1p
George Bush elnök szinte minden nap igyekszik megnyugtatni az amerikai közvéleményt, hogy nincs ok pánikra, de üzenetével már nem törődne senki.
George Bush elnök szinte minden nap igyekszik megnyugtatni az amerikai közvéleményt, hogy nincs ok pánikra, az ország gazdaságának jövője nincs veszélyben, de mintha üzenetével már nem törődne senki, szavai hatástalanok - olvasható a liberális The Washington Post hétvégi számában.

Bush az utóbbi két hét során húsz alkalommal lépett a nyilvánosság elé, hogy közölje, "az amerikai nép bízhat a gazdaság jövőjében". A piac azonban nem hallgatott rá, folytatta a zuhanást. A Fehér Ház rózsakertjében mondott legutóbbi, pénteki elnöki beszéd előtt a Dow Jones ipari átlag 8530 ponton állt, üzenete után néhány perccel pedig 8224-re csökkent - írta Dana Milbank, az újság jó nevű kolumnistája.

Az elnök a pár perces beszéd után - "házi feladatát letudta, ismét megnyugtatta a piacokat" - leutazott Floridába, hogy adományt gyűjtsön a republikánus választási kampányhoz.

"Az országnak rendkívüli szüksége volna az erős vezetésre, de a Fehér Ház nem tud ilyennel szolgálni" - állapította meg Milbank, aki szerint Bush jó helyen tapogatózik, csak megszokott módon ügyetlenül, amikor például arról beszél, "ezen az egészen átvergődünk majd". Helyes az üzenete az aggodalmakról meg a bizalomról, de "mintha senki nem figyelne rá".

Talán az alacsony népszerűsége az oka. Bush tekintélyét súlyos találat érte, amikor kormánya annak idején Szaddám Huszein atomfegyvereiről és az iraki urándúsításról beszélt, meg arról, hogy az iraki hadjárat könnyű séta lesz, és az amerikaiakat felszabadítóként köszöntik majd.

Ön szerint ebben a válságos időszakban meddig süllyedhet a budapesti tőzsde indexe? Szavazzon!

Amikor arról kérdezték Dana Perino fehér házi szóvivőt, mi értelme van annak, hogy az elnök ennyit beszél a témáról, miközben a tőzsde tovább zuhan, a szóvivő úgy felelt: "ha nem beszélne ennyit, biztosan azt kérdeznék, miért nem szólal meg?"

Perino szerint fontos, hogy az amerikaiak tudják: "a szabad világ vezetője minden figyelmét a probléma megoldásának szenteli". Persze csak akkor - jegyezte meg a kolumnista -, amikor éppen nem gyűjt adományt a kormánypártnak Floridában vagy máshol.

Bush szereplésének hatástalanságára Rick Davis, a republikánus elnökjelölt, John McCain kampánymenedzsere is utalt, amikor a pénteki rózsakerti üzenet után úgy fogalmazott: "nagyon keveset mondhat egy elnökjelölt és, figyelve a mai beszédet, egy elnök is arról, mi folyik a tőzsdén".

Legfrissebb devizaárfolyamok a Privátbankáron
Friss tőzsdei árfolyamok a Privátbankáron

A Bush-kormány pálfordulásaként minősíti a pénzügyi válságkezelést illetőn a liberális The New York Times azt, hogy az adminisztráció korábbi stratégiáján módosítva a közvetlen banki tőkeinjekciók felé fordul.

A washingtoni adminisztráció alig két hete győzte meg a kongresszust a 700 milliárd dolláros bankmentő csomag elfogadásáról. Azt a célt hirdették meg, hogy fel kell vásárolni a jelzálog alapú "mérgező" értékpapírokat. Ezt az elgondolást a Bush-kormány azonban mára félretette, s helyette egy új megközelítés látszik körvonalazódni: közvetlen banki tőkejuttatásokra van szükség, ami részleges államosításokat jelent - írta a lap vasárnap.

Henry Paulson pénzügyminiszter a hét legfejlettebb ipari ország (G7) pénzügyminisztereinek pénteki tanácskozása után erősítette meg: a 700 milliárd dolláros mentőöv egy részéből a bankok feltőkésítését, pénzintézeti részvények vásárlását tervezik. Erre az 1929-es válság óta nem volt példa az Egyesült Államokban. Közölte, hogy a banki részesedések megvásárlása a lehető legkorábban megkezdődik.

Mint Paulson fogalmazott: "sokkal hatékonyabban és eredményesebben is felhasználhatjuk az adófizetők pénzét (...) ha egységes programot dolgozunk ki pénzintézeti részvénycsomagok vásárlására".

A The New York Times emlékeztetett arra, hogy a Demokrata Párt korábban éppen banki tulajdonrészek állami vásárlását javasolta, de a republikánusok akkor ezt kinevették. A pénzügyminisztérium véleményének mostani "meglepő fordulata" nyomán megkérdőjeleződik, hogy az adminisztráció nem feleslegesen erőltette-e egy olyan terv elfogadását, amelyet nem gondolt át kellőképpen. A Bush-kormány pálfordulása nyomán ezenkívül az is felvetődik: talán az adminisztrációnak a magáncégek államosításával szembeni mély ideológiai ellenérzése gátolta, hogy minden lehetőséget számba vegyen a piacok stabilizálására.

Az újság szerint a kormány már két héten belül részvényeket vásárolna bankoknál, korábban, minthogy bármilyen beragadt jelzálogalapú eszközt felvásárolna.


