A Miniszterelnöki Hivatal (MEH) honlapján csütörtökön nyilvánosságra hozott, a vezetékes energiaellátásról a kormány számára készített jelentés szerint vannak lehetőségek a gázbeszerzési ár mérséklésére például az EON Ruhrgas és az EON Földgáz Trade, valamint az EON Földgáz Trade szerződéses árainak felülvizsgálatával, továbbá a Gazprom magyar gázpiaci érdekeltségéhez kapcsolódó lehetőségek kihasználásával. Az anyagban megjegyzik, hogy Magyarország drágábban vásárolja az orosz gázt, mint a legtöbb európai ország.
A gázár kompenzációs rendszerének felszámolását a bizottság indokoltnak tartja, mert a kompenzációs rendszer igazságtalan, mivel a rá nem szorultakat is támogatta, annak fedezetét végső fokon az állampolgárok adója fedezte, akik közül sokan nem is gázfogyasztók. A bizottság helyesli azt is, hogy a kompenzációt rászorultságon alapuló szociális támogatási rendszer válotta fel. A folyamat azonban fokozott körültekintést és a kölcsönhatások számbavételét igényli, nehogy elviselhetetlen terhek zúduljanak a lakosság egyes rétegeire.
A bizottsági jelentés kitér arra is, hogy az Európai Unió előírásának megfelelően a földgázpiacot 2007. július 1-ig. a lakosság számára is meg kell nyitni. A szükséges jogszabályok kidolgozását fel kell gyorsítani, mert a kialakult jelentős késedelem veszélyezteti a piacnyitási kötelezettség teljesítését. A korlátozott kínálat miatt sem az Európai Unióban, sem Magyarországon nem várható számottevő verseny kialakulása. Így illúzió lenne a piacnyitástól jelentős versenyt vagy az árak csökkenését remélni - tartalmazza a jelentés.
A jelentés alapján az energia-felhasználás hatékonyságának növelése nemcsak a megtakarítás miatt fontos, hanem enyhíti az energiahasznosítást terhelő egyéb kedvezőtlen hatásokat is. |
A dokumentum szerint Magyarország teljes energia-felhasználásnak mintegy 45 százalékát földgázzal fedezik, aminek 80 százalékát import biztosítja. A földgáz harmadát a lakosság használja fel, a háztartások fűtése legnagyobbrészt földgázra alapul. A felhasználásból az erőművek és fűtőművek részesedése 30 százalék. A földgázszükséglet a jövőben tovább nő, ami a behozatal emelkedését okozza.
A magyar földgázrendszer műszaki színvonala megfelelő, de fejlesztése nem tartott lépést a földgázfelhasználás gyors növekedésével, mert az alacsonyra leszorított gázárak nem biztosították a szükséges fejlesztési forrásokat. A gázrendszer a teljesítőképessége határára jutott, egy tartós kemény tél fogyasztói korlátozást tehet szükségessé. |
A jelentés szerint hosszabb távon szükséges az Ukrajnán áthaladó import mellett új import-beszállítási útvonal kialakítása. Ezt a Törökországba irányuló Kék folyam” meghosszabbítását jelentő Déli vezeték vagy – kisebb valószínűséggel – a Nabucco-projekt teheti lehetővé. Figyelemmel kell kísérni az ezekkel kapcsolatos nemzetközi fejleményeket, és a gyorsabb megoldást kínáló változat mellett célszerű magunkat elkötelezni. Ellátásbiztonságunkat növelné és gazdasági haszonnal is járna, ha a vezeték Magyarországon keresztül haladna, ehhez célszerű lenne nyomvonalat felajánlani.
A bizottság megítélése szerint az önálló, csak stratégiai készletezést biztosító tároló, valamint a feltöltéséhez és kiterheléséhez szükséges infrastruktúra hosszú ideig kihasználatlanul álló létesítmény lenne, ami nem csak gazdaságilag hátrányos az országnak, hanem a vész-helyzeti működőképességet is bizonytalanná tenné. Ezért a stratégiai készletezést folyamatosan működő, kereskedelmi célokat is kiszolgáló tárolókban célszerű megvalósítani, részben új tárolóban, részben a meglévő tárolói kapacitások igénybevételével. Egy ilyen megoldás növeli az üzembiztonságot, csökkenti a stratégiai készlet koncentráltságából adódó hátrányokat, a földgázellátó-rendszer megtáplálását kiegyensúlyozottabbá teszi. Új földgáztároló létesítése a szezonális tároláshoz is sürgősen szükséges. A javasolt koncepcionális változtatásokat a szabályozás keretében kell érvényesíteni.
1,4 millióan igényeltek gázár-támogatást
Tavaszias téli büdzsé: zsebre megy!
Gázos magyar csoda az EU-ban
Karácsony, gázárak - együtt a család
A biztonság is drágítja a gázt
Gáz: otthon is befűtenek az oroszok
A vállalkozók járnak jól a gázár-támogatással?