A piac nem törődik azzal, hogy a Moody"s december 22-én leértékelte a magyar szuverén adósságot - de még magasabb szinten tartja, mint az S&P és a Fitch Ratings -, ez már régen beépült a várakozásokba. A 2006-os év közepén 285 forint/eurós mélypontot is megjárt forint erősen, 251,50/60 forint/eurós árfolyamon zárta az évet. Az MTI által megkérdezett elemzők 2007-ben szűkebb sávban mozgó, az euróval szemben stabilizálódó forintot várnak, bár nem zárják ki, hogy globális piaci hatások átmenetileg okozhatnak nagyobb hullámzást is a forint árfolyamokban.
Duronelly Péter, a Budapest Alapkezelő Rt. befektetési vezetője az első negyedévnél hosszabb távú prognózisra nem vállalkozott, mivel szerinte a globális piacok mostani bizonytalankodása miatt aligha adhatók megalapozott becslések hosszabb távra. A január valószínűleg volatilis árfolyammozgást hoz, az év indulása azonban a mostaninál is erősebb forinttal várható. Az euró átmenetileg 250 forint alá is süllyedhet a pozitív piaci hangulatnak köszönhetően. A veszély is pontosan ezekben az erősödő forintra, csökkenő kamatszintre épített pozíciókban van - beindulhatnak az ellen-ügyletek - mondta a szakember. Duronelly Péter már akár februárban lehetségesnek tart egy mérsékelt jegybanki kamatcsökkentést annak ellenére, hogy a havi infláció február-márciusban tetőzhet.
Suppan Gergely, a Takarékbank elemzője 245-260 forint között várja az euró árfolyamát az év során, ezen belül az őszi hónapoktól számít erősebb forintra. Az infláció mérséklődése, valamint az EU források megjelenése következtében addigra nőhet a külföldiek bizalma a magyar gazdaság teherbíró képessége iránt, s az év végén 250 forint alá is süllyedhet az euró kurzusa. A magas kamatok továbbra is támaszt jelentenek a magyar valutának, a Takarékbank szakembere legkorábban augusztus-szeptemberben számít a jelenleg 8 százalékos alapkamat mérséklésére.
A térségi valuták közül a tavalyi, 2006-os év nyertese magasan a szlovák korona: péntek reggel, 34,591-60/eurón, 8,56 százalékkal drágább volt, mint tavaly év végén. A második helyezett a cseh korona, a péntek reggeli, 27,522-53/eurós értéke 5,33 százalékkal erősebb a tavaly év véginél. A lengyel zloty, 3,8224-45/eurón, 0,54 százalékkal jobb az egy évvel ezelőttinél. |
Fórián Szabó Gergely, a Pioneer Alapkezelő Rt. elemzője szerint az árfolyamok 5-6 százalékos ingadozását ezentúl is természetesnek kell tekinteni. Elképzelhető, hogy a globális tőkepiaci mozgások következtében a piac teszteli a 245, illetve a 265 forintos szinteket is, jellemzően azonban az euró kurzusát 250-260 forint között lehet várni. A költségvetés folyó hiányának csökkenésével kevesebb tőkebeáramlásra lesz szükség, ezért már változatlan tőkebeáramlás is javíthat a nemzeti valuta kurzusán főleg az év második felében.
Sarkadi Szabó Kornél, a Cashline Értékpapír Rt. vezető elemzője két forgatókönyvet vázolt fel a forint pályáját illetően, mindegyiket alapvetően külső piaci körülményekből, elsősorban az amerikai piaci hatásokból vezette le, a szakember szerint ugyanis a magyar konvergencia-program megvalósítása a trendet nem, csak a mértéket befolyásolja. Az optimistább verzió az amerikai gazdaság mérsékelt lassulásával számol, az ún. "soft lending" esetén szükségtelen a kamatszint drasztikus emelése a tengerentúlon, így a dollár vonzereje nem gyengíti jelentősen a feltörekvő valutákat, tehát a forintot sem. A pesszimistább változat szerint trendforduló előtt áll az amerikai gazdaság, markáns hozam-, és kamatszinttel kell számolni, ami a feltörekvő piacokról elvonja a tőkét. Ez drámaian gyengítheti a feltörekvő valutákat a Sarkadi Szabó Kornél szerint. A szakember az év egészében a negatív változatnak tulajdonít nagyobb valószínűséget, ám ebben az esetben sem vár 260-270 forintnál erősebb eurót.
Beragadhat az ELADNI gomb a tőzsdéken
Lakáshitel választó