Csiszolnának a jegyzői rendszeren
Bajnai Gordon a tervezett "reformértékű lépések" között említette az önkormányzatok vagyonkezelői jogainak kiterjesztését, az erős középszint létrehozását, valamint az önkormányzatok feladatainak, és az ahhoz rendelt források áttekintését. A miniszter egyebek mellett "kicsit" erősítené a polgármesterek jogállását, hogy adott esetekben elkerüljék a képviselőtestülettel szembeni "béna kacsa" állapotot.
Bajnai Gordon szerint megoldást kellene találni arra is, hogy az önkormányzatok egyértelműen jogsértő döntéseit ne lehessen évekig fenntartani. Utalt arra, hogy ezeket a döntéseket csak az Alkotmánybíróság vagy más bíróságon lehet megtámadni. Példaként említette a mátraszőlősi iskola esetét. Mint mondta, ezért felmerül, hogy a közigazgatási hivatalok ne csak ellenőrzési, hanem "bizonyos szempontból" felügyeleti jogosítványt is kapjanak, így például egy "rövid határidőre felfüggeszthessenek döntéseket".
A jegyzők jelenlegi helyzetéről szólva arra hívta fel a figyelmet, hogy 2500 jogosítványuk van; ebből 1750 körüli az állami feladatok száma, az államnak mégsincs beleszólása ezekbe.
Bajnai Gordon az önkormányzati reform kérdéséről azt mondta, ahogy az előző kormányok, úgy a Gyurcsány-kormány sem tudott "jelentősebb lépéseket" tenni a kétharmados parlamenti támogatás hiányában. Reformot azért érdemes csinálni, hogy jobb szolgáltatást adjunk az állampolgároknak, hogy valami lényegesen olcsóbb legyen, vagy hogy egy új feladatot meg tudjunk oldani - fogalmazott. Mint mondta, csak ez a három indokolhatja a reformot.
A szakminiszter szólt arról is, hogy megváltoztatják a hátrányos helyzetű kistérségek körének meghatározását. Ennek alapján a 174 kistérség közül 91 tartozik ebbe a kategóriába, ám közülük csak 47 vehet részt az úgynevezett "kivezető" programban, és ezen belül 33 kaphat célzott programokon felzárkóztató támogatást. Ez utóbbi 33 leghátrányosabb kistérségben mintegy egy millióan élnek - tette hozzá.
Közölte, az önkormányzatoknak "adóügyben" 2008-tól nem kell nagy változásra számítaniuk.
Molnár Gyula, a TÖOSZ elnöke az érdekképviselet álláspontját ismertetve azt mondta: az elmúlt esztendőkben tovább gyengült az önkormányzatok önállósága és autonómiája. Az önkormányzatok jelentős függőségben vannak a központi kormányzattól. Megjegyezte ugyanakkor: "ez nem aktuálpolitika", ez a mindenkori kormányzatra vonatkozik.
Közölte, a legnagyobb bajnak azt tartják, hogy ez elmúlt 17 évben számtalan új kötelező feladatot kaptak az önkormányzatok, ám az ezek ellátásához szükséges források jelentős részét nem tették hozzá.
Szigorítanák az önkormányzatok hitelfelvételi lehetőségeit (hanganyag)
Cigányúton a cigánykérdés
Képviselő-hiszti: kell a költségtérítés!
MTI