A GDP-növekedés második negyedéves ütemére vonatkozó mai adatdömping is alátámasztja a gazdasági növekedés lassulására vonatkozó előrejelzéseket - véli Horváth István, a K&H Alapkezelő befektetési igazgatója. A látványos gyengülés mellett azonban továbbra is van még növekedés a fejlett világban, amelyet az egyre gyorsuló Japán gazdaság, a konszolidálódó nyersanyag és energiaárak, valamint a nagy jegybankok (EKB, Fed) növekedést ösztönző, vagy legalábbis visszaesést elkerülő intézkedései is támogatnak - vonta meg a globális gyorsmérleget a szakember.
A július végi – augusztus eleji tőzsdei pánik során a fejlett és a feltörekvő részvényindexek egyaránt 15-20%-os esést könyvelhettek el. Bár a tőzsdei zuhanásnak valós okai voltak, a jelenlegi helyzet több okból sem tekinthető drámainak, és a reakció eltúlzottnak tűnik.
Horváth szerint a mai makroadatok is azt mutatják, hogy egyelőre a fejlett gazdaságoknál is csak a növekedés lassulásáról beszélhetünk, nem pedig recesszióról, miközben a feltörekvők általában jól teljesítenek. Emellett az Egyesült Államokban a negyedéves vállalati gyorsjelentések kétszámjegyű profitnövekedést mutatnak, az EKB államkötvény vásárlási programja pedig egyelőre megnyugtatta az európai államkötvény piacokat. A helyzet így nem látszik olyan súlyosnak, mint 2008-ban, és úgy tűnik, hogy a piacok túlzottan reagáltak az egyébként létező, hosszabb távú problémákra – hangsúlyozta Horváth István.
A továbbiakban az látható, hogy a hangulat jelenleg meglehetősen törékeny, ami akár reálgazdasági problémákhoz is elvezethet. A piacok esése által táplált vállalati és a fogyasztói bizalom gyengülése tovább fokozza a recesszió veszélyét, amely valóban nem elhanyagolható, azonban a fentiek alapján a következő hetekben inkább az árfolyamok stabilizálódását tartjuk valószínűnek – így a befektetési szakértő.
A hazai GDP-adatokat tekintve ugyanakkor a magyar gazdaság helyzete még törékenyebb. A gazdaságunk rövid távon stabilnak tekinthető, a költségvetés helyzete pedig az egyszeri befizetések nyomán az idei évben kedvező. A svájci frank rendkívüli erősödése ugyanakkor még inkább visszafoghatja a háztartások keresletét, a német konjunktúra lassulása pedig az export-szektor teljesítményét. Ezek alapján a következő negyedévben a növekedés további lassulására lehet számítani - legalább is erre számítanak a K&H Alapkezelőnél.
Privátbankár