Burjánzik a munkanélküliség az USA-ban
A Fehér Ház - amely előző nap nyújtotta be a kongresszusban minden idők legnagyobb, 3,83 ezer milliárd dolláros költségvetési tervezetét - úgy számol: a munkaerőpiacon idén már nem következik be érdemi javulás, a munkanélküliség év végén 9,8 százalék lesz.
A mutató 2011 utolsó negyedévében a várakozások szerint 8,9 százalék, 2012 végén pedig 7,9 százalék körül alakul. A legtöbb független közgazdász előrejelzése hasonló.
2005 és 2009 között 46 százalékkal nőtt az élelmiszersegélyre szoruló amerikaiak száma - állítja az Egyesült Államok legnagyobb, az éhínség enyhítésére szakosodott jótékonysági szervezete. A Feeding America kedden nyilvánosságra hozott jelentése szerint az Egyesült Államokban évente 37 millió ember - köztük 14 millió gyermek - szorul sürgős élelmiszersegélyre. Ez több, mint a 300 milliós ország lakosságának 10 százaléka. |
A munkanélküliség 7,4 százalék volt 1992 novemberében, amikor George H. W. Bush hivatalban levő elnök elvesztette a választást Bill Clintonnal szemben, és 7,5 százalék volt 1980-ban, amikor Jimmy Cartert nem választották újra, kihívója, Ronald Reagan nyert.
Obama múlt heti uniós évértékelő beszédében és a költségvetés beterjesztése kapcsán mondott hétfői beszédében is egyértelművé tette: kormányának a munkahelyteremtés a legfontosabb feladata. (Kritikusai szerint első hivatali évében nem erre, hanem fő kampányígéretének beteljesítésére, az egészségügy reformjára koncentrált.)
A 2011-es állami büdzsében 100 milliárd dolláros tétel szerepel munkahelyteremtésre; egyebek között 33 milliárd dollárt szánnak a kisvállalatok adócsökkentéseire, valamint az infrastrukturális és tisztaenergia-beruházások támogatására.
Az állásokért folyó küzdelem a munkaerőpiaci előrejelzés fényében évekig fog tartani, pedig az amerikai gazdaság már a kilábalás jeleit mutatja az évtizedek óta legsúlyosabb recesszió után. A gazdaság 2009 utolsó negyedévében éves szinten 5,7 százalékkal növekedett, az Obama-kormány szerint 2010-ben 3 százalékos, 2011-ben és 2012-ben egyaránt 4,3 százalékos növekedés várható.
Rekord hiány várható az USA-ban
Fed: meglepetés nincs, de új szelek fújnak
MTI