Civil bankot alapítana az MDF
Elmondta: az MDF a jelenlegi parlamenti ciklus egyik legfontosabb feladatának tartja az autonóm civil társadalom megerősítését. Ennek érdekében tesz javaslatot a civil bank megalapítására, amely 1,5-2 milliárd forintos tőkéjéből képes lenne megelőlegezni a civil szervezetek, alapítványok által elnyert, ám utófinanszírozott támogatásokat, vagy azok egy részét. Hozzátette: a civil szervezetek működését jelentősen nehezíti, hogy hiába nyernek egy-egy pályázaton, ha a forráshoz csak utólag jutnak hozzá, így azokat meg kell előlegezniük.
A demokrata fórum szerint a nyertesek a civil banktól előre lehívhatnák a támogatást, s a bank az elszámolás végén visszakapná ezt az összeget. Pettkó András nem gondolja, hogy a bank működtetése komoly költségeket okozna, mert mint mondta, Lengyelországban mindössze három személy végzi ezt a munkát.
Az MDF ugyanakkor kívánatosnak tartja, hogy a bankok is segítsék a civileket azzal, hogy ingyenessé teszik számukra a számlavezetést. Mint mondta, rengeteg olyan szerveződés működik, amelyik évente mindössze 80-100 ezer forintból gazdálkodik, s számukra a pénzintézetek által kért számlavezetési díj is erőn felüli terheket jelent.
A politikus ugyanakkor átláthatóbbá is tenné a rendszert, hiszen a több mint 75 ezer szervezet nagyjából harmada az, amelyik jól működik, másik harmada "vegetál", míg a fennmaradó rész szinte már nem is létezik. Pettkó András szerint tiszta lapot kellene teremteni: ugyanúgy, mint a vállalkozásoknál, a civil szervezeteknél is revíziót kellene tartani. Így kiderülne, melyek azok a szervezetek, amelyek már régen nem működnek, s törölhetné őket a bíróság a nyilvántartásból - mondta egyebek mellett Pettkó András.
Csak addig vagyunk zöldek, amíg kényelmes
Kiakadtak a fogyasztóvédők a csekkes többletdíjon
A vevő fizeti a garanciát is?
MTI