A kontraktusnak az a jelentősége, hogy lehetőséget biztosít a magyarországi kutatóhelyeknek és űripari cégeknek, hogy alvállalkozóként vegyenek részt az ESA kutatási és fejlesztési programjaiban - mondta el a lapnak Horvai Ferenc, a Magyar Űrkutatási Iroda (MÜI) munkatársa, kiemelve: az EU űrkutatási fejlesztéseinek java várhatóan átkerülhet az együttműködő kelet-európai országok területére.
A jelenséget jól példázza, hogy az ESA tervei között szerepel egy magyarországi űripari tesztközpont felállítása is, amely a kis- és közepes méretű műholdakat és azok alkatrészeit tesztelné - olvasható a cikkben, amely a Magyarország teljes jogú ESA-tagságáról folyó tárgyalásokra is kitér.
Ez évi 6-7 millió eurós tagdíjjal járna, amely összeg túlnyomó része itthon is lehívható lenne, túl azon, hogy a teljes jogú tagsággal önálló projektek indítására is lehetőség nyílna, amelyekben a magyarok már fővállalkozóként vehetnének részt - beszélt a lehetőségekről a lapnak Horvai Ferenc.
A Napi Gazdaság által idézett becslések szerint az űralkalmazásokból és a kutatásokból összetevődő magyar űripar éves forgalma jelenleg az 500-600 millió eurót érheti el.
Folyt is a víz a Marson
Sosem jutunk vissza a Holdra?
Kína a világűrt is beveszi?
Hatalmas tó hömpölyög a Szaturnusz holdján
Napi Gazdaság