.jpg)
A visszaéléssel megvádolt, de szabadlábon védekező bróker a Le Monde című napilapban szerdán nyilvánosságra hozott vallomásában azt állította: felettesei pontosan tudták, hogy mekkora összegeket kockáztatott. A Société Générale ügyvédje szerint ez nem igaz, és Kerviel hazudott a rendőröknek.
A bank vezetőségének felelősségét az elmúlt napokban számos francia politikus is felvette, köztük Nicolas Sarkozy államfő, aki hétfőn utalást tett arra, hogy Boutonnak le kéne mondania tisztségéről.
Az 57 éves Daniel Bouton - aki 1997 óta áll Franciaország egyik legnagyobb bankjának az élén - a múlt héten, miután fény derült a rekordveszteségre, benyújtotta lemondását az igazgatótanácsnak, amely azt akkor nem fogadta el és azt kérte az elnök-vezérigazgatótól, hogy "állítsa újra a rentábilis növekedés útjára a befektetési csoportot". Bouton az elmúlt napokban jelezte: lemondási nyilatkozata továbbra is aktuális. Ez utasította el egyhangúlag szerdán el a héttagú igazgatótanács.
"Amikor süllyed a hajó, nem hajítjuk le a kapitányt a fedélzetről" - nyilatkozta a döntés előtt Philippe Pruvost igazgatótanácsi tag.
Hasonlóan vélekedtek a nap folyamán a bank párizsi székházának dolgozói is, akik közül több százan tüntettek Daniel Bouton mellett az igazgatótanács ülése alatt. Michel Marchet szakszervezeti vezető szerint a dolgozók nem szeretnék, ha elnökük lemondana, és kívülről küldenének valakit a bank felszámolására.
Az államfő kijelentése után Christine Lagarde gazdasági miniszter kedden este már kijelentette, hogy nincs meggyőződve arról, hogy "kapitányt kéne cserélni" a Société Générale élén. Francois Hollande, az ellenzéki Szocialista Párt főtitkára pedig azt hangsúlyozta, hogy nem Bouton távozása a megoldás a jelenlegi válságban.
A jelentős veszteség miatt újra megkezdődtek azok a találgatások, amelyek szerint a legjövedelmezőbb francia bank, a BNP Paribas ajánlatot tehet a Société Générale-ra, megelőzendő egy ellenséges külföldi felvásárlást és ezzel egy óriás francia bank jöhetne létre.
Az elnök-vezérigazgató 1999-ben hónapokon át folytatott tőzsdecsatát az akkor még önálló BNP-vel, amely a Paribas-val és a Société Générale-lal egyesülve szeretett volna egy közös bankot létrehozni. Boutonnak akkor sikerült a csoport önállóságát megőriznie és távol tartania a Société Générale-t a bankszektorban egyre szaporodó egyesülésektől.
"A kormány azt szeretné, ha a Société Générale francia bankként maradna a globalizáció egyik aktív szereplője" - jelentette ki Francois Fillon kormányfő a nemzetgyűlésben.
Az Európai Bizottság szerdán viszont arra hívta fel a francia kormány figyelmét, hogy egyenlően kell kezelni a Société Générale felvásárlására jelentkezőket.
Brókertrükk: lehetne Magyarországon 1300 milliárdot csalni?
Vádat emeltek a csúnyán mellényúló bróker ellen
Kivételes bróker akart lenni a csaló Kerviel
Csak bűnbak lenne a csaló bróker?
Összeomlás: a csaló bróker megrengette a világot
MTI