
A legfejlettebb áramtőzsde lesz a mienk
Cégek a tőzsde mögött A MAVIR ZRt. 2007. május 9-én hozta létre leányvállalatát, a HUPX Magyar Szervezett Villamosenergia-piac ZRt.-t 20 millió forint alaptőkével. A projekttársaság legfőbb feladata az előkészítő munkák elvégzése a szervezett villamosenergia-piac létrehozása érdekében. A HUPX Zrt. az alapítása óta eltelt időszakban előkészítette az engedélykérelem benyújtásához szükséges dokumentumokat, tárgyalásokat folytatott a kereskedési rendszer informatikai támogatására vonatkozóan. Az EPEX Spot SE Párizsban bejegyzett párizsi és lipcsei fiókteleppel rendelkező európai részvénytársaság. Az EEX és a Powernext 50-50 %-os részesedéssel rendelkezik a közös vállalatukban, melyben a másnapi tőzsdei kereskedési tevékenységüket integrálták. Az EPEX Spot a francia, német/osztrák és svájci piacokon üzemeltet másnapi áramtőzsdét. Ezen országok energia fogyasztása az európai fogyasztás 1/3-át teszi ki. |
A HUPX Zrt.-t 100%-ban tulajdonló MAVIR Zrt. képviselője, Bertalan Zsolt piacműködtetési és gazdasági vezérigazgató-helyettes a rendezvény nyitóbeszédében hangsúlyozta: a szervezett villamosenergia-piac létrehozásával a MAVIR a jogszabályi előírásoknak való megfelelésen túlmenően segíti az európai regulációs elvárásoknak való megfelelést is. „Tulajdonosunkkal, az MVM Zrt.-vel a kezdetektől törekszünk arra, hogy Magyarországon olyan módon jöjjön létre a hazai kínálatot és kereskedelmet élénkítő, az árakat átláthatóbbá tevő áramtőzsde, hogy az ne terhelje a fogyasztók pénztárcáját. Az EPEX Spot-tal történő együttműködésnek köszönhetően nem csupán pénzügyileg született kedvező megoldás, de a legnagyobb kontinentális áramtőzsdeként szerzett tapasztalata garanciát jelent a létrejövő magyar tőzsde színvonalára is.”
A közelgő áramtőzsde főbb jellemzőit a HUPX Zrt. vezérigazgatója, Medveczki Zoltán mutatta be. Előadásában részletesen ismertette a kereskedési rendszer tulajdonságait, a tőzsdezárást és annak a jelenlegi piaci folyamatokhoz való illeszkedését.
Az EPEX Spot-HUPX együttműködésről, mint az európai áramtőzsde integrációja felé tett legújabb lépésről szóló előadásában Jean-François Conil-Lacoste, az EPEX Spot vezérigazgatója hangsúlyozta: „Az EPEX Spot kész vezető szerepet vállalni az európai villamosenergia-piac integrációjában. A HUPX-szel való együttműködésünk nagyon fontos lépés Európa áramkereskedelmének és az áramtőzsdei funkciók harmonizációjának irányába. Megkönnyíti az olyan korszerű megoldások implementációját, mint amilyen a régiók közötti ár alapú piac-összekapcsolás (Price Coupling of Regions - PCR) - amelyben az EPEX is erősen érintett.”
A HUPX-en lebonyolított tranzakciók pénzügyi elszámolását a European Commodity Clearing AG (ECC) - az EPEX Spot valamennyi piacának elszámolóháza – biztosítja. Ennek folyamatát, illetve az ECC hálózat előnyeit Jörg SCHENDERLEIN, az ECC elszámolási igazgatója mutatta be.
Elszámolás
Háttérben a BÉT és az MNB A KELER Zrt. és KELER KSZF Kft. a Magyar Nemzeti Bank és a Budapesti Értéktőzsde tulajdonában lévő vállalatok. A KELER Zrt. központi értéktárként a magyar értékpapírok előállítását, nyilvántartását, törlését végzi, elszámolóházként pedig a tőzsdei és tőzsdén kívüli tranzakciók klíringjét és elszámolását végzi. 2009-től a KELER KSZF Kft vette át a központi szerződő fél által nyújtott garanciavállaláshoz kapcsolódó szolgáltatást. A központi szerződő fél garanciát vállal az ügyletek teljesítésére, és egy esetleges nemteljesítés esetén a vevővel szemben eladóként, az eladóval szemben vevőként lép fel, így garantálja az általa befogadott ügyleteket, tehát szerződéses partnerként felel azok teljesítéséért. |
Kik lesznek az áramtőzsde igazi nyertesei
Dr. Kaderják Péter, a Regionális Energiagazdasági Kutatóközpont (REKK) vezetője szerint az áramtőzsde elindítása a piaci hatékonyság növelését szolgálja. Az új áramkereskedési rendszer nyertesei a kis- és középvállalkozások lehetnek, akik az eddigiekhez képest várhatóan hitelesebb árinformációk alapján juthatnak hozzá a működésükhöz szükséges villamos energiához.
Hasonlóan nyilatkozott Hornai Gábor, a Magyar Villamosenergia-kereskedők Egyesülete (MVKE) elnöke is, aki úgy véli, az áramtőzsde két legnagyobb előnye a partnerkockázatok megszűnése és egy megbízható, kiegyensúlyozott piaci árindex kialakulása lehet.
Nagy a mozgolódás a hazai energetikai szektorban, ahogy arról beszámoltunk, a MAVIR is technológia-váltás előtt áll. Részletek >>> |
Záróbeszédében Bakonyi Attila, a Magyar Energia Hivatal képviselője úgy jellemezte a HUPX-et, mint amely „a liberalizált magyar villamosenergia-piac fenntarthatóságához szükséges eszköz”.
Gáz? Energiaárak a politika és a szabad piac között: kitört a gázárvita a szakhatóság és a politikusok között. Részletek >>> |
Ipar: alacsonyabbak az árak, mint tavaly ilyenkor
Egy válság bírt rá minket a nyári időszámításra
Az autók és a számítógépek húzták az iparunkat
Letették a battonyai gázerőmű alapkövét
Éles váltás? Gázt és villanyt is vehetünk a Magyar Telekomtól
Víz, gáz, villany: kis befektetéssel spórolhatunk
Az EBRD beszáll a magyar villamosenergia szektorba
Zsiborás Gergő
Privátbankár