkalommal is teljes mértékben figyelmen kívül hagyta a felelős vállalatirányítás alapvető normáit.
Növelte hatékonyságát a Mol Románia 2007-ben, így az egy töltőállomásra eső átlagos eladás mértéke 7,8 százalékkal nőtt a 2006-os évhez képest - olvasható a vállalat közleményében. A dokumentum szerint a Mol Románia üzleti forgalma 2007-ben meghaladta az 533 millió eurót. |
Az OMV közleményében tudatta: tekintettel arra, hogy a közgyűlésen egyetlen olyan határozati javaslat sem volt, amely a független részvényesek érdekét szolgálta volna, a közgyűlésen vagy nemmel szavazott, vagy tartózkodott a szavazáskor. Az osztrák olajcég ugyanakkor továbbra is fenntartja a Mol felvásárlásával kapcsolatos tervét annak ellenére, hogy az osztrák részvényes szempontjából csalódást keltő volt a Mol szerdán megtartott éves közgyűlése. A közgyűlésen a részvényesek jóváhagyták azokat a javaslatokat, amelyek tovább erősítik a Mol igazgatóságát és lehetővé tették a saját részvény arány 10-ről 25 százalékra történő felemelését.
.jpg)
Mindez semmit sem változtat a mi szempontunkból - mondta Thomes Hümer, az OMV osztrák olaj- és gázipari konszern szóvivője a Dow Jones Newswires hírügynökségnek. Továbbra is kitartunk a Mol felvásárlásának a terve mellett - tette hozzá. Hernádi Zsoltnak, a Mol elnök-vezérigazgatójának arra a kijelentésére, miszerint elképzelhető, hogy az OMV a 20,2 százalékos Mol-csomagjának az egészét, vagy egy részét a piacra dobja, az OMV szóvivője azt mondta, hogy cége nem tervez ilyen lépést.
Érik a balhé: az OMV nekimegy a Molnak
Együttműködik a Mol és az Exxonmobil (hanganyag)
Újabb kutakat nyit a MOL Romania
OMV: Nem jutunk közelebb
Nem növelte termelését az OMV
MTI