
Az ingatlanadót bevezető helyi önkormányzatok ezen országos érték-térkép alapján, a törvényben meghatározott - széles - értékhatárokon belül, a piaci értékviszonyok alapján határozzák meg az átlagos forgalmi értéket, azaz települési érték-térképet alkotnak.
Az adóalap kiszámítása oly módon történik, hogy az önkormányzati adóhatóság az adótárgyat képező ingatlanra irányadó települési, településrészi átlagérték alkalmazásával kiszámítja az ingatlan alapterületére (épület hasznos alapterülete, telek építménnyel le nem fedett része) vetített forgalmi értéket. Az így kalkulált forgalmi értéket ezután bizonyos értékbefolyásoló fizikai jellemzők (például az épület kora, falazata, fűtési módja) alapján módosítja.
Az adó mértékét az önkormányzat a törvényben meghatározott korláton belül maga határozza meg. A törvény által előírt maximális mérték lakóingatlan esetén 0,5 százalék, a lakóingatlannak nem minősülő építmény és telek esetén pedig 1,5 százalék. Az önkormányzat az ingatlanadó tekintetében különféle mentességeket, kedvezményeket határozhat meg, azonban vállalkozók üzleti célt szolgáló ingatlanjai tekintetében a mentességek erősen korlátozottak.
A tervezett eljárási szabályok szerint az adóköteles ingatlanok tulajdonosai bevallást nyújtanak be az ingatlan adatairól, amely tartalmazza az adóalap megállapításhoz szükséges adatokat. A bevallások alapján az önkormányzati adóhatóság feldolgozza az adatokat, kiszámítja a számított értéket és a fizetendő adót, majd határozatban közli az ingatlantulajdonossal. Az adó két részletben, az adóév március 15-éig, illetve szeptember 15-éig lesz esedékes
A tervezet szerint fennmarad a luxusadó is, amely kizárólag a nagy értékű (100 millió forintot meghaladó számított értékű) lakás és üdülő ingatlanokat terheli. Az ingatlanokat terhelő adók szabályainak összhangja érdekében az értékhatárok, illetve korrekciós tényezők meghatározása 2009-től a luxusadó esetében is a helyi adó törvény mellékletei alapján fog történni.
A luxusadó szabályai továbbá már 2008-tól úgy módosulnak, hogy az adó alanyai már nemcsak magánszemély lesznek, hanem valamennyi ingatlantulajdonos (például gazdasági társaságok, más jogi személyek is). Az adó mértéke nem változik, 0,5 százalék az ingatlan számított értékének 100 millió forintot meghaladó része után.
Lakás- és telekáfa: lesz, de nem úgy
Egyre kevesebbet hoz az ingatlan
Ingatlanadó: több bajt okozna, ha lenne
Ki lesz terjesztve az ingatlanadó (hanganyag)
MTI