A GKI szerint amögött, hogy a magyar VEX csak csekély mértékben romlott 2008. negyedik negyedévében, főként a forint euróval szembeni leértékelődése áll. A forint gyengülése nagymértékben ellensúlyozta a nemzetközi versenyképesség más elemeiben, elsősorban a nyugat-európai recesszió nyomán végbement romlást - fogalmaznak.
A VEX tényezői közül a makrogazdasági teljesítményt kifejező index értéke a harmadik negyedévhez képest mindegyik vizsgált országban romlott, a legkisebb mértékben a Gazdasági és Monetáris Unióban részt vevő Ausztriában, ahol 1,7 százalék volt és a nagy belső piacú Lengyelországban, ahol 1,9 százalékot tett ki. Az esés Csehországban volt a legerőteljesebb, elérte az 5,1 százalékot, Magyarország a 3,4 százalékos romlással a középmezőnyben van. A viszonylag kedvező magyar pozíció az export többi országhoz viszonyított kisebb mértékű visszaesésének köszönhető.
Az üzleti infrastruktúra alakulásának jellemzésére használt új gépkocsi-eladások 2005 közepe óta csökkenő trendet követnek. Továbbra is igaz továbbá, hogy a visegrádi országok közül az állampapírpiaci kamatfelár Magyarországon messze a legmagasabb - derül ki a felmérésből. |
Az üzleti környezet bizonytalan voltának említési gyakorisága ezzel szemben magas volt, lényegében minden második cég említette ennek negatív hatását. A nagyvállalatok véleménye jóval kedvezőtlenebb, mint a kis- és középvállalkozásoké.
309,4 milliárd: kevesebb lett a márciusi hiány
Ez is jó hír: lassabban zuhan a világgazdaság
Még a legdurvább forgatókönyv is optimista
Mit vár a magyar: jobb, ha meg sem szólalunk
Röpködnek a mínuszok a magyar gazdaságban
MTI