1p
Visszavette a magyar szuverén devizaadósság súlyozására adott befektetői ajánlását a JP Morgan globális pénzügyi szolgáltató csoport. Csalódtak a büdzsében
Visszavette a magyar szuverén devizaadósság súlyozására adott befektetői ajánlását a JP Morgan globális pénzügyi szolgáltató csoport, azzal az indokkal, hogy "csalódást keltőnek" tartja a magyar kormány által ismertetett költségvetési lépések "elegyét", és szerinte a tervek túl derűlátó növekedési előrejelzésre épülnek.

A ház londoni befektetési és elemző részlege közölte, hogy az általa vezetett globális feltörekvő piaci kötvényindex (EMBIG) modellportfolióján belül most piaci súlyozásra ajánlja a magyar küladósságot az eddigi, szeptember vége óta érvényben volt, kismértékben túlsúlyozott pozíció helyett.

A JP Morgan elemzése szerint Magyarország alapvető költségvetési helyzete nem javult, annak ellenére sem, hogy a kormány elkötelezte magát a hazai össztermék (GDP) 3 százaléka alatti jövő évi államháztartási hiány mellett. A bejelentett intézkedések csökkentik ugyan a rövid távú finanszírozási igényt, ám szerkezeti jellegű kiigazítás hiányában növelik a hosszabb távú fenntarthatósági aggályokat - fogalmaznak a bankcsoport londoni elemzői.

A ház az általa látott problémák közül kiemeli, hogy a kormány a személyi jövedelemadó végleges csökkentésének hatásait olyan átmeneti adóintézkedésekkel tervezi részben ellentételezni, amelyek 2012-ben lejárnak, és ez a cég szerint veszélyezteti a 2013-tól kezdődő időszak kilátásait. Ugyanerre a problémára más nagy londoni befektetési bankcsoportok felzárkózó piaci szakértői is felhívták már a figyelmet.

A Morgan Stanley londoni befektetési elemzői a költségvetési tervezetről összeállított átfogó értékelésükben közölték: számításaik szerint amint a válságadók kifutnak, súlyos, évente hozzávetőleg 700 milliárd forintnyi - az éves GDP 2,5 százalékának megfelelő - bevételkiesés várható. Ez a "strukturális rés" a cég szerint teljes egészében 2013-tól jelenik meg.

A Standard & Poor´s hitelminősítő a héten megerősítette Magyarországra érvényes, közepes befektetői, "BBB mínusz" szintű, negatív kilátású devizaadós-osztályzatát. Ehhez fűzött londoni elemzésében mindazonáltal annak a véleményének adott hangot, hogy a magyar kormány által a hiánycélok teljesítése és az egységes személyi jövedelemadó költségeinek kompenzálása végett egyes üzleti szektorokra kirótt, "jórészt ad hoc, átmeneti" adóterhek "nem sokat segítenek" a strukturális jellegű hiány kezelésében.

A magánnyugdíj-pénztári átutalások felfüggesztésével kapcsolatban a Standard & Poor´s közölte, hogy ezt a tervet "visszalépésnek tekinti a magyar közfinanszírozás minőségében".

A Goldman Sachs globális pénzügyi szolgáltató csoport londoni befektetési és elemző részlege a magyarországi intézkedésekről befektetőknek minap összeállított részletes áttekintésében szintén azt írta, hogy a magyar kormány "alacsony minőségű, ad hoc (lépésekre) alapuló" kiigazítás mellett döntött, és ez a cég szerint azzal a kockázattal jár, hogy a magyar közadóssághelyzet "ismét instabillá válhat".

A JP Morgan által a magyar súlyozási ajánlás módosításához fűzött elemzés szerint a magyar közfinanszírozás megfelelő strukturális alapjainak megteremtéséhez és a 2013-ban jelentkező finanszírozási kockázatok mérsékléséhez vagy a strukturális államháztartási deficit csökkentését célzó, meghatározott kormányzati lépésekre van szükség, vagy arra, hogy a gazdasági növekedés meredek ívben, reálértéken legalább 5-6 százalékos ütemre gyorsuljon.

Az újonnan közzétett középtávú gazdasági előrejelzésekből a cég szerint úgy tűnik, hogy a kormány ez utóbbira "alapozza reményeit", mivel a hivatalos prognózisok jövőre 3, 2012-ben 3,5, 2013-ban pedig már 5 százalékos GDP-bővülést valószínűsítenek.

A JP Morgan elemzői azonban közölték: annak a kockázatát látják, hogy a tényleges növekedés elmaradhat a hivatalos várakozásoktól. A beruházásokat és az exportot - az autóipari csoportok által nemrégiben bejelentett termelésbővítési tervek nyomán - támogatja majd a megugró autógyártás, valamint a társasági adó csökkentése. A  fő aggodalomforrás azonban a JP Morgan szerint az, hogy az egységes jövedelemadó bevezetése nem eredményezi majd a magánfogyasztási kiadásoknak a kormány által feltételezett gyors növekedését.

Valószínűsíthető ugyanis, hogy a háztartások az elkölthető jövedelmi hányad növekedésének jelentős részét megtakarítják, mivel az adóváltozások jórészt a magas jövedelmű háztartásoknak kedveznek, és ennek a rétegnek a fogyasztási határhajlandósága viszonylag alacsony - áll a JP Morgan elemzésében.

A fogyasztási határhajlandóság gazdaságtani meghatározása azt jelöli, hogy adott mértékű jövedelemmódosulás tipikusan milyen mértékben befolyásolja az érintett társadalmi csoportok fogyasztási kiadásait.

A várttól elmaradó fogyasztás - és így a vártnál alacsonyabb növekedés - kockázatára más nagy londoni befektetési házak is felhívták már a figyelmet.

A BNP Paribas bankcsoport minapi helyzetértékelésében is az állt, hogy jó eséllyel a nagyobb jövedelmű magyar háztartások számára ered a legtöbb előny a bejelentett jövedelemadó-változásokból. A cég citybeli szakértői ugyanakkor azzal számolnak, hogy e háztartások a náluk maradó jövedelmi többletet nem fogyasztási kiadásokra fogják fordítani. A háztartások e tehetősebb csoportját terhelik ugyanis nagyobb mértékben a devizaalapú lakáshitelek, amelyeknek törlesztési kötelezettségei jelentősen emelkedtek a forint 2008-2010 közötti árfolyamgyengülése miatt, ezért "gyanítható", hogy a nagyobb elkölthető jövedelmi hányad adósságtörlesztésre megy el - vélekedtek a BNP Paribas elemzői.

MTI

Címkék: Cikkek

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Cikkek Megújult a Privátbankár!!
Privátbankár.hu | 2011. november 15. 15:35
Kedves olvasóink az elmúlt héten már megújult oldalunk tesztverziójával találkozhattak, ami jelezte: a Privátbankár új útra lépett. A változás már a nyáron elkezdődött, azóta lépkedünk folyamatosan előre. Most egy nagyobb ugrás következett..
Cikkek További árfolyamok >>
Privátbankár.hu | 2011. november 9. 10:05
 
Cikkek Skandináviában sincs minden rendben
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 18:02
Folytatódik a dán lejtmenet jövőre is, a skandináv ország gazdasága tovább lassul, egyre nehézkesebb a hitelezés, és tovább csökkennek a lakásárak
Cikkek Papandreu lemondott a népszavazásról
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 16:21
A görög kormányfő elállt attól az ötletétől, hogy népszavazáson dőljön el, akarnak-e a görögök megszorításokat a nemzetközi mentőcsomagért cserébe. Ezzel visszatértünk a pár nappal ezelőtti állapotokhoz, amikor a piacok optimista hangulatban nyugtázták, hogy az európai tagállamok nagy nehezen megállapodtak a magánbefektetőkkel a görög adósság felének leírásáról.
Cikkek Papandreu nem mond le - még
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 14:05
Óriási meglepetésre kamatot vágott az Európai Központi Bank. 25 bázisponttal 1,25 százalékra csökkentették az irányadó rátát az eddig 1,5 százalékról. A piacok azonnal reagáltak. Közben egyre fogy a levegő a görög miniszterelnök körül, aki távozhat posztjáról. Ha Athén elköszön az eurótól, az első tagállam lehet, amely kilép az EU-ból
Cikkek A bankokat kérdezi a kormány, mi legyen a devizahitelesekkel
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 13:50
Újra tárgyalóasztalhoz ülnek a bankok a kormánnyal, az NGM várja a javaslatokat a szektor szereplőitől. Az már biztos, hogy feltőkésítik az MFB-t
Cikkek Sehol egy biztonságos magyar bank?
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 13:36
A Global Finance Magazin közzétette listáját az ötven legbiztonságosabb feltörekvő piaci bankról: sehol egy magyar bank, még a régiós összesítésben sem
Cikkek A mauríciuszi devizát a költségvetési tervek gyengítik
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 12:47
Harmadik napja gyengül a mauríciuszi rúpia a dollárral, és a fő devizákkal szemben. Az Indiai-óceán szigetországában a jövő évi költségvetés terveire várnak a befektetők. A várakozások szerint a port louis-i kormány olyan intézkedésekről dönt majd, amelyek gyengítik a devizát, ugyanis az elsősorban exportból élő gazdaságnak ez kifejezett érdeke. Érdekesség, hogy a helyi statisztikai hivatal nemrég főleg az európai válságra hivatkozva csökkentette az idei GDP előrejelzését 4,5-ről 4,1 százalékra. A mindössze 1,3 millió lakosú ország GDP-je a második Fekete-Afrikában köszönhetően az erős olaj, cukornád-kivitelnek, és a textiliparnak.   Privátbankár
Cikkek A kormány átvállalja Várpalota devizahitelét - a jó lobbi miatt
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 11:48
Várpalota polgármesterének lobbitevékenységét a kormány azzal ismeri el, hogy kifizeti a kistérség devizatartozását
Cikkek Kollektív szerződések: már most nyomást gyakorolnak a munkaadók
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 11:21
A jövő évi költségcsökkentések jegyében több munkáltató nyomásgyakorlásba kezdett, jelezvén, hogy felbontanák a kollektív szerződéseket
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG