A magánszemélyek hosszú távú befektetésekből származó jövedelmét a jelenlegi 20 százalékos, kamatnak minősülő hozam után felszámított adó helyett csupán 10, illetve 0 százalékos adó terheli jövőre - mondta a Privátbankárnak Szolnoki Béla, a BDO Forte adótanