Brit erőműre fáj a Gazprom foga
A Vedomosztyi emlékeztetett arra, hogy a Gazprom soha nem titkolta érdeklődését a brit vagyontárgyak iránt, de eddig nem járt túl nagy sikerrel, viszont az E.ON segíthet törekvéseiben, cserébe, amiért a Gazprom részesedést adott az E.ON-nak a szibériai Juzsno-Russzkoje gázmező kiaknázásában. Az amerikai GE Energy tulajdonában lévő Baglan Bayben való részesedés ennek az üzletnek a részévé válhat - mondta a lapnak az idézett Gazprom-vezető.
A Juzsno-Russzkoje lelőhely bizonyított tartaléka 800 milliárd köbméter, a kiaknázás a tervek szerint 2007-ben kezdődik meg, és 2010-re évi 25 milliárd köbméter gázt szándékoznak kitermelni. Tavaly megállapodtak, hogy a mező kiaknázására koncesszióval rendelkező Severneftegasprom (Szevernyeftyegazprom) 25 százalék mínusz egy szavazati arányt adó részvényeit a Gazprom az E.ON-nak juttatja, és úgy volt, hogy cserébe megkapja az E.ON Ruhrgastól a magyar gázüzlet kisebbségét, 50 százalék mínusz egy részvény arányban, illetve az E.ON Hungária 25 százalék plusz egy részvényét.
"Idén azonban a Gazprom úgy döntött, hogy ezek az eszközök már nem elegendők a Juzsno-Russzkoje részesedés árának fedezésére. Most arról tárgyalnak, hogy mit tud az E.ON még felajánlani, és a lehetőségek között szerepelnek az E.ON nagy-britanniai erőművei", írta a Vedomosztyi, Wulf Bernotat E.ON-vezérigazgatóra hivatkozva.
Az E.ON UK Nagy-Britanniában a felhasznált áram mintegy 10 százalékát adja el, öt, gázból áramot termelő erőművel rendelkezik ott. Egy hónapja még úgy hírlett, a Gazprom ezek közül a legnagyobbra, a szintén walesi, 1420 megawatt kapacitású Connah"s Quayre vetett szemet.
A Gazprom vezetői nem beszélnek arról, hogy mennyire tartják a Juzsno-Russzkoje 25 százalékát, de elemzők szerint a szerződésben foglalt határidőktől függően a rész 2,5 milliárd dollárba kerülhet, az E.ON magyar cégeiben felajánlott részesedéseket viszont korábban mintegy 600-700 millió dollárra becsülték.
A Gazprom Baglan Bay iránti érdeklődését megerősítette a lapnak egy a Gazprom-Exporthoz közelálló forrás is, de a Gazprom és az E.ON nem kívánt nyilatkozni szerdán.
Az erőmű építője és tulajdonosa, az amerikai General Electric a moszkvai lap szerint már tavasz óta fontolgatja az erőmű eladásának lehetőségét, de döntés még nincs, és az esetleges eladás részleteit most a Lexicon Partners tanácsadó elemzi éppen, mondta el a Vedmosztyi kérdésre a GE egyik képviselője. A Gazprom képviselője szerint az egyik érdeklődő az E.ON, s ha a német konszern elég jó ajánlatot tud tenni a GE-nek, akkor a Gazprom vele együtt szeretne részesedéshez jutni a Baglan Bay erőműben, írta a lap. A Daily Telegraph áprilisi jelentése szerint a GE 0,9-1,0 milliárd dollárra számít az eladásból.
Brit beruházási banki elemzők szerint a Baglan Bay aligha ér többet a rá fordított összegnél, vagyis mintegy 600 millió dollárnál. A Gazprom idézett vezetője hozzátette: bár a Baglan Bay erőmű igen fejlett technológiájú, jó aktívum, két kockázattal is jár: egyfelől a gázt felhasználó erőművek Nagy-Britanniában csakis a csúcsterhelés lefedésére dolgoznak, vagyis az ilyen befektetést másokkal kell keverni ahhoz, hogy stabil bevételt biztosítsanak, így például az E.On brit portfóliójában a gázzal működő erőművek mellett szénnel és szélenergiával működők is vannak. A másik kockázat az EU új energiaügyi jogszabály-csomagja, amelynek részletei még nem ismertek, de korlátozhatja a külföldi befektetéseket ebben a szektorban.
Minden gáz belefér
Nem valószínű jelentős földgázáremelés (hanganyag)
Finomhangol a Gazprom
MTI