"A népszavazás intézménye mindig valahol a demokrácia egyik alappillére". Arra hívta fel a figyelmet, hogy a feltett kérdésekben olyan ügyekről van szó, melyeket a kormány úgy akar végrehajtani, hogy arra nem kapott felhatalmazást a választóktól.
A két ellenzéki párt október 24-én nyújtotta be a reformokról szóló népszavazási kezdeményezését a testülethez. Orbán Viktor, a Fidesz elnöke a párt október 23-i nagygyűlésén jelentette be, hogy a tanügy, az egészségügy, a nyugdíjak, a termőföld és a demokratikus garanciák kérdésében ügydöntő népszavazást kezdeményeznek. Indoklása szerint, a tavaszi országgyűlési választásokon az emberek nem szavazhattak a valóság ismeretében, ezért most meg kell adni nekik a lehetőséget, hogy szabadon döntsenek a jövőről, a reformokról.
A testület a következő kérdéseknek adott "zöld utat":
"Egyetért-e Ön azzal, hogy az egészségügyi közszolgáltató intézmények, kórházak maradjanak állami, önkormányzati tulajdonban?"
"Egyetért-e Ön azzal, hogy a gyógyszereket továbbra is csak gyógyszertárban lehessen árusítani?"
"Egyetért-e Ön azzal, hogy a - 2005. június 15-i állapot szerint hatályos termőföldről szóló 1994. évi LV. törvény szerint - családi gazdálkodót első helyen illesse meg elővásárlási jog termőföld vagy tanya vásárlása esetén?"
Az OVB ugyanakkor elvetette a tandíjfizetésről, a vizitdíjról, a nyugdíjasok munkavállalásáról, és a kormány tagjainak a személyes felelősségéről megfogalmazott kérdéseket.
Az Orbán Viktor által a Fidesz október 23-i, az Astoriánál tartott nagygyűlésén bejelentett népszavazási kezdeményezéseivel a megkérdezettek 55 százaléka nem ért egyet, 39 százalék viszont támogatja azokat. Felesleges pénzkidobás lenne a népszavazás? |
Az alkotmány felsorolja, mely kérdésekben nem lehet sem ügydöntő, sem véleménynyilvánító népszavazást tartani. Így nem lehet országos népszavazást tartani a költségvetésről, a költségvetés végrehajtásáról, a központi adónemekről és illetékekről, a vámokról, valamint a helyi adók központi feltételeiről szóló törvények tartalmáról, a hatályos nemzetközi szerződésből eredő kötelezettségekről, az Országgyűlés feloszlásáról, a kormány programjáról és a közkegyelem gyakorlásáról.
Az Alkotmánybíróság határozata szerint az alkotmány módosítása érdekében a választópolgárok nem kezdeményezhetnek népszavazást.
A döntés hátterében az OVB tagjai többségének az a meggyőződése állt, hogy az ellenzék kérdései kifejezetten a kormányprogram ellehetetlenítésére irányulnak, az alkotmány szerint azonban ez ügyben nem lehet népszavazás útján dönteni. Ezért az is felvetődött, hogy a kérdéseket összességükben kellene elbírálni - s ilyen értelemben elvetni - végül azonban a kormány programjával való ütközésre csupán egyetlen esetben - a tandíj kapcsán - hivatkoztak. A vizitdíjat például 6:2 arányban azért nem találták referendumra bocsátható kérdésnek, mert a jövő évi büdzsében ilyen címen már 22 milliárdos bevételt szerepeltetnek.
A nyugdíjasok munkavállalási feltételeinek változatlanul hagyásáról szóló kérdést pedig - ugyancsak hat igen szavazattal - azért vetették el, mert azt teljességgel értelmezhetetlennek találták. Nem derül ki ugyanis - érveltek -, hogy a kezdeményezés a munkavédelmi sisak vagy éppen a járulék-, illetve adófizetés szabályainak esetleges (és egyébként tervezett) módosítása ellen irányul-e. A kérdés elfogadása mellett még az ellenzéki pártok delegáltjai sem találtak érveket.
Egyértelműen az alkotmány módosítására irányuló javaslatként értékelték viszont a miniszteri felelősség kiterjesztésére irányuló kezdeményezést. Felvetődött az is, hogy a tervezett költségvetési hiány bizonyos esetekben a kormány szándékaitól függetlenül - például világpiaci hatások miatt - is elszaladhat, s akkor a felelősség végképp nem értelmezhető.
A fideszes Répássy Róbert tegnap is megismételte: jogi nonszensz, amit az OVB művelt, és közölte, hogy minden elutasított kérdésben az Alkotmánybírósághoz fordulnak. Csaknem bizonyos, hogy lesznek, akik azokat a kezdeményezéseket is megtámadják, amelyeknek a testület zöld utat adott. Az aláírásgyűjtést így a kezdeményezők egyelőre nem kezdhetik meg.
Barclays: Gyurcsány sikeresen szerelt, az ellenzék jórészt kifulladt
Csapdában Orbánék: leütött Fideszes labdák
WSJE: Orbán kommunista ígéreteket alkalmaz
A Fidesz szerint a népszavazás Gyurcsánynak segít
Az MSZP eggyel rákontráz a Fidesz hét kérdésére
Forrás: MTI, Népszabadság, Privátbankár