Brüsszel elégedett a magyarokkal
A lengyel után a magyar nyelvű tolmácskapacitással a legelégedettebbek az Európai Unió központi intézményeinél a 2004-ben csatlakozott országok közül, és az akkori új nyelvek időközben a fordítások terén is felvették a lépést a régebbi tagországokéival - derül ki abból az összeállításból, amelyet Brüsszelben pénteken hoztak nyilvánosságra az unió soknyelvűségével kapcsolatos témakörben. A témában sajtótájékoztatót tartott Leonard Orban biztos, aki emlékeztetett arra, hogy hazája, Románia csatlakozásával ez évtől a többnyelvűség ügye az Európai Bizottságban önálló tárca lett.
A 23 hivatalos nyelv kezelésére létrehozott új portfólió egyik feladata, hogy hozzájáruljon a gazdasági versenyképesség, növekedés és foglalkoztatás javulásához az EU-ban. Ezzel kapcsolatban Orban egy tanulmányt mutatott be, amely szerint a vállalkozói szférában ténylegesen üzleti lehetőségektől eshet el egy-egy cég, ha hiányzik a megfelelő idegennyelvtudás. Az EU-ban 945 ezer kis- és középvállalkozásnak a 11 százaléka több üzlettel számolhatna, ha nem lennének kommunikációs akadályok, a vállalkozások jelentős részénél 8-13 millió eurós kiesésről van szó.
A Brüsszelben kiadott statisztika szerint jelenleg a bizottsági főigazgatóság 87 magyar tolmáccsal rendelkezik, ennél többel (105) csak a lengyelül beszélők vannak az új tagországok közül. E két nyelv közvetítésével gyakorlatilag teljesen elégedettek az EU-tagországok közti tanácsülések résztvevői (100 százalékban a lengyellel, 98 százalékban a magyarral). Megkezdődött a bolgár és román tolmácsok üres helyeinek feltöltése is. A bizottság értékelése szerint sikerrel felvették már a lépést a régebbi nyelvekkel az új tagországok nyelvei a fordítások terén is. Tavaly az unióban összesen másfél millió oldalt fordítottak 23 nyelvre, nagy részüket angolra.
A fordítás minden uniós állampolgárnak évi 63 centjébe, a tolmácsolás 42 centjébe kerül - derül ki a kimutatásból.
Az EU készen áll az új nyelvekre
FBI, CIA: csak tolmáccsal értenek arabul
Olcsóbbá tennék a többnyelvűséget
Jók vagyunk az EU-s központi állásokban