Budapestig kiváló a Duna vize, de utána...
Utalt arra, hogy az elmúlt hat évben Győrben, Mosonmagyaróváron, és Esztergomban is szennyvíztisztító létesítmények épültek, mindez jelentősen hozzájárul a vízminőség javulásához.
A biológus megjegyezte, hogy az augusztus közepén Németországból elindult speciális mérőhajók innentől sok javulásra azonban nem számítanak a legutóbb hat éve elvégzett hasonló kutatás eredményeihez képest. Budapesten az új szennyvíztisztító csak 2010-re épül meg, addig a szennyvíz fele továbbra is tisztítatlanul jut a folyóba, súlyos szervesanyag-terhelést okozva. A Csepelen felépülő létesítménnyel a tisztítási arány 95 százalékra nő, amelynek vízminőségre gyakorolt hatása az üzemelés kezdetétől számolt heteken-hónapokon belül érződni fog.
Csányi Béla kifejtette, hogy a 10 országban, csaknem 2400 folyókilométeren, 100 mérőponton 250 komponensre elvégzett mostani méréseknek egy éven belül lesznek olyan eredményei, amelyek alapján pontosan megállapítható az eddigi javulás, illetve romlás. Az összehasonlítást nehezíti majd, hogy legutóbb, 2001-ben még nem volt a jelenlegihez hasonló körű a vizsgálat. Az Európai Unió víz keretirányelvének előírásai szerint például most már nemcsak kémiai méréseket végeznek, hanem a halakra és különböző gerinctelen fajokra ökológiai vizsgálatokat is - mutatott rá Csányi Béla.
Kovács Kálmán, a Környezetvédelmi és Vízügyi Minisztérium államtitkára közölte, hogy az expedíció három hajóból álló flottája szeptember 1-jén hagyja el a magyar vizeket, és folytatja útját Szerbián keresztül a Fekete-tengerig. A mintegy 1 millió euró összköltségű projektet Magyarország 65 millió forinttal támogatja.
Naponta fél centit apad a Balaton
Tízpontos a Balaton vize
Elkészült a cselekvési program a Rábáért
MTI