Kiss Péter, a találmányt szabadalmaztató feltaláló elmondta: Magyarországon több mint 2 millió lakásban van egyedi gázfűtés, ezek fele-fele arányban konvektorral illetve kazánnal működnek. A berendezés várhatóan őszre válik kereskedelmi termékké, a kalkulált ára (a reaktor és a gázmotoros generátor) 1,1 millió forint (a hőszivattyút külön kell megvásárolni) - tette hozzá.
Egy tipikus 100 négyzetméter alapterületű, plusz tetőtér beépítésű családi ház kifűtéséhez egy szezonban mintegy 3.000 köbméter földgáz kell. Ennek az ára ma Magyarországon - támogatás nélkül - 300 ezer forint. A Kiss Péter által szabadalomra bejelentett házi biogáz reaktor ennek harmadából fűti ki a házat és látja el villanyárammal is háztartást. A találmány piaca adott és a megtérülés - a mai gázárak mellett is - belül van az 5 éven, amely belátható időtávlat.
A találmány első díjat nyert nemrégiben a Dreher által meghirdetett Jövő fiatal vállalkozója 2006 pályázaton. |
A biogáz reaktor napi 40 kilogramm szerves anyagból és 100 liter vízből 10-50 köbméter gázt képes előállítani. Mint a feltaláló elmondta, legjobb anyag a silókukorica, ebből a 40 kilogrammnyi mennyiség biztosan napi 30 köbméter feletti gáz keletkezik. Ennek az ára 10 forint kilogrammonként, és terveik szerint házhozszállítást is vállalnak. E legdrágább megoldással a havi üzemeltetési költség 12 ezer forint. (Aki maga állítja elő a biomasszát, annak ingyen van az üzemeltetés.)
A biogáz reaktorban baktériumok bontanak el szerves anyagot, és a gáz mellett humusz keletkezik még. A biogáz fűtőértéke lényegében megegyezik a földgázéval, így a fűtőberendezéseket - direkt felhasználás esetén - nem kell kicserélni. |
Megint büdös a gáz
Nabucco kontra Kék Áramlat - melyik a nyerő?
A lakosság ellenzi az atomenergia használatát
Geotermikus erőmű: megkezdődött a próba-kitermelés
Visszafogott fogyasztás - ez a megoldás