1p

Kíváncsi rá, hogyan befolyásolják a világpolitikai viharok az Ön pénztárcáját?
Csatlakozzon azokhoz, akik nemcsak figyelik,
hanem értik is, mi történik a világban - és a tőkepiacokon!

Klasszis Befektetői Klub

2025. május 27. 17:00, Budapest

Részletek és jelentkezés

Nincs egyetértés londoni felzárkózó piaci elemzők között abban, hogy a térség - benne Magyarországgal - mennyire kapcsolódott le az amerikai gazdaságról.
Nincs egyetértés londoni felzárkózó piaci elemzők között abban, hogy a térség - benne Magyarországgal - mennyire "kapcsolódott le" az amerikai gazdaságról, vagyis milyen mértékben szigetelheti el magát a fejlett piaci felfordulástól és visszaeséstől.

A legfrissebb londoni elemzések némelyike kiemeli, hogy a forint a térségbeli valutákkal együtt ezúttal jóval kisebb értékvesztést szenvedett el, mint a korábbi kockázatvállalási megingások idején, mások szerint ugyanakkor a  "leválási elmélet" továbbra is erősen kérdéses.

A Goldman Sachs globális pénzügyi szolgáltató csoport Londonban közzétett heti felzárkózó piaci elemzéseinek legújabb összeállítása szerint az "új piacok" is teljes mértékben kivették részüket a kilengésekből; részvénypiaci mozgásaik szorosan követték a globális irányokat. Ezzel együtt feltűnő volt azonban, hogy a felzárkózó térség részvénypiaci indexei viszonylag jól teljesítettek - a nagyokhoz képest - a legrosszabb napokon is; százalékban mért veszteségeik gyakran kisebbek voltak a fejlett piacokéinál.

Ez szokatlan olyan időszakban, amikor "radikálisan csökken" a kockázatvállalási hajlam, és a jelenség azt mutatja, hogy jóllehet a felzárkózó térség nem tudja magát teljesen elszigetelni a globális fejleményektől, a befektetők mégis változatlanul úgy tartják, hogy a gyorsan növekvő, jórészt Európa-központú "új piaci" gazdaságok valamelyest védve vannak egy esetleges amerikai recesszió közvetlen hatásaitól, áll a Goldman Sachs londoni elemzésében.

A ház szerint eddig a felzárkózó térség valutái is viszonylag jól tartják magukat; az árfolyammozgások csekélyek a 2006. május-júniusi, illetve a tavaly augusztusi megingásokhoz képest. Az év eddigi szakaszában a cseh korona, az izraeli sékel, az orosz rubel, sőt még meglepőbb módon a kazah tenge is egyelőre pozitív tartományban jár, és Magyarországon, Törökországban és Dél-Afrikában is a 2007. augusztusi mélypontnak kevesebb mint a felével gyengültek a helyi valuták.
 
A Goldman Sachs friss londoni elemzése szerint a felzárkózó térség pénzügypolitikai irányai is jelentősen el tudnak térni a nagy piacokétól; hogy mennyire, azt mutatja az MNB múlt heti kamatdöntő ülésén "meglepő módon" felmerült, negyed százalékpontos kamatemelési javaslat is.

A Monetáris Tanács múlt heti ülésén elhangzott kamatemelési javaslatot több más nagy londoni ház is "meglepőnek" nevezte, így a JP Morgan londoni befektetési részlege, amely kiemelte, hogy a jelenlegi magyarországi környezetet "az összeomló belső fogyasztás" és a másodlagos inflációs hatások hiánya jellemezi. A cég szerint az emelés megemlítése "minden bizonnyal" csak kemény retorikai fogás volt, a forint erősítése végett.

A BNP Paribas befektetési csoport új, heti visszatekintő felzárkózó piaci elemzése egyenesen "komoly meglepetésnek" nevezte a múlt héten elhangzott MNB-kamatemelési javaslatot. A monetáris tanácsi ülés kemény hangvétele miatt a ház ugyan februárról májusra tolta ki a következő magyarországi kamatcsökkentés időpontjára adott előrejelzését, azonban úgy véli: a magyar gazdaság már 2007 második-harmadik negyedében is kizárólag az export révén kerülte el a teljes körű recessziót, és valószínűtlen, hogy a komor gazdasági összkép egyhamar derűsebbé válik.

A cég elemzői a jelentés szerint nem hiszik, hogy a magyar gazdaság az idén 2,8-3,0 százalékos növekedést lenne képes produkálni, ahogy az a kormány várakozásaiban szerepel, és fenntartják azt az előrejelzésüket, hogy az MNB alapkamata az év végére 6,50 százalékig csökken, áll a BNP Paribas londoni elemzésében.

A londoni elemzői konszenzus biztosra veszi, hogy az amerikai Federal Reserve a múlt heti tőzsdepánik idején, soron kívül végrehajtott 0,75 százalékpontos kamatcsökkentés után az e héten esedékes hivatalos kamatdöntő ülésen ismét "legalább" fél százalékpontos csökkentést jelent be, és általános az a várakozás, hogy a Fed még az első negyedévben újabb, fél százalékpontos enyhítésre szánja el magát.

Mindeközben - a Barclays Capital londoni befektetési csoport hétvégi felzárkózó piaci előrejelzésében - megjelent az első olyan londoni prognózis, amely agresszív, összességében fél százalékpontos idei kamatcsökkentést jósol az euróövezetben is, jóllehet ez még nem a széleskörű citybeli konszenzus.

A BNP Paribas megkérdőjelezi a "szétkapcsolódás" (decoupling) elméletét, vagyis azt a széles körű londoni piaci konszenzust, hogy a felzárkózó térség egésze ezúttal elszigetelheti magát az amerikai gazdaság bajaitól. A cég elismeri, hogy az erősebb hazai alapmutatók révén sok felzárkózó gazdaság most jobban kivédheti az amerikai sokkot, mint korábban, azt azonban szerinte még nem lehet látni, hogy az átszűrődés mértékének tényleges csökkenéséről, vagy csak a folyamat lassulásáról van-e szó.

A BNP Paribas a maga részéről az "ami késik, nem múlik" álláspont felé hajlik, és úgy véli, hogy a piacok "túl készségesen nyelték be a szétkapcsolódás csaliját" - áll az elemzésben.

A világ gyakran "le tudott kapcsolódni" az amerikai gazdaság lassulásáról, az amerikai recesszió azonban más ügy: a történelmi tapasztalat azt mutatja, hogy amikor az amerikai gazdaság recesszióba süllyed, "ahogy most is", azt a világ országainak 70 százalékában gazdasági megtorpanás követi, ráadásul pénzügyi stresszek idején az átszűrődés mértéke jó eséllyel még nagyobb, áll a BNP Paribas londoni elemzésében.

A ház szerint az Egyesült Államok továbbra is a világ legfontosabb gazdasága, amely - piaci árfolyamon mérve - a globális GDP-érték egyharmadát termeli meg, és a globális import 20 százalékát, a globális tőzsdei kapitalizációnak pedig a felét adja.

Hol lesz a válság végállomása?
Állástalan brókerek: krach az ingatlanpiacon?
Amikor a tőzsdéket a széljárás mozgatja...
Vigyázat! Az ENSZ óv az iráni bankoktól
A nemzeti keretek miatt terjed a válság?

MTI

Címkék: Cikkek

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Cikkek Megújult a Privátbankár!!
Privátbankár.hu | 2011. november 15. 15:35
Kedves olvasóink az elmúlt héten már megújult oldalunk tesztverziójával találkozhattak, ami jelezte: a Privátbankár új útra lépett. A változás már a nyáron elkezdődött, azóta lépkedünk folyamatosan előre. Most egy nagyobb ugrás következett..
Cikkek További árfolyamok >>
Privátbankár.hu | 2011. november 9. 10:05
 
Cikkek Skandináviában sincs minden rendben
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 18:02
Folytatódik a dán lejtmenet jövőre is, a skandináv ország gazdasága tovább lassul, egyre nehézkesebb a hitelezés, és tovább csökkennek a lakásárak
Cikkek Papandreu lemondott a népszavazásról
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 16:21
A görög kormányfő elállt attól az ötletétől, hogy népszavazáson dőljön el, akarnak-e a görögök megszorításokat a nemzetközi mentőcsomagért cserébe. Ezzel visszatértünk a pár nappal ezelőtti állapotokhoz, amikor a piacok optimista hangulatban nyugtázták, hogy az európai tagállamok nagy nehezen megállapodtak a magánbefektetőkkel a görög adósság felének leírásáról.
Cikkek Papandreu nem mond le - még
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 14:05
Óriási meglepetésre kamatot vágott az Európai Központi Bank. 25 bázisponttal 1,25 százalékra csökkentették az irányadó rátát az eddig 1,5 százalékról. A piacok azonnal reagáltak. Közben egyre fogy a levegő a görög miniszterelnök körül, aki távozhat posztjáról. Ha Athén elköszön az eurótól, az első tagállam lehet, amely kilép az EU-ból
Cikkek A bankokat kérdezi a kormány, mi legyen a devizahitelesekkel
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 13:50
Újra tárgyalóasztalhoz ülnek a bankok a kormánnyal, az NGM várja a javaslatokat a szektor szereplőitől. Az már biztos, hogy feltőkésítik az MFB-t
Cikkek Sehol egy biztonságos magyar bank?
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 13:36
A Global Finance Magazin közzétette listáját az ötven legbiztonságosabb feltörekvő piaci bankról: sehol egy magyar bank, még a régiós összesítésben sem
Cikkek A mauríciuszi devizát a költségvetési tervek gyengítik
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 12:47
Harmadik napja gyengül a mauríciuszi rúpia a dollárral, és a fő devizákkal szemben. Az Indiai-óceán szigetországában a jövő évi költségvetés terveire várnak a befektetők. A várakozások szerint a port louis-i kormány olyan intézkedésekről dönt majd, amelyek gyengítik a devizát, ugyanis az elsősorban exportból élő gazdaságnak ez kifejezett érdeke. Érdekesség, hogy a helyi statisztikai hivatal nemrég főleg az európai válságra hivatkozva csökkentette az idei GDP előrejelzését 4,5-ről 4,1 százalékra. A mindössze 1,3 millió lakosú ország GDP-je a második Fekete-Afrikában köszönhetően az erős olaj, cukornád-kivitelnek, és a textiliparnak.   Privátbankár
Cikkek A kormány átvállalja Várpalota devizahitelét - a jó lobbi miatt
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 11:48
Várpalota polgármesterének lobbitevékenységét a kormány azzal ismeri el, hogy kifizeti a kistérség devizatartozását
Cikkek Kollektív szerződések: már most nyomást gyakorolnak a munkaadók
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 11:21
A jövő évi költségcsökkentések jegyében több munkáltató nyomásgyakorlásba kezdett, jelezvén, hogy felbontanák a kollektív szerződéseket
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG