Most már nagyon fáj nekünk Amerika
A kérdés sosem volt még ennyire aktuális. Tegnap este "vérfürdővel" zárt a New York-i tőzsde, a forint hajnalban újabb történelmi árfolyamrekordot ért el a frankkal szemben, mely nagyon közel van hozzá, hogy paritásba kerüljön az közös európai fizetőeszközzel. Az aranyár is újabb rekordon. Részletek >>>
Inkább csak halogatás?
A nehezen törlesztő devizahitelesek számára közeleg a határidő, mivel a fix árfolyamrendszerbe történő belépés augusztus 12-től igényelhető a bankoknál. Aki kéri, a lakáshitele esetében 180 forinton rögzítik a svájci frank, 250 forinton az euró, vagy 200 forinton 100 japán jen árfolyamát.
CHF-hitelek: akár kétharmadával többet fizethetünk>>
Az elemzők a rögzítés kapcsán úgy vélekedtek, hogy ez valójában csak egy haladék azoknak, akik még képesek törleszteni, viszont a probléma később újra jelentkezni fog.
A rögzített és a valós árfolyam közötti különbözet ugyanis egy külön forintszámlán az ügyfelek tartozását növeli.
Ugyanez a bankok oldaláról nézve rövid távon ugyan segítséget jelenthet azzal, hogy kevesebb hiteles dől be most, azonban a rögzítés időszakának lejárta után ismét előkerülhet a probléma.
Így segítene az akcióterv Ismert, hogy a Bankszövetség és a kormány között létrejött, azóta már az országgyűlés által is elfogadott megállapodás nem csak az árfolyamrögzítés lehetőségét tartalmazza, hanem egy eszközkezelő felállítását és az otthonvédelmi kamattámogatást is. Előbbi két módon tud segíteni azoknak, akik elveszítették a lakásukat. Megindít egyrészt egy új házépítési programot zöldmezős állami beruházásként, és ott elhelyezést tud biztosítani az erre szoruló családoknak, másrészt a bajba jutott adós lakását megvásárolja, és aki a lakásban addig tulajdonosként lakott, bérlőként ugyanabban a lakásban folytathatja az életét. Az otthonvédelmi kamattámogatás keretében támogatni fogják azok hitelkamatát, akik kisebb lakásra váltanak, hogy elkerüljék a fizetési nehézségeket. |
Van ok az aggodalomra
Az utóbbi napokban többször is rekord magasságokba emelkedett a svájci frank árfolyama, amely sok devizahitelesnek ad okot az aggodalomra.
A svájci frank ugyanis az MNB-középárfolyam alapján 2006 elején 160, 2007 közepén pedig 150 forint körül mozgott, míg jelenleg 250 felett jár a bankközi devizapiacon, így óriási gondokat okoz, hogy sokaknak a másfélszeresénél is többre emelkedett a törlesztőrészlete.
Adódik tehát a kérdés, érdemes élni a rögzítés lehetőségével?
Ahogy korábban már beszámoltunk róla, az MKB számításokat végzett a kérdés kapcsán, és a bank arra az eredményre jutott, hogy a jelenlegi árfolyammal szemben a 180 forintos árfolyam alkalmazása a svájci frank hitelek esetében nagyságrendileg 25 százalékos törlesztőrészlet-csökkenést eredményez a fixált árfolyam alkalmazási időszakában. Ez egy 20 éves futamidejű, 7 millió forint összegű svájci frank alapú lakáshitel esetén nagyságrendileg 20 ezer forintos könnyebbséget jelent.
Így annak, akinek jelenleg egyfajta átmeneti mentsvárat jelent az alacsonyabb törlesztőrészlet, valamint belátható időn belül van esélye arra, hogy anyagi helyzete jobbra fordul, érdemes elgondolkodnia ezen a lehetőségen.
220 felett eluralkodott a pánik
Lénárd Mariann, a Banki Hitel Károsultjainak Egyesülete részéről elmondta, hogy amióta 220 forint fölé ment a svájci frank árfolyama, beindult a "mizéria" és folyamatosan égnek a telefonvonalaik. A főtiktár szerint ezekből a megkeresésekből az derül ki, hogy sokan elgondolkodtak már azon, hogy megszabadulnak a devizahitelük egy részének óriási terhétől, és ha értékén alul is, de eladják a fedezetül szolgáló ingatlant és albérletbe költöznek.
Megkereséskor az egyesület felvázolja a lehetőségeket és igyekeznek a lehető legjobb megoldást keresni az ügyfél számára. A főtitkár szerint a lehetetlen helyzetbe jutottaknak valós könnyítésre van szükségük és nem pedig a probléma elodázására.
Az árfolyamrögzítésről kifejtette, hogy az inkább csak kitolja a határidőket, azonban ezáltal az árfolyamkockázat ugyanúgy megmarad. A főtitkár szerint akkor érdemes ezt fontolóra venni, ha nem látszik más megoldás.
Meg kell szabadulni az árfolyamkockázattól
Lénárd Mariann úgy látja, hogy akik kellő informálódás nélkül devizahitelt vettek fel, most már leginkább tiszta helyzetet szeretnének látni, és tudni, hogy mikor, mennyit kell fizetniük, ezáltal kerülnék a további kockázatokat.
A Magyar Nemzeti Bank hivatalos CHF/HUF középárfolyama
(2006. január - 2011. július)
Forrás: MNB
El kell felejteni az árfolyamingadozást, és olyan megoldást keresni, amely ezt lehetővé teszi - hangsúlyozta a főtitkár, hozzáfűzve, hogy ezeket a hiteleket már sokkal korábban forint alapúra kellett volna váltani.
Kinek éri meg az árfolyamrögzítés? Számoljon!>> |
Amikor a legjobb megoldást keressük, mindenképpen jól látható, hogy a választás nagyban függ az egyéni élethelyzetektől, így általános, mindenkire érvényes tanács nem létezik.
Az viszont mindenképpen lényeges - és nem lehet elégszer elismételni -, hogy igyekezzünk minél több információt megtudni lehetőségeinkről. Tárgyaljunk a hitelt nyújtó bankunkkal, használjuk a PSZÁF árfolyamrögzítő- kalkulátorát, és ha van rá módunk, ne féljünk szakembert is megkérdezni!
Privátbankár - Szilágyi Balázs