Koji László a Központi Statisztikai Hivatal (KSH) legfrissebb építőipari statisztikáit elemezte pénteken az MTI-nek, amelyek szerint februárban havi szinten 1,7 százalékkal emelkedett az építőipar teljesítménye, éves összehasonlításban 3,4 százalékkal csökkent, az új megrendelések értéke pedig csaknem a felére esett vissza a tavaly februárinak. Utóbbi részben a 2010 februárjában oktatási, sport és idegenforgalmi épületekre, közmű-, út- és autóút-építésekre kötött nagy értékű szerződések miatti magas bázis következménye.
Koji László elmondta, hogy az építési vállalkozók jelzései szerint márciusban sem javult a helyzet, különösen az új megrendelések alakulása fest borús képet: február az ötödik hónap, amikor a csökkenés kétszámjegyű volt az egy évvel korábbihoz képest. Az alelnök elsősorban ezzel indokolta év eleji 2-3 százalékos visszaesésre vonatkozó prognózisuk módosítását. Arra számítanak, hogy az építési szerelési tevékenység teljesítménye 6-10 százalék között csökken, de ahhoz, hogy 10 százalék alatt legyen a visszaesés, szükség van a már bejelentett kormányintézkedések nyomán megjelenő közmegrendelésekre.
Az Új Széchenyi Tervben induló, részben vissza nem térítendő támogatás melletti programok jelentős része építés-beruházással is együtt jár majd - jegyezte meg Koji László. Idesorolta a telephely bővítési programokat és a családi házak energiakorszerűsítési fejlesztéseit is. Mindez azonban nem éri el azt a nagyságrendet, amely az építőipar fellendüléséhez vezetne, de segíthet abban, hogy a visszaesés mértéke ne legyen kétszámjegyű - hangsúlyozta.
A növekedés beindulásához a gazdaság gyorsabb ütemű bővülése mellett kiemelt programokra, az elhalasztott beruházások beindítására is szükség lenne. Utóbbira ugyan már vannak jelek egyes ágazatokban, például a gépgyártásban, ahol nőnek a kapacitások, de lényegesen több területen rosszabb a helyzet Koji László szerint, aki az élelmiszeripart és az idegenforgalmat említette. Megjegyezte azt is, hogy a lakossági építőipari megrendeléseknél továbbra sem számítanak bővülésre.
MTI