.jpg)
Bush elnökségének nyolcadik évében az amerikaiakat több gond is emészti. Aggódnak a recesszió, a magas üzemanyagárak, a nagy költségvetési hiány, az iraki és afganisztáni háború, továbbá az Iránnal való összeütközés és a globális terrorizmus miatt. Amikor Bush 2001-ben átvette az elnöki hivatalt, még nem volt büdzséhiány, az amerikai katonák nem háborúztak, és Bush népszerűsége meghaladta a 60 százalékot. Most viszont a legalacsonyabb, 30 százalék körüli.
Bush elnök a hírtelevíziókban egyenesben közvetített beszédében sürgette a törvényhozást, hogy minél előbb fogadja el a 150 milliárd dolláros gazdaságösztönző csomagot. A szenátust figyelmeztette, hogy ne növelje meg a csomag kereteit. A kétpárti együttműködés fontosságát hangsúlyozta. A republikánus szárny nagy tapssal jutalmazta azt a kijelentését, hogy minden adóemelési javaslatot megvétóz.
Az Unió helyzetéről szóló beszédnek - amely a washingtoni politikai naptár egyik legfontosabb, ünnepélyes keretek között zajló eseménye - az elnökválasztás évében kisebb hangja van, mint egyébként. A két előválasztási forduló közé "beszorított" értékelésében Bush figyelmeztette Iránt: az Egyesült Államok szembeszáll azokkal, akik fenyegetik az amerikai erőket, megvédi szövetségeseit és érdekeit a Perzsa-öbölben. Felszólította Teheránt: függessze fel az urándúsítást, hajtson végre politikai reformokat és hagyjon fel a terrorizmus külföldi támogatásával. Leszögezte, hogy Washington együttműködik a nemzetközi közösséggel annak érdekében, hogy megakadályozzák Iránt atomfegyver előállításában.
Bush támogatásáról biztosította a béketárgyalásokat folytató Izraelt és a palesztinokat. Arra kérte a kongresszust, hogy tegye állandóvá azt a törvényt, amely engedélyezi a hírszerző ügynökségeknek a hazai lehallgatásokat a terrortámadások megelőzése érdekében.
Az elnök arról is beszélt, hogy csökkenteni kell az Egyesült Államok olajfüggőségét. Úgy fogalmazott, Amerika biztonsága, jóléte és környezete is ezt követeli meg. Egy nemzetközi "tiszta technológiai alapítvány" létrehozását kezdeményezte, amihez Amerika a következő 3 évben 2 milliárd dollárral kíván hozzájárulni. Az alapítvány célja a tiszta energiatechnológiák előmozdítása és a klímaváltozás elleni küzdelem. Azt mondta, az Egyesült Államok együttműködik a vezető gazdaságokkal és az ENSZ-szel egy olyan egyezmény elérésében, amely megállíthatja, majd megfordíthatja az üvegházhatást okozó gázok növekedését. Ez az egyezmény azonban csak akkor lehet hatékony, ha minden nagy gazdaságra vonatkozik - tette hozzá.
Kormányának a Katrina hurrikán utáni késlekedésével kapcsolatos bírálatok enyhítésére bejelentette: idén áprilisban a hurrikán sújtotta New Orleans ad otthont az észak-amerikai csúcstalálkozónak, amelyen az Egyesült Államok, Kanada és Mexikó vezetői vesznek részt. Megerősítette elkötelezettségét, hogy segít a katasztrófa sújtotta térségben a rászorulóknak újjáépíteni házaikat.
Amerika már ejtette Busht
Több mint drukk: a befektetők reménye Amerika
Szaddám eltaktikázta magát - de nagyon
Bush: cselekedni kell, de azonnal
Bush szerint Amerika szenved a magas áraktól
MTI