.jpg)
Ahogy arról tegnap már beszámoltunk, pesszimistább az Európai Bizottság a magyar kormánynál, a testület pénteken nyilvánosságra hozott gazdasági előrejelzésében 3,3 százalékos költségvetési hiányt jósolt Magyarországnak a következő évre, szemben a magyar konvergenciaprogramban szereplő 2,5 százalékos deficittel. Ha a kormány terveinek megfelelően sikerülne a GDP-arányos államháztartási hiányt 3% alá szorítani, akkor először lennénk az EU által elvárt szint alatt uniós tagságunk 7 éve alatt.
Brüsszel becslése szerint, a magyar kormány által prognosztizált 3,1 százaléknál lassabb, 2,7 százalékos lesz a magyar gazdaság növekedése idén, 2012-ben 2,6 százalékos GDP növekedést várnak, és azt, hogy a munkanélküliség az idei 11-ről 9,3 százalékra csökken. Az inflációs ráta 2011-ben 4, 2012-ben pedig 3,5 százalék lesz az uniós végrehajtó testület előrejelzése szerint - ami a jegybank 3%-os célja felett van. Kamatemelés hétfőn mégsem valószínű, Simor András jegybank elnök tegnap üzletemberek előtt Debrecenben arról beszélt, hogy az MNB inflációs célja szigorítás nélkül is tartható.
A kormány idei inflációs előrejelzése megegyezik a brüsszelivel, jövőre azonban kicsit alacsonyabb, 3,4 százalékra számít a kabinet.
Ideje lenne elveszni a részletekben
Az Európai Bizottság nagy vonalakban - összhangban a befektetőkkel és az elemzői konszenzussal - egyetért a Széll Kálmán Terven alapuló konvergenciaprogram irányaival, de nagy kockázatokat lát annak megvalósításában, illetve Brüsszel továbbra is hiányolja a konkrétumokat. A Nemzetgazdasági Minisztériumban valóban akadozik a Széll Kálmán Tervben leírtakhoz szükséges törvényalkotási folyamat. Az EB korábban is hangot adott annak a véleményének, hogy a magyar költségvetés konszolidációja 2013-ig bezárólag egyszeri tételeknek lesz köszönhető - különadók, nyugdíjreform, közszféra bérbefagyasztása -, hiányoznak a költségvetés szerkezeti átalakítására vonatkozó lépések.
MTI, Privátbankár