Kína minden tőle telhetőt megtesz a nemzetközi pénzügyi válság leküzdéséért, de tudni kell, hogy a válság "egyértelműen növelte a kínai gazdaság fejlődésének bizonytalanságait és egyensúlytalansági tényezőit" - mondta Hu Csin-tao (Hu Jintao) kínai elnök a csúcsértekezlet megnyitóján.
A kétnapos találkozón 27 EU-tagállam és 16 ázsiai ország vezetői vesznek részt, Magyarországot Göncz Kinga külügyminiszter képviseli. Göncz Kinga a találkozó második napján, szombaton két témában szólal majd fel: Afganisztán és az energiabiztonság ügyében ismerteti a magyar álláspontot. A csúcstalálkozó részvevői abban bíznak, hogy közös álláspontot foglalhatnak el a november közepén Washingtonban tartandó világértekezleten, amelyen szintén a jelenlegi pénzügyi nehézségekről lesz szó. A mostani tanácskozás súlyát jelzi, hogy az ASEM-csoportba tartozó államok adják a világ lakosságának 58 százalékát, míg a világkereskedelemben betöltött részesedésük 60 százalékos.
"Európa szeretné, ha Ázsia támogatná erőfeszítéseinket, szeretnénk, ha november 15-én együtt jelenthetnénk ki, hogy ennek a példátlan válságnak az okait nem engedjük megismétlődni" - mondta Nicolas Sarkozy francia államfő, az Európai Unió soros elnöke, a csúcstalálkozók kezdeményezője, aki szerint a kapitalizmust új, XXI. századi alapokra kell helyezni. Az Európai Bizottság elnöke, José Manuel Barroso azt mondta Pekingben, hogy ellen kell állni a protekcionizmusnak, az elszigetelődésnek és a gazdasági nacionalizmusnak.
Kína-Tibet-Japán-Merkel Az ASEM-csúcsértekezlet alkalmából a kínai elnök fogadta Aszo Taro japán miniszterelnököt és Angela Merkel német kancellárt. Kína és Japán megállapodott abban, hogy a bizalom és a kétoldalú kapcsolatok elmélyítése érdekében közvetlen telefonvonalat létesítenek a két ország vezetői között. A német kancellár a pekingi kormány és a dalai láma képviselői közötti párbeszéd folytatását szorgalmazta. Merkel most jár először hivatalos látogatáson Kínában azóta, hogy 2007 szeptemberében berlini hivatalában fogadta az 1959 óta indiai emigrációban élő dalai lámát, Tibet vallási és szellemi vezetőjét, ami hónapokig tartó válságot okozott a kínai-német kapcsolatokban. |
Hírügynökségi értesülések szerint az ASEM zárónyilatkozatának tervezete úgy fogalmaz, hogy az IMF-nek döntő szerepet kell vállalnia a válság által leginkább sújtott országok megsegítésében, amennyiben ilyen kérés érkezik tőlük a pénzintézethez. Amennyiben ez a megfogalmazás megmarad a zárónyilatkozatban is, ez lesz az eddigi leghatározottabb felszólítás a washingtoni székhelyű IMF fokozott szerepvállalására.
Minden, amit a válságról tudni lehet a Privátbankáron - Hitelválság 2008>>
Legfrissebb devizaárfolyamok a Privátbankáron
Friss tőzsdei árfolyamok a Privátbankáron
Ekkora buktát még nem láttunk
Van sürgősebb, mint Magyarország megsegítése
Egy kicsit segítettek a forinton a nagy tettek és szavak
Gyurcsány mentőövet dob a devizahiteleseknek
Gyurcsány befagyasztaná a miniszterek bérét
MTI