.jpg)
A kép még drasztikusabban fest, ha kiszűrjük a 2009 első negyedévében végrehajtott, hazai és régiós viszonylatban is gigatranzakciónak számító MOL–Surgutneftegas ügyletet, mely közel 400 milliárd forintot tett ki.
A 2010-es év kiváló lehetőség a vásárlásra - konszolidációra - azoknak a vállalatoknak, akik piacszerzéssel kívánnak nagyobb szeletet kihasítani egy jövőre esetlegesen meginduló gazdasági fellendülés hozadékából. |
A befektetői bizalmatlanság ellenére már érzékelhető az érdeklődés élénkülése a szakmai befektetők oldaláról. A társaságok és a befektetők által elérhető banki források szűkösek maradnak, így a cégek normális működésének finanszírozása éppúgy nehézségekbe ütközik, mint a cégfelvásárlásoké. Ennek ellenére tapasztalható az akvizíciós hitelek piacra történő visszatérése a régióban, de korántsem olyan magas tőkeáttétellel, mint 2007-ben, vagy 2008 elején.
Cseh Tamás, az Invescom Corporate Finance elemzője szerint, tavaly sok olyan tranzakció maradhatott függőben, melyek lezárása áthúzódhat az idei évre. Ez sok más tényező mellett annak is betudható, hogy a cégvásárlási tranzakciók lefolyásának átlagos időtartama megnövekedett. Ennek eredményeként egyes 2009-ben elindított projektek 2010-ben zárulhatnak le.

A Jeremie program által társfinanszírozott alapok az összérték tekintetében jelentősen nem, számosságát tekintve viszont akár 30 ügylettel is növelhetik majd a magyarországi M&A tranzakciók számát 2010-ben. Az eddig felállított 8 hazai társfinanszírozott befektetési alap a várakozások szerint egyenként 3-4 befektetést hajthat végre idén. A tőkebefektetések értéke maximum 1,5 millió euró lehet tranzakciónként.
A gyenge 2009-es tranzakciós aktivitás jelzi, hogy a tavalyi év a kivárás és a befelé fordulás időszaka volt, ám 2010, a lehetőségek időszaka lehet azon vállalatok és befektetők számára, akik rendelkeznek tőkével és hajlandóak kockázatot vállalni. Egyrészt egy konszolidációs lépés révén lehetőség nyílik a méretgazdaságosság nagyobb mértékű kihasználására és a szükségtelen kapacitások lefaragásával a hatékonyság növelésére. Másrészt az illető cég megnövekedett piaci részesedésére támaszkodva a közel jövőben esetlegesen meginduló gazdasági fellendülés hozadékából is nagyobb részt hasíthat ki magának.
OTP: "csak technikai" leminősítés a Moody´s-tól
10 millióba fájt a figyelmetlenség az OTP-nek
Mesésen kezdte az évet a BUX
Jók voltunk a múlt félévben
Befektetési káosz: senki sem tudja, mi vár ránk?
Privátbankár