Büntetnék a gazdaságtalan gyógyszerfelírást
miniszter. A betegek január 15-ét követően az ingyenes gyógyszerek után 300 forintos "dobozdíjat" fizetnek majd. A miniszter szerint "az összegnek kisebb a jelentősége, mint a fizetés tényének". Tíz, húsz
vagy százezer forintos gyógyszer után is 300 forint a dobozdíj, de a befizetés nyilvántartása segíti a szigorúbb adminisztrációt, amely szükséges az indokolatlan fogyasztás visszaszorításához. A nagyon drága gyógyszerek felírását alaposabban ellenőrzik majd, hiszen ha olcsóbb, de ugyanolyan hatékonyságú gyógyszerrel sikerül csökkenteni a kiadásokat, ez azt jelenti, hogy több jut majd az egészségügyi ellátás más területeire.
A gyógyszerfelírási szokásokat megfigyelik. Ha valaki sorozatosan megszegi a gazdaságos gyógyszerrendelés szabályait, azt először figyelmeztetik, de később a "pénzügyi következmények" sem maradnak el.
"Nem szűnik meg az ingyen gyógyszer" - hangsúlyozta Molnár Lajos, de szűkül a közgyógyellátásban ingyenesen rendelhető készítmények száma. A miniszter azt is elmondta, hogy az ingyenes gyógyszerekre fenntartott keret bőséges, újabb megszorításokra nem kell számítani.
Az egészségügyi tárca vezetője arról is beszélt, hogy a gyógyszerkiadások példátlanul magasak. Gyógyszerre tavaly annyi pénz ment el, mint az egész egészségügyi ellátásra összesen. A tavaly kiállított több mint 200 millió recept több mint felén ingyenes gyógyszert rendeltek. Az elemzés megmutatta, hogy az ingyenes 100 milliónyi recepten sokkal drágább gyógyszerek szerepeltek, mint a fizetős vényeken.
Molnár Lajos elmondta: a változások célja a hatékony és gazdaságos gyógyszerellátás megteremtése, az ésszerű takarékosság, az egészségügyi kassza lehetőségeinek jobb kihasználása.
Egészségügyi átalakítás: mennyit is fizetünk?