Szabó Lajos, az MSZP-frakció költségvetési munkacsoportjának vezetője a hétfő délutáni szavazást megelőzően elmondta: már csak arra van lehetőség, hogy egyes fejezeteken belül átcsoportosításokat kezdeményezzenek. Az oktatási, az önkormányzati, az esélyegyenlőségi, a szociális ügyek, illetve a sport területén kezdeményeztek a szocialisták változtatásokat az egyes minisztériumok fejezetein belül - hangsúlyozta az MSZP-s politikus. Ezekről szólva Szabó Lajos kiemelte: a többcélú kistérségi társulások támogatását 900 millió forinttal emelnék meg, itt az eredeti javaslatban "nullával tervezett" normatívát 17 ezer forintra emelték fel.
Az érettségi szakmai vizsgákra 300 millió forint, az esélyegyenlőséget segítő közoktatási feladatok támogatásánál 600 millió forint pluszt adnak az indítványok; a közoktatás mérési, értékelési programjára 300 millió forintot, a Teljesítmény motivációs alapra 500 millió forintot, az Útravaló ösztöndíj programra 600 millió forintot, a Nemzeti Kiválóságokért Közalapítvány támogatására pedig 20 millió forintot csoportosít át az MSZP. A szocialista politikus kiemelte, hogy a Pécsi Tudományegyetem nagykanizsai kihelyezett képzőhelyének felújítását 68 millió forinttal támogatják.
Elmondta még, hogy a javaslatok között szerepelnek azok is, amelyek szerint a Rádió C, a Rajkó Zenekar, a 100 tagú cigányzenekar összesen 135 millió forintot, a roma oktatási alap pedig 85 millió forintot kap.
Ön mennyit költ az idén karácsonyi ajándékokra? Szavazzon! |
Az MSZP visszaállítja a Duna Művészegyüttes támogatási szintjét, illetve támogatja az a javaslatot, amely az MTV Közalapítvány támogatásának terhére 2,3 milliárd forinttal emeli a Hungária Televízió Közalapítvány, azaz a Duna Televízió támogatását.
A javaslatok egyike pedig nevesíti az M44-es Kecskemét-Békéscsaba autópálya előkészítésének támogatását 3 milliárd forinttal - emelte ki a költségvetési munkacsoport vezetője.
Hangsúlyozta: vannak olyan módosító indítványok is, amelyek nem járnak "pénzmozgással", ezek között említette, hogy meg kell állapítani a költségvetés belső tételeinek egyenlegét, ez a plafontörvényből adódó kötelezettség. Ide tartozik az az indítvány is, amely pontosítja az elsődleges egyenleg és az állami kötelezettségvállalás mértékét.
A kormány és a tűzoltóság abban állapodott meg, hogy jövőre is az ideihez hasonló módon finanszírozzák a tűzoltóságot - emelte ki a szocialista politikus.
Fidesz: a büdzsé arra vár, hogy visszavonják
Varga Mihály, a Fidesz alelnöke sajtótájékoztatóján a Parlamentben azt mondta: reméli, hogy ebben közre tudnak majd működni. A büdzsét át kell dolgozni, más szempontok szerint kell felépíteni, "olyan költségvetésre van szükség, amely hozzájárul a stabil, kiszámítható növekedéshez, a munkahelyek teremtéséhez" - mondta Varga Mihály.
A 2010-es büdzséhez benyújtott "második körös" módosító indítványokról, amelyekről hétfőn szavaz az Országgyűlés, közölte: döntő többségüket az MSZP nem támogatja, vagyis nem fognak átmenni, és így nem javítják a meglévő költségvetést.
Az SZDSZ szóban már igent mondott |
Ha a Fidesznek módja lesz rá, a következő évben a költségvetést vissza fogja vonni és átdolgozza, hiszen ez a büdzsé nem alkalmas arra, hogy több munkahelyet teremtsen az országban, hogy a rohamosan növekvő munkanélküliséget megállítsa, hogy stabil növekedést teremtsen - jelentette ki.
Varga Mihály szerint azok az áldozatok, amelyeket az emberek hoztak az elmúlt hónapokban, és amelyeket a kormány sikerként próbál eladni, válságkezelő intézkedésekként nem segítettek a válságból való kilábalásban, éppen ellenkezőleg: a válságot tovább mélyítették. "Ez egy felesleges kitérő volt a magyar gazdaságpolitikában, ezeket meg lehetett volna spórolni; ez egyébként nem jelentett mást, mint a korábbi Gyurcsány-korszaknak a folytatását" - fogalmazott a volt pénzügyminiszter, aki szerint Bajnai Gordon kormányfő semmilyen érdemi, gazdaságpolitikai szempontból újnak számító intézkedést nem hozott a korábbiakhoz képest.
Bajnai Gordon hétfői szavaira - amelyeket az SZDSZ-frakció ülése után mondott - Varga Mihály kérdésre úgy reagált: olyan gazdaságpolitika nem lehet jó, amely mélyíti a recessziót, és növeli a munkanélküliek számát.
Mélyebbre zuhanunk, de aztán irány felfelé
Nyugdíj: januártól 3450 forinttal több lesz!
Járai: száz éves problémákat kell megoldani
MTI