Paulson: a szegényeknek még jobban fog fájni

A pénzügyi válságnak súlyos hatásai vannak a fejlett országokban, és várhatóan jelentős következményei lesznek a feltörekvő és szegény országokban - jelentette ki Henry Paulson amerikai pénzügyminiszter vasárnap, hangsúlyozva, hogy az elzárkózás és a protekcionizmus semmiképpen nem megoldás a krízisre.

Minden, amit a válságról tudni akar a Privátbankáron
Hitelválság 2008
Paulson azt mondta: a feltörekvő piacgazdaságoknak "szinte bizonyosan" nehézségei fognak támadni a tőkeforrások beszerzésében, amelyek olyan fontos programok finanszírozásához szükségesek, mint az infrastrukturális fejlesztések.

A Világbankot és a Nemzetközi Valutaalapot is sürgette: tegyenek meg mindent a felzárkózó gazdaságok megsegítésére, azért, hogy ezekben az országokban a kereskedelem bővülhessen és a szociális védőháló működőképes maradjon.

Az amerikai pénzügyminiszter figyelmeztetett: azoknak az országoknak a helyzete romolhat, amelyek protekcionista politikával igyekeznek elkerülni a globális pénzügyi válság okozta károkat. "Az elszigetelődés és a protekcionizmus nem jelent kiutat" - szögezte le. Mint kifejtette, az Egyesült Államok sok rendkívüli intézkedést hoz a válság kezelésére, de "nem folytatunk olyan politikát, amely korlátozná az áruk, szolgáltatások vagy tőke áramlását".

Kidobnak egy rakás bankárt
Minden idők legdurvább mentőötlete - jönnek a részletek
Letarolja a válság az autóipart
Gyurcsány: Semmi sem érinthetetlen

MTI

Címkék: Cikkek

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Cikkek Megújult a Privátbankár!!
Privátbankár.hu | 2011. november 15. 15:35
Kedves olvasóink az elmúlt héten már megújult oldalunk tesztverziójával találkozhattak, ami jelezte: a Privátbankár új útra lépett. A változás már a nyáron elkezdődött, azóta lépkedünk folyamatosan előre. Most egy nagyobb ugrás következett..
Cikkek További árfolyamok >>
Privátbankár.hu | 2011. november 9. 10:05
 
Cikkek Skandináviában sincs minden rendben
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 18:02
Folytatódik a dán lejtmenet jövőre is, a skandináv ország gazdasága tovább lassul, egyre nehézkesebb a hitelezés, és tovább csökkennek a lakásárak
Cikkek Papandreu lemondott a népszavazásról
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 16:21
A görög kormányfő elállt attól az ötletétől, hogy népszavazáson dőljön el, akarnak-e a görögök megszorításokat a nemzetközi mentőcsomagért cserébe. Ezzel visszatértünk a pár nappal ezelőtti állapotokhoz, amikor a piacok optimista hangulatban nyugtázták, hogy az európai tagállamok nagy nehezen megállapodtak a magánbefektetőkkel a görög adósság felének leírásáról.
Cikkek Papandreu nem mond le - még
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 14:05
Óriási meglepetésre kamatot vágott az Európai Központi Bank. 25 bázisponttal 1,25 százalékra csökkentették az irányadó rátát az eddig 1,5 százalékról. A piacok azonnal reagáltak. Közben egyre fogy a levegő a görög miniszterelnök körül, aki távozhat posztjáról. Ha Athén elköszön az eurótól, az első tagállam lehet, amely kilép az EU-ból
Cikkek A bankokat kérdezi a kormány, mi legyen a devizahitelesekkel
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 13:50
Újra tárgyalóasztalhoz ülnek a bankok a kormánnyal, az NGM várja a javaslatokat a szektor szereplőitől. Az már biztos, hogy feltőkésítik az MFB-t
Cikkek Sehol egy biztonságos magyar bank?
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 13:36
A Global Finance Magazin közzétette listáját az ötven legbiztonságosabb feltörekvő piaci bankról: sehol egy magyar bank, még a régiós összesítésben sem
Cikkek A mauríciuszi devizát a költségvetési tervek gyengítik
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 12:47
Harmadik napja gyengül a mauríciuszi rúpia a dollárral, és a fő devizákkal szemben. Az Indiai-óceán szigetországában a jövő évi költségvetés terveire várnak a befektetők. A várakozások szerint a port louis-i kormány olyan intézkedésekről dönt majd, amelyek gyengítik a devizát, ugyanis az elsősorban exportból élő gazdaságnak ez kifejezett érdeke. Érdekesség, hogy a helyi statisztikai hivatal nemrég főleg az európai válságra hivatkozva csökkentette az idei GDP előrejelzését 4,5-ről 4,1 százalékra. A mindössze 1,3 millió lakosú ország GDP-je a második Fekete-Afrikában köszönhetően az erős olaj, cukornád-kivitelnek, és a textiliparnak.   Privátbankár
Cikkek A kormány átvállalja Várpalota devizahitelét - a jó lobbi miatt
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 11:48
Várpalota polgármesterének lobbitevékenységét a kormány azzal ismeri el, hogy kifizeti a kistérség devizatartozását
Cikkek Kollektív szerződések: már most nyomást gyakorolnak a munkaadók
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 11:21
A jövő évi költségcsökkentések jegyében több munkáltató nyomásgyakorlásba kezdett, jelezvén, hogy felbontanák a kollektív szerződéseket
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG