1p

Kíváncsi rá, hogyan befolyásolják a világpolitikai viharok az Ön pénztárcáját?
Csatlakozzon azokhoz, akik nemcsak figyelik,
hanem értik is, mi történik a világban - és a tőkepiacokon!

Klasszis Befektetői Klub

2025. május 27. 17:00, Budapest

Részletek és jelentkezés

A többlépcsős, szigorú pénzügyi szabályozásnak köszönhetően Magyarországon nem lehetne végrehajtani a franciaországihoz hasonló brókercsalást - vélik a Gazdasági Rádió által megkérdezett szakértők. Nem a tőzsdei szabályozással van baj, a Société Générale saját belső kockázatkezelő rendszere bukott meg
A többlépcsős, szigorú pénzügyi szabályozásnak köszönhetően Magyarországon nem lehetne végrehajtani a franciaországihoz hasonló brókercsalást - vélik a Gazdasági Rádió által megkérdezett szakértők. A Société Générale kereskedője egy fiktív ügyféllánc létrehozásával csaknem 5 milliárd eurós, vagyis 1300 milliárd forintos kárt okozott a cégnek - nem a tőzsdei szabályozással van baj, a Société Générale saját belső kockázatkezelő rendszere bukott meg

Hogy lehetett megcsinálni Franciaországban egy ilyen volumenű csalást?


Jérome Kerviel korábban az elszámolási részlegen dolgozott, csak 2006-ban került a dealing roomba – mondta el a Gazdasági Rádiónak Kozma László, az ING Bank főosztályvezetője. Ennek köszönhetően nagyon jól ismerte a háttérterületek rendszereit, amivel el tudta érni, hogy kikerülje a kockázatkezelés rendszerét. Talán a legnagyobb hiba az volt, hogy a SocGennél az általános gyakorlat szerint a napi pozíciókat nettósítva figyelték meg: így automatikusan nem dobta ki a rendszer, hogy ennél a kereskedőnél ilyen nagy volumenű pozíció halmozódott fel. Az illető bróker pedig hamis e-mailekkel igazolta vissza a saját ügyleteit - többek közt ezen bukott le. Az egyik ellenoldal, akinek a nevében fantomüzletet kötött, túllépte az előre meghatározott kockázati limitet.

Két dolog határoz meg egy kockázatkezelési rendszert – válaszolta a főoszályvezető arra a kérdésre, hogy vajon Magyarországon is előfordulhat-e hasonló jellegű visszaélés. Az egyik, hogy az adott piacnak milyen a szabályozása. Magyarországon kifejezetten szigorúak a kereskedés- és elszámolás-technikai szabályok. Mindazonáltal minden rendszernek vannak hiányosságai: ha egy rendszer nagyon szigorú, az visszafogja az üzletmenetet, ha viszont túl laza, akkor ugyan gördülékenyebb lesz az üzletmenet, de több lesz a hiba és a veszélyforrás is. A kockázatkezelés másik meghatározó tényezője a bankok önszabályozása: Kozma László szerint nincs golyóálló rendszer, de a hazai intézetek törekednek a biztonságra.

Tény, hogy a kockázatkezelés hibázott, mivel nem ellenőrizte le, hogy az ügyletek tényleg megtörténtek-e azokkal az ügyfelekkel, akik a - hamis e-mailek szerint - visszaigazolták őket.
A fiktív kereskedési lánc létrehozása valószínűleg úgy történt, hogy a francia bróker megnyitott bizonyos pozíciókat, és azzal szemben nem nyitott tényleges fedezeti pozíciókat, amivel csökkenteni tudta volna a kockázatot. A fedezeti lába fantom ügyletekből állt, tehát ezeket az üzleteket ténylegesen nem kötötte meg.

Jellemzője az ügynek, hogy maga a bróker egy centet sem nyert a sorozaton: gyaníthatóan egy nagy veszteséget akart eltüntetni. Hanyagságból vagy túlzott bátorságból felvállalhatott egy olyan mértékű pozíciót, ami utána nagy veszteségeket mutatott - vélhetőleg ezeket próbálta meg elbújtatni.

Magyarországon jellemzően a tőzsdén kívüli kereskedés részvények esetében nem fejlett piac, azaz az üzletek túlnyomó többsége a tőzsdén keresztül zajlik. Az ügyletekre tehát még a tőzsde szabályozó rendszere is biztosítékul szolgál. Nálunk egyszerűen nem olyan volumenű a tőzsdén kívüli piac, hogy ilyen mértékű pozíciót ki lehessen építeni – állítja Kozma László.

A tényleges kockázati limitet különböző módokon számolják a bankok, illetve a kockázatkezelő részlegek. A vételi és eladási oldalon lévő pozíciókat egymással szembe állítják, majd egy nettó kockázatot kalkulálnak. A francia brókernek erre a nettó kockázatra lehetett egy sokkal alacsonyabb limitje annál, mint amilyen tényleges veszteséget elértek. A közel 5 milliárd eurós veszteség nagy részét akkor szenvedte el a SocGen, amikor ezeket a nagy pozíciókat elkezdte likvidálni.

Mi tartja vissza a Magyarországon tevékenykedő brókereket a hasonló trükközéstől?

Minden kockázatkezelési rendszer többszintű: ha valami technikai hiba vagy emberi mulasztás folytán az egyik szűrőn mégis átmenne egy túl nagy pozíció, akkor egy másik szűrőn akadhat fenn. Minden üzletkötőnek meg van határozva, hogy maximum mekkora összegben köthet üzletet egy nap, és ha ezt a határt eléri, akkor onnantól felsőbb szintű engedély kell a folytatáshoz. Több szűrési szint van, minél konzisztensebb és minél jobban megtervezett egy ilyen kockázatkezelési rendszer, annál hatékonyabban tud működni - fogalmazott a főosztályvezető.

Magyarországon is előfordult már, hogy egy bróker a kereskedés során úgy nyújtott be egy ajánlatot, hogy egy nullával elgépelte az összeget. Kozma László elmondása szerint ilyen esetben nincs bocsánat: az elektronikus kereskedés sajátosságai miatt ha az elhibázott ajánlat eljut a tőzsdéig, akkor az ügylet onnantól kezdve aktív és él. Ilyen esetekre különböző elektronikus szűrőket alkalmaznak, melyek figyelik az aktuális piaci árak és az ajánlat közti különbséget. Extrém esetben ezeknek a szűrőknek jelezniük kellene; az említett ügyletnél vélhetőleg ez nem működött megfelelő módon.

Binder István, a PSZÁF szóvivője elmondta: a hazai jogrend több törvénnyel is szabályozza a tőzsdei kereskedést. Ilyen a tőkepiaci törvény és a befektetési szolgáltatókról szóló törvény. Ezeken kívül a BÉT vezérigazgatója által kiadott kereskedési szabályzat lehet irányadó a tőzsdei kereskedés szabályaira. Rendkívüli esetekben a tőzsde vezetője felfüggesztheti a teljes kereskedést is. A BÉT a szabálytalanságokat saját hatáskörében is vizsgálja, ám szokatlan, első ránézésre nem indokolható hirtelen változások bekövetkeztekor a Felügyeletnél „kigyullad a lámpa”, és megvizsgálják, hogy történt-e bármiféle tiltott piacbefolyásolás, vagy valamiféle bennfentes kereskedés.

Binder István elmondása szerint nem a tőzsdei kereskedési rendszert irányító szabályokon múlt, hogy egy ilyen méretű csalás megtörténhetett, hanem az adott piaci szereplő belső szabályozásának hiányosságaira világít rá az eset, melyhez hasonló itthoni szemmel elképzelhetetlen – közölte a szóvivő.

Nem biztos, hogy egyedül viszi el a balhét

A Société Générale bank közel ötmilliárd eurós veszteségében az elnök-vezérigazgató, Daniel Bouton felelősségére is figyelmeztettek francia kormánytagok. Nicolas Sarkozy államfő újságírói kérdésre a következőket mondta a bank vezetőjéről: "olyan világban élünk, amelyben ha - kétségtelenül legitim módon - valakinek magas a jövedelme, nagy gond esetén nem vonhatja ki magát a felelősségvállalás alól". Az elnök szerint az "esemény nem maradhat következmények nélkül".  A Capital pénzügyi magazin szerint 2005-ben Daniel Bouton volt a legtöbbet kereső francia vállalatvezető, ugyanis közel 4,5 millió eurót emelkedett részvényeinek értéke a Société Générale részesedéseiben.

Az LCI hírtévének adott interjújában Christine Lagarde gazdasági miniszter úgy gondolta, hogy a Société Générale válságban van, de úgy vélte, hogy nem a kormány, hanem az igazgatótanács tagjainak a felelőssége a bank vezetőinek sorsáról dönteni. A gazdasági miniszter jelezte: a tárca pénteken nyújtja át jelentését a "csalásról" Francois Fillon kormányfőnek, amelyben az események kronológiáját vizsgálták és azt, hogy a bank ellenőrzési rendszere miért nem működött hatékonyan.

