Az egyik, kiemelésre érdemes új szabály szerint valamennyi építési övezetben elhelyezhetők a megújuló energiaforrások műtárgyai, amennyiben a helyi építési szabályzat vagy szabályozási terv másként nem rendelkezik.
Az utcafronti épületek utólagos hőszigetelésének vastagságát - közvetve - 10 centiméterben maximálja az új szabály. Eszerint a 2002. március 15. előtt készült épületeknél a közterület legfeljebb 10 centiméterrel csökkenthető a homlokzat utólagos hőszigetelése, vagy burkolása esetén.
Az országos közutak melletti építmények elhelyezéséről eddig nem szólt az OTÉK, a probléma megoldását külön jogszabályra bízta. Most bekerült a rendeletbe, hogy gyorsforgalmi út mellett - a tengelyétől mért 250 méteren belül - nem lehet építményt elhelyezni. A tiltott távolság országos főút esetén 50 méter.
Klímaberendezést meglévő épületre csak takarva lehet felszerelni. Az új rendelet megadja a gépjárműtároló legkisebb méretét is, ez 2,70-szer 5 méter. |
Újdonság az is, hogy az önkormányzatoknak a városok központjaiban, valamint az idegenforgalmi központok környékén biztosítaniuk kell az oda látogatók autóinak és autóbuszainak az elhelyezését. Ugyanitt a kerékpárok elhelyezéséről is gondoskodni kell, de egyéni méretezés szerint. A rendelet melléklete megadja a kerékpártárolás normatíváit. Például lakásonként 1, vendéglátó egységekben 75 négyzetméterenként 2, strandokon 20 férőhelyenként 1, míg a helyközi közlekedési végállomásokon a tervezett utasszám 5 százalékával azonos kerékpártárolót kell kialakítani.
A készházépítők örök problémája, hogy kezelni kell-e az épületekbe beépített fát, vagy sem. Nyugat-Európában ugyanis ez tilos, mivel ott úgy tartják, hogy a házak tartószerkezeteit a nedvességtől és a kártevőktől úgy kell megóvni, hogy egyik se juthasson be a falba. Ezzel szemben az OTÉK eddig beépítés előtti gombamentesítést írt elő, ami most kiegészült a rovarkár elleni kezeléssel.
Az OTÉK új szabályainak többsége szeptember 12-én lép hatályba, de például a 6 lakásosnál nagyobb házak kötelező garázsait csak 2013-tól kell megépíteni. |
Eddig liftet akkor kellett építeni egy házba, ha a lakás padlószintje 13,65 méternél magasabbra esett. Az új előírás: lift kell, ha 10 méternél nagyobb szintkülönbséget kell áthidalni az épületben, illetve minden középmagas és magas épületben bútorszállító liftnek is kell lennie. Középmagas a szabályok szerint a ház 13,65 és 30 méter között, afelett már magasnak számít.
Továbbra is a lakás egyik lakószobájának el kell érnie a 17 négyzetmétert, de a jövőben ebbe nem lehet beszámítani a vele egy légtérben lévő konyhát és étkezőt.
Megint építkeznek az amerikaiak
Itt a segítség az üzlethelyiséget keresőknek
Lakáspiac: még két hét, és beáll a halál
MTI