1p
Bár a miniszterelnökön kívül pártelnökök nem képviseltetik magukat, minden párt felszólal a - nemzeti helyett most - gazdasági csúcson. Az MSZP egységet, a Fidesz kormányváltást, az MDF pedig új adórendszert és eurót szeretne. Demján szerint a nemzeti csúcs is kellett a csőd elkerüléséhez
Megkezdődött a miniszterelnök által kezdeményezett gazdasági csúcs csütörtökön az Országházban. A tanácskozáson a parlamenti pártok elnökei közül csak a kezdeményező Gyurcsány Ferenc vesz részt, az ellenzéki pártok elnökei előre jelezték távolmaradásukat.

Megkezdődött a miniszterelnök által kezdeményezett gazdasági csúcs csütörtökön az Országházban. A négy-öt órásra tervezett megbeszélésre meghívót kaptak a parlamenti pártok elnökei, frakcióvezetői, Bajnai Gordon nemzeti fejlesztési és gazdasági miniszter, Veres János pénzügyminiszter, az Országos Érdekegyeztető Tanács mindkét oldala, a kamarák képviselői, a Magyar Nemzeti Bank, az Állami Számvevőszék és a Magyar Bankszövetség.

Ha lenne mód másra is felhasználni a pénzt, Ön mire költené a banki tőkeemelésre szánt 300 milliárdos vésztartalékot? Szavazzon!

A kormány négy témakörre épülő kerettervet ajánl megvitatásra a gazdasági csúcsnak: a gazdaság finanszírozási helyzetének megoldását, különös tekintettel a kis- és középvállalkozásokra; az export- és a hazai piacok szűküléséből fakadó keresletcsökkenés ellensúlyozását; a munkahelyek megtartásának eszközeit; valamint a versenyképesség kérdését.

Gyurcsány: most kell összefogni

Gyurcsány megnevezte főellenségét

Nemzeti csúcs - összefoglaló
Újabb megszorítás a láthatáron?

A miniszterelnök szerint ebben az új helyzetben nem lehet a régi módon gondolkozni és cselekedni, nem lehet a régi, megszokott, sokak által megunt játszmákat tovább folytatni. Az új helyzetben együtt kell működni, új, közös megoldásokat kell keresni, olyanokat, amelyek segíthetik Magyarországot, hogy a lehető legkevesebb veszteséggel élje túl ezt az időszakot - mondta a kormányfő. Hozzátette: olyan változások sokaságát kell elindítani, amelyek elősegíthetik, hogy a válság végén Magyarország pozíciója a régió országaihoz képest erősödjön.

Bajnai a vállalkozások megsegítéséről
Bajnai: 1400 milliárd a vállalkozásoknak

Tőzsdei hírek - forinthírek
A Richter bevásárolt magából, a BÉT-en érik a meglepetés

Legfrissebb devizaárfolyamok a Privátbankáron
Nézze meg, hogyan zártak részvényei!
A pénzügyi gazdasági válság miatt a vállalkozások kevesebb hitelhez jutnak, elvesznek a munkahelyek és beszűkülnek a piacok, a válságkezelésnek ezeket a problémákat kell orvosolnia - mondta  a gazdasági miniszter. A kis- és középvállalkozások gazdaságélénkítési programja  2.300 vállalkozás számára jelent közvetlen támogatást, hitelgaranciát és kamattámogatást - jelezte Bajnai Gordon, kiemelve, hogy 2009-től automatikus pályázat keretében 50 millió forint támogatás nyerhető el.

Az Unió mindig mellettünk?
Majd az Unió megfogja Magyarország kezét

Az európai uniós források segíthetnek a pénzügyi válságból való kilábalásból - jelentette ki Baráth Etele, a gazdasági bizottság szocialista tagja a gazdasági csúcson. Felhívta a figyelmet arra, hogy az első fejlesztési terv közel 100 százalékosan megvalósult, és az új tervben megindult fejlesztések "minden ellenkező hírrel szemben" alapvetően vállalkozáspártiak voltak. A politikus a bizalomépítés érdekében fontos elemnek nevezte az uniós forrásokat, amelyek segíthetnek a válságból való kilábalásból.

Fidesz: a politikai fordulatra várnak
Matolcsy: legyen 20% a munkaadói járulék!

Matolcsy György, a Fidesz szakpolitikusa hétpontos növekedési javaslatcsomagot ismertetett a kormányfő által kezdeményezett gazdasági csúcsértekezleten, ahol azt is elmondta, hogy jónak tartja a Bajnai Gordon gazdasági miniszter által említett lépések irányát, de szerinte ma már politikai fordulat nélkül nem lehet hiteles gazdaságpolitikai fordulatot végrehajtani.