A válság miatt újra megkezdődtek azok a spekulációk, amelyek szerint a legjövedelmezőbb francia bank, a BNP Paribas ajánlatot tehet a Société Générale-ra. A jelenlegi elnök-vezérigazgató 1999-ben hónapokon át folytatott tőzsdecsatát az akkor még önálló BNP-vel, amely a Paribas-val és a Société Générale-lal egyesülve szeretett volna egy közös bankot létrehozni.

Vádat emeltek a csúnyán mellényúló bróker ellen
Kivételes bróker akart lenni a csaló Kerviel
Hol lesz a válság végállomása?
Lefelé korrigál a SocGen
Állástalan brókerek: krach az ingatlanpiacon?
Amikor a tőzsdéket a széljárás mozgatja...
Csak bűnbak lenne a csaló bróker?
Összeomlás: a csaló bróker megrengette a világot

Gazdasági Rádió

Címkék: Cikkek

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Cikkek Megújult a Privátbankár!!
Privátbankár.hu | 2011. november 15. 15:35
Kedves olvasóink az elmúlt héten már megújult oldalunk tesztverziójával találkozhattak, ami jelezte: a Privátbankár új útra lépett. A változás már a nyáron elkezdődött, azóta lépkedünk folyamatosan előre. Most egy nagyobb ugrás következett..
Cikkek További árfolyamok >>
Privátbankár.hu | 2011. november 9. 10:05
 
Cikkek Skandináviában sincs minden rendben
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 18:02
Folytatódik a dán lejtmenet jövőre is, a skandináv ország gazdasága tovább lassul, egyre nehézkesebb a hitelezés, és tovább csökkennek a lakásárak
Cikkek Papandreu lemondott a népszavazásról
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 16:21
A görög kormányfő elállt attól az ötletétől, hogy népszavazáson dőljön el, akarnak-e a görögök megszorításokat a nemzetközi mentőcsomagért cserébe. Ezzel visszatértünk a pár nappal ezelőtti állapotokhoz, amikor a piacok optimista hangulatban nyugtázták, hogy az európai tagállamok nagy nehezen megállapodtak a magánbefektetőkkel a görög adósság felének leírásáról.
Cikkek Papandreu nem mond le - még
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 14:05
Óriási meglepetésre kamatot vágott az Európai Központi Bank. 25 bázisponttal 1,25 százalékra csökkentették az irányadó rátát az eddig 1,5 százalékról. A piacok azonnal reagáltak. Közben egyre fogy a levegő a görög miniszterelnök körül, aki távozhat posztjáról. Ha Athén elköszön az eurótól, az első tagállam lehet, amely kilép az EU-ból
Cikkek A bankokat kérdezi a kormány, mi legyen a devizahitelesekkel
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 13:50
Újra tárgyalóasztalhoz ülnek a bankok a kormánnyal, az NGM várja a javaslatokat a szektor szereplőitől. Az már biztos, hogy feltőkésítik az MFB-t
Cikkek Sehol egy biztonságos magyar bank?
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 13:36
A Global Finance Magazin közzétette listáját az ötven legbiztonságosabb feltörekvő piaci bankról: sehol egy magyar bank, még a régiós összesítésben sem
Cikkek A mauríciuszi devizát a költségvetési tervek gyengítik
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 12:47
Harmadik napja gyengül a mauríciuszi rúpia a dollárral, és a fő devizákkal szemben. Az Indiai-óceán szigetországában a jövő évi költségvetés terveire várnak a befektetők. A várakozások szerint a port louis-i kormány olyan intézkedésekről dönt majd, amelyek gyengítik a devizát, ugyanis az elsősorban exportból élő gazdaságnak ez kifejezett érdeke. Érdekesség, hogy a helyi statisztikai hivatal nemrég főleg az európai válságra hivatkozva csökkentette az idei GDP előrejelzését 4,5-ről 4,1 százalékra. A mindössze 1,3 millió lakosú ország GDP-je a második Fekete-Afrikában köszönhetően az erős olaj, cukornád-kivitelnek, és a textiliparnak.   Privátbankár
Cikkek A kormány átvállalja Várpalota devizahitelét - a jó lobbi miatt
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 11:48
Várpalota polgármesterének lobbitevékenységét a kormány azzal ismeri el, hogy kifizeti a kistérség devizatartozását
Cikkek Kollektív szerződések: már most nyomást gyakorolnak a munkaadók
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 11:21
A jövő évi költségcsökkentések jegyében több munkáltató nyomásgyakorlásba kezdett, jelezvén, hogy felbontanák a kollektív szerződéseket
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG