Nyeste Orsolya, az Erste Bank Hungary elemzője biztatónak nevezte a folyó fizetési mérleg egyenlegének tavalyi alakulását. Úgy vélte, hogy a külső egyensúlyra jellemző javuló tendenciák középtávon fennmaradnak. A kedvezően alakult külkereskedelmi mérleg egyenlegéről elmondta: nem látni ma az export dinamikájának csökkenésére utaló veszélyt.
A KSH korábbi közlése szerint januárban ugyan az import kiugró mértékben, 20 százalékot meghaladóan nőtt, Nyeste Orsolya azonban hangsúlyozta, hogy egyetlen hónap adatából nem lehet messzemenő következtetést levonni. Elismerte, hogy nominálisan akár nőhet is az idén a külkereskedelmi deficit, de - mint mondta - a javuló tendencia fennmarad.
Az elemző középtávon azzal számol, hogy az államháztartás és a lakosság finanszírozási igénye is csökken, a jövedelmek soron is javulhat az egyenleg, így a folyó fizetési mérleg hiánya a tavalyi GDP-arányos 5,8 százalékról az idén 5 százalékra mérséklődik.
Quadozás a Hungaroringen! |
Az elemző a külkereskedelem tavalyi alakulását a kedvező külső tényezőkre vezette vissza. Úgy vélte, az idén már hatnak a kiigazító intézkedések is, a jelentős külső kereslet megmaradhat, így a kivitel tartósan jobb dinamikát mutat majd a behozatalnál. A beruházások terén tapasztalható mostani megtorpanás rövid távon segíti az import exportnál szerényebb bővülését, ezáltal hozzájárul a folyó fizetési mérleg javulásához - jegyezte meg.
Suppan Gergely, a Takarékbank elemzője szerint az export tavalyi kedvező dinamikája idén is folytatódik. Ezt segíti, hogy "a tél elmaradt", ami önmagában pár száz millió euróval javíthatja az idei folyó fizetési mérleget. A külkereskedelem kedvező folyamait tovább segítheti az, hogy a cserearányok javulnak, várható az olajár és a nyersanyagárak további mérséklődése. Suppan Gergely szerint a tavalyi negyedik negyedév folyamait segítette az is, hogy a fogyasztásra már hatottak a megszorító intézkedések, ezért a behozatal szerényen bővült.
Mind Forián Szabó Gergely, mind Suppan Gergely rövid távon negatív jelenségnek ítélte a nem adóssággeneráló finanszírozás alakulását. Ebben azonban mindkét elemző szerint az játszotta a főszerepet, hogy a magyar cégek, döntő részben az OTP Bank, erősítette külföldi terjeszkedését. (Az OTP Oroszországban és Ukrajnában is bankot vásárolt.) Így nőtt a jövedelemkiáramlás, hosszabb távon azonban a megvett cégek profitot termelnek majd magyarországi anyavállalataiknak, ami akkor majd javítja a folyó fizetési mérleget. Forián Szabó Gergely szerint az is probléma volt, hogy tavaly mindössze 1,4 milliárd euró friss tőke érkezett az országba, szemben a 2005-ös 4 milliárd euróval.
A vártnál jóval jobb a folyómérleg, nőtt a külkerhiány
A jegybanknak az árfolyamra is figyelnie kell
Példátlan bővülés export-fronton (hanganyag)
Forintban harcolnak a spekulánsok
Meglepő külkeradat idehaza (hanganyag)
MTI