Matolcsy György a gazdasági bizottság kibővített ülésén a Fidesz hétpontos növekedési, foglalkoztatási és válságkezelési javaslatai között említette az adó- és járulékreformot, amelynek első eleme, hogy a jelenlegi 29 százalék helyett 20 százalékos lenne az általános munkaadói járulék, ami viszont nulla százalék lenne a 25 év alattiak, az 55 év felettiek és részmunkaidős foglalkoztatásnál.

Az Orbán-kormány gazdasági minisztere szintén a javaslatok között említette az építőipari és ingatlanpiaci konszolidációs alap létrehozását: szerinte szükség lenne a 400 milliárdos lánctartozás állami kivásárlására, a vállalati hitelek mögé hitelgaranciát kellene állítani és 10 napos banki fizetést kellene előírni.

Gaskó: ne a munkavállalók vigyék el a balhét
A minimálbéren megy a vita   

Gaskó István, a Liga Szakszervezetek elnöke szerint nem lehet a gazdasági válság terheit a munkavállalókra terhelni. "A magyar gazdaság válságról válságra bukdácsol, s ennek következményeit, a válság terheit nem lehet a munkavállalókra terhelni" - mondta a Parlamentben, a gazdasági csúcson.
Ha a kormány és a munkaadók elképzelési valóra válnak, akkor  a közszférában a nominális bérek 13-15 százalékkal csökkennek, a versenyszférában pedig befagynak, ami vállalhatatlan - jelentette ki a Liga elnöke


Az MDF az adórendszerhez nyúlna hozzá és eurót akar

Herényi új adórendszerért kiált

A magyar adórendszer átalakítását a gazdaságélénkítésére szánt összegek töredékéből meg lehetne oldani - mondta Herényi Károly, az MDF parlamenti frakcióvezetője a csúcson.Továbbá szorgalmazta az euró mielőbbi bevezetését, és a 18 százalékos szja-kulcs értékhatárának 1,7 millióról 2,2 millió forintra emelését.

Demján: kicsit felkavarta a csúcs állóvizét
Demján: mindenkinek fájni fog!  

Demján Sándor szerint a nemzeti csúcs is hozzájárult ahhoz, hogy Magyarország elkerülte a pénzügyi válságot. Ugyanakkor arra hívta fel a figyelmet, hogy a csőd bármikor bekövetkezhet. Hangsúlyozta: nem szabad ismét elkövetni azt az alapvető hibát, hogy a csökkenő nemzeti teljesítmény mellett hitelből próbálja az ország a béreket, a jóléti kiadásokat finanszírozni. A VOSZ ügyvezető elnöke szerint az első számú prioritás most a likviditás.
Hozzátette: Magyarországon legalább egymillió embernek kell termelést végeznie, ezt úgy is el lehet érni, hogy az állam uniós forrásokkal, program indításával ösztönzi az új érték termelését.

Most már van Reformszövetség is

Kedden megalakult a reformszövetség - jelentette be Futó Péter, a Munkaadók és Gyáriparosok Országos Szövetségének (MGYOSZ) elnöke a gazdasági csúcs szünetében a Parlamentben csütörtökön.

A reformszövetséget a munkaadói oldal kilenc szövetsége és a Magyar Kereskedelmi és Iparkamara (MKIK) közösen hozta létre - mondta Futó Péter. Hozzátetette: a reformszövetség alapvető célja, hogy szellemi erőforrásokkal segítse a reformok kialakítását és megvalósításukat. A reformszövetségbe mindenkit várnak, aki segíteni tud abban, hogy profi módon kialakított reformrendszert jöhessen létre, amelynek csak egyik eleme lenne az adóreform - közölte az MGYOSZ elnöke.

A szövetség pártsemleges akar lenni, de várják a pártok segítségét is - jelentette ki Futó Péter.

A KDNP is az adórendszeren lovagol

Családi típusú jövedelemadózást és a felhalmozott nagy vagyonok megadóztatását javasolta a KDNP képviseletében Latorcai János a gazdasági csúcson, csütörtökön a Parlamentben.

Az ellenzéki képviselő bírálta a korábbi években folytatott gazdaságpolitikát, és úgy vélte, a kormány a Magyarországra begyűrűző válságban is későn ébredt. Felelős kormány ilyen helyzetekben cselekszik, dolgozik és vállalja a felelősséget - hangoztatta. Rámutatott, hogy másutt a kormányok már gazdaságélénkítő cselekvési programokat készítenek, és tartalékaikat a foglalkoztatás bővítésére fordítják.
Latorcai János szerint egyebek mellett "a foglalkoztatást biztosító, a gazdaságot kifehérítő" adó-, és járulékcsökkentésre van szükség, valamint az áfakulcs megváltoztatására és az adórendszeren belüli átcsoportosításokra. Adócsökkentés nélkül megfulladnak a magyar vállalkozások - figyelmeztetett. Elmondta: úgy látja, Magyarországon "kétutas bérrendszer" alakult ki, hiszen sok helyütt részben minimálbért, részben pedig adómentesen különféle kiegészítő bérezést adnak feketén. Ezt a gyakorlatot csak adócsökkentéssel lehet megváltoztatni - fűzte hozzá.

 


Minden, amit a válságról tudni lehet - Hitelválság 2008

A cégek se tudják nyögni a hiteleket 
Annyi az adós, mint égen a csillag
Fidesz: elsőként jöjjön a nulla százalékos járulék
Marakodnak a nyugdíjon és a családi pótlékon
Csomagokkal mennek a pártok a csúcsra 
Nagyot bukhat, aki most vált nyugdíjpénztárat 
Nyugdíjas forintok: hova kerül a pénzünk?

MTI

Címkék: Cikkek

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Cikkek Megújult a Privátbankár!!
Privátbankár.hu | 2011. november 15. 15:35
Kedves olvasóink az elmúlt héten már megújult oldalunk tesztverziójával találkozhattak, ami jelezte: a Privátbankár új útra lépett. A változás már a nyáron elkezdődött, azóta lépkedünk folyamatosan előre. Most egy nagyobb ugrás következett..
Cikkek További árfolyamok >>
Privátbankár.hu | 2011. november 9. 10:05
 
Cikkek Skandináviában sincs minden rendben
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 18:02
Folytatódik a dán lejtmenet jövőre is, a skandináv ország gazdasága tovább lassul, egyre nehézkesebb a hitelezés, és tovább csökkennek a lakásárak
Cikkek Papandreu lemondott a népszavazásról
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 16:21
A görög kormányfő elállt attól az ötletétől, hogy népszavazáson dőljön el, akarnak-e a görögök megszorításokat a nemzetközi mentőcsomagért cserébe. Ezzel visszatértünk a pár nappal ezelőtti állapotokhoz, amikor a piacok optimista hangulatban nyugtázták, hogy az európai tagállamok nagy nehezen megállapodtak a magánbefektetőkkel a görög adósság felének leírásáról.
Cikkek Papandreu nem mond le - még
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 14:05
Óriási meglepetésre kamatot vágott az Európai Központi Bank. 25 bázisponttal 1,25 százalékra csökkentették az irányadó rátát az eddig 1,5 százalékról. A piacok azonnal reagáltak. Közben egyre fogy a levegő a görög miniszterelnök körül, aki távozhat posztjáról. Ha Athén elköszön az eurótól, az első tagállam lehet, amely kilép az EU-ból
Cikkek A bankokat kérdezi a kormány, mi legyen a devizahitelesekkel
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 13:50
Újra tárgyalóasztalhoz ülnek a bankok a kormánnyal, az NGM várja a javaslatokat a szektor szereplőitől. Az már biztos, hogy feltőkésítik az MFB-t
Cikkek Sehol egy biztonságos magyar bank?
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 13:36
A Global Finance Magazin közzétette listáját az ötven legbiztonságosabb feltörekvő piaci bankról: sehol egy magyar bank, még a régiós összesítésben sem
Cikkek A mauríciuszi devizát a költségvetési tervek gyengítik
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 12:47
Harmadik napja gyengül a mauríciuszi rúpia a dollárral, és a fő devizákkal szemben. Az Indiai-óceán szigetországában a jövő évi költségvetés terveire várnak a befektetők. A várakozások szerint a port louis-i kormány olyan intézkedésekről dönt majd, amelyek gyengítik a devizát, ugyanis az elsősorban exportból élő gazdaságnak ez kifejezett érdeke. Érdekesség, hogy a helyi statisztikai hivatal nemrég főleg az európai válságra hivatkozva csökkentette az idei GDP előrejelzését 4,5-ről 4,1 százalékra. A mindössze 1,3 millió lakosú ország GDP-je a második Fekete-Afrikában köszönhetően az erős olaj, cukornád-kivitelnek, és a textiliparnak.   Privátbankár
Cikkek A kormány átvállalja Várpalota devizahitelét - a jó lobbi miatt
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 11:48
Várpalota polgármesterének lobbitevékenységét a kormány azzal ismeri el, hogy kifizeti a kistérség devizatartozását
Cikkek Kollektív szerződések: már most nyomást gyakorolnak a munkaadók
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 11:21
A jövő évi költségcsökkentések jegyében több munkáltató nyomásgyakorlásba kezdett, jelezvén, hogy felbontanák a kollektív szerződéseket
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG