Csaknem egymillióval gazdálkodhatnak a német képviselők szabadon
A német parlamenti képviselőknek nem kell elszámolniuk havi költségtérítési összegükkel - jelentette ki az MTI-nek a Bundestag szóvivője
A német parlamenti képviselőknek nem kell elszámolniuk havi költségtérítési összegükkel - jelentette ki az MTI-nek csütörtökön a Bundestag szóvivője. A szóvivő - neve említése nélkül - annak kapcsán nyilatkozott, hogy Magyarországon vita bontakozott ki a parlamenti honatyák számára juttatott költségtérítés felhasználásával kapcsolatban.
A német parlament képviselőinek havi fizetése - mint arról a szóvivő beszámolt - havi 7009 euró, amiből természetszerűleg adózniuk kell. Ezen túlmenően havi költségtérítést kapnak, ami 3647 euró (több, mint 900 ezer forint) havonta. Ez utóbbi összegből a képviselők nem adóznak, s elszámolással sem tartoznak. A költségtérítésből finanszírozzák a képviselők az adott választókörzetben fenntartott irodájukat, esetleges lakásukat, alkalmazottaikat, illetve a személygépkocsi-költségeket. Ebből fedezik továbbá mindazon költségeket, amelyek képviselői tevékenységükkel összefüggésben fölmerülnek.
A szóvivő megerősítette, hogy a havi fizetés felett nem jár külön díjazás azért, ha a képviselő bármilyen parlamenti bizottság tagja.
Ezzel szemben a Bundestag tagjai külön fizetést kaphatnak esetleges mellékállásukért, ezek vállalásának feltételeit azonban az elmúlt időszakban megszigorították. A mellékállásról tájékoztatni kell Norbert Lammertet, a Bundestag elnökét, aki összeférhetetlenség esetén megtagadhatja annak engedélyezését.
A szóvivő utalt arra, hogy a képviselők havi fizetését, illetve a költségtérítést illetően az utóbbi években nem volt változás. A Bundestag elnöke ugyanakkor épp a napokban sajtónyilatkozatban sürgette a honatyák havi díjazásának megemelését. A költségtérítés felhasználásával kapcsolatban az elmúlt időszakban vita nem volt Németországban.
A hatályos jog szerint a jövedelemmel járó melléktevékenységekről tájékoztatni kell ugyan a Bundestag elnökét, de a jövedelem nagyságát nem kell a nyilvánosság elé tárni.
Ezzel szemben a mellékjövedelmekkel kapcsolatban 2004 végén, 2005 elején volt meglehetős politikai botrány az országban. Akkor a mellékjövedelmek, illetve az azért kapott fizetés nagysága miatt lemondott posztjáról vagy parlamenti mandátumáról több konzervatív és szociáldemokrata politikus, akik nagy német cégektől kaptak - a képviselői javadalmazás mellett - fizetést is. A botrány oka az volt, hogy nem derült ki egyértelműen, vajon megdolgoztak-e a többletjövedelemért.
Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá
havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is,
a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk!
Legyen Ön is előfizetőnk!
Kedves olvasóink az elmúlt héten már megújult oldalunk tesztverziójával találkozhattak, ami jelezte: a Privátbankár új útra lépett. A változás már a nyáron elkezdődött, azóta lépkedünk folyamatosan előre. Most egy nagyobb ugrás következett..
A görög kormányfő elállt attól az ötletétől, hogy népszavazáson dőljön el, akarnak-e a görögök megszorításokat a nemzetközi mentőcsomagért cserébe. Ezzel visszatértünk a pár nappal ezelőtti állapotokhoz, amikor a piacok optimista hangulatban nyugtázták, hogy az európai tagállamok nagy nehezen megállapodtak a magánbefektetőkkel a görög adósság felének leírásáról.
Óriási meglepetésre kamatot vágott az Európai Központi Bank. 25 bázisponttal 1,25 százalékra csökkentették az irányadó rátát az eddig 1,5 százalékról. A piacok azonnal reagáltak. Közben egyre fogy a levegő a görög miniszterelnök körül, aki távozhat posztjáról. Ha Athén elköszön az eurótól, az első tagállam lehet, amely kilép az EU-ból
A Global Finance Magazin közzétette listáját az ötven legbiztonságosabb feltörekvő piaci bankról: sehol egy magyar bank, még a régiós összesítésben sem
Harmadik napja gyengül a mauríciuszi rúpia a dollárral, és a fő devizákkal szemben. Az Indiai-óceán szigetországában a jövő évi költségvetés terveire várnak a befektetők. A várakozások szerint a port louis-i kormány olyan intézkedésekről dönt majd, amelyek gyengítik a devizát, ugyanis az elsősorban exportból élő gazdaságnak ez kifejezett érdeke.
Érdekesség, hogy a helyi statisztikai hivatal nemrég főleg az európai válságra hivatkozva csökkentette az idei GDP előrejelzését 4,5-ről 4,1 százalékra. A mindössze 1,3 millió lakosú ország GDP-je a második Fekete-Afrikában köszönhetően az erős olaj, cukornád-kivitelnek, és a textiliparnak.
Privátbankár