1p
Az Ecostat 2008 harmadik negyedévi konjunktúra indexe 88,7 százalék, 3,3 százalékponttal magasabb az előző negyedévi értéknél - közölte a gazdaságkutató intézet. Az Ecostat közleménye szerint a gazdaság szereplőinek rövid távú bizalmi várakozásaiból számított összesített mutató a két évvel korábbi mélypont után egy évig javult, az utóbbi negyedévekben viszont kissé alacsonyabb szinten, szűk sávban ingadozott.

A TOP 100 nagyvállalatok harmadik negyedévi konjunktúra indexe 86,5 százalék, az index viszonylag magas egyedi értékek hányadosaként alakult ki. A kis- és középvállalatok negyedéves indexe az előbbinél alig alacsonyabb, értéke 85,8 százalék.

Az előző negyedévhez képest a bizalom mindkét vállalatcsoportban erősödött, a TOP-100 vállalatcsoporté nagyobb mértékben, a hazai tulajdonban lévő cégeké szerényebben.

A vállalkozások és a lakosság konjunkturális várakozásai megerősítik az elemzők 2008-2009 évre vonatkozó prognózisait, amely szerint Magyarországon a gazdaságpolitikai irányváltás hozadékaként 2008-ban az egyensúlyi viszonyok határozottan javultak, s a következő két évben várhatóan a gazdasági növekedés is lendületet vesz.

Az elmúlt három hónapban a TOP-100 nagyvállalatok konjunktúra indexe javuló, értéke 86,5 százalék, mintegy 2 százalékponttal magasabb a félévi értéknél. A nagyvállalatok jelzése alapján teljesítménye növekedéséről a cégek 22-32 százaléka számolt be, 48-54 százalékuk termelése érdemben nem változott. A termelés jövőbeni rövid távú változását tekintve a nagyvállalatok 33-44 százaléka kalkulál növekedéssel, ennél jóval szűkebb kör, 7-18 százalékuk tart teljesítménye visszaesésétől.

2008 harmadik negyedévében a vállalatok kétharmada készletszintjét az ilyenkor elfogadott volumenűnek értékeli.

A lanyhuló külpiaci kereslet a hazai nagyvállalatok előrejelzéseiben is érezhető. Az exporteladások bővülésében bizakodó cégek aránya negyedéven belül a júliusi 38 százalékról szeptemberben 24 százalékra csökkent. Termékei iránt gyengébb kereslettel számol a következő fél évben a vállalatok 7-13 százaléka. Belföldi relációban valamivel kedvezőbb a helyzet, bővülő igényekkel negyedük számol, változatlan kereslettel a nagyvállalatok 64 százaléka kalkulál. A cégek mintegy kétharmada versenyképességét stabilnak, ötödük fél éven belül javulónak ítéli.

A TOP-100 csoport beruházási aktivitása, a fejlesztési elkötelezettséget mérő mutató viszonylag magas, átlagosan 61 százalék.

Az elmúlt három hónap teljesítményéről nyilatkozva a kis- és középvállalatok 29-33 százaléka kismértékben növekvő, 43-49 százaléka stabil termelési szintről számolt be. A rövid távú teljesítmény előrejelzés szerint a hazai vállalatok 35-39 százaléka enyhe élénkülést prognosztizál, 43-46 százalékuk termelése szinten maradását valószínűsíti. A vállalkozás fejlődését nehezítő tényezők között ebben a cégcsoportban is a magas szintű elvonás és az elégtelen fizetőképes kereslet áll az első helyen.

Vállalkozása készletállományát a felmérésben résztvevők több mint 70 százaléka a szezonnak megfelelőnek értékelte, 15-17 százalékuk azt meghaladónak minősítette.

A döntően belföldi kereslet kielégítésére szakosodott szektor vállalkozásainak 27 százaléka növekvő piaci kereslettel, 56-60 százalékuk stabil igényekkel kalkulál határainkon belül. Export relációban növekvő értékesítési lehetőségben bízik a kis-és középvállalatok 17-20 százaléka, stabil értékesítési lehetőségeket feltételez 71 százalékuk. A versenyhelyzet változására vonatkozó előrejelzések alapján belföldön piaci pozíciói javulását reméli a cégek ötöde, stabilitásra számít 67 százalékuk.

A kis- és középvállalatok beruházási aktivitása negyedéves átlagban 42 százalék, meglehetősen alacsony, év eleje óta csökkenő tendenciájú.

A bizonytalanság az úr Magyarországon
Mikroszkóp alatt a magyar gazdaság: újabb jóslat
GDP-meglepetés: a forintnak is tetszik

MTI

 

Címkék: Cikkek

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Cikkek Megújult a Privátbankár!!
Privátbankár.hu | 2011. november 15. 15:35
Kedves olvasóink az elmúlt héten már megújult oldalunk tesztverziójával találkozhattak, ami jelezte: a Privátbankár új útra lépett. A változás már a nyáron elkezdődött, azóta lépkedünk folyamatosan előre. Most egy nagyobb ugrás következett..
Cikkek További árfolyamok >>
Privátbankár.hu | 2011. november 9. 10:05
 
Cikkek Skandináviában sincs minden rendben
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 18:02
Folytatódik a dán lejtmenet jövőre is, a skandináv ország gazdasága tovább lassul, egyre nehézkesebb a hitelezés, és tovább csökkennek a lakásárak
Cikkek Papandreu lemondott a népszavazásról
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 16:21
A görög kormányfő elállt attól az ötletétől, hogy népszavazáson dőljön el, akarnak-e a görögök megszorításokat a nemzetközi mentőcsomagért cserébe. Ezzel visszatértünk a pár nappal ezelőtti állapotokhoz, amikor a piacok optimista hangulatban nyugtázták, hogy az európai tagállamok nagy nehezen megállapodtak a magánbefektetőkkel a görög adósság felének leírásáról.
Cikkek Papandreu nem mond le - még
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 14:05
Óriási meglepetésre kamatot vágott az Európai Központi Bank. 25 bázisponttal 1,25 százalékra csökkentették az irányadó rátát az eddig 1,5 százalékról. A piacok azonnal reagáltak. Közben egyre fogy a levegő a görög miniszterelnök körül, aki távozhat posztjáról. Ha Athén elköszön az eurótól, az első tagállam lehet, amely kilép az EU-ból
Cikkek A bankokat kérdezi a kormány, mi legyen a devizahitelesekkel
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 13:50
Újra tárgyalóasztalhoz ülnek a bankok a kormánnyal, az NGM várja a javaslatokat a szektor szereplőitől. Az már biztos, hogy feltőkésítik az MFB-t
Cikkek Sehol egy biztonságos magyar bank?
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 13:36
A Global Finance Magazin közzétette listáját az ötven legbiztonságosabb feltörekvő piaci bankról: sehol egy magyar bank, még a régiós összesítésben sem
Cikkek A mauríciuszi devizát a költségvetési tervek gyengítik
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 12:47
Harmadik napja gyengül a mauríciuszi rúpia a dollárral, és a fő devizákkal szemben. Az Indiai-óceán szigetországában a jövő évi költségvetés terveire várnak a befektetők. A várakozások szerint a port louis-i kormány olyan intézkedésekről dönt majd, amelyek gyengítik a devizát, ugyanis az elsősorban exportból élő gazdaságnak ez kifejezett érdeke. Érdekesség, hogy a helyi statisztikai hivatal nemrég főleg az európai válságra hivatkozva csökkentette az idei GDP előrejelzését 4,5-ről 4,1 százalékra. A mindössze 1,3 millió lakosú ország GDP-je a második Fekete-Afrikában köszönhetően az erős olaj, cukornád-kivitelnek, és a textiliparnak.   Privátbankár
Cikkek A kormány átvállalja Várpalota devizahitelét - a jó lobbi miatt
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 11:48
Várpalota polgármesterének lobbitevékenységét a kormány azzal ismeri el, hogy kifizeti a kistérség devizatartozását
Cikkek Kollektív szerződések: már most nyomást gyakorolnak a munkaadók
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 11:21
A jövő évi költségcsökkentések jegyében több munkáltató nyomásgyakorlásba kezdett, jelezvén, hogy felbontanák a kollektív szerződéseket
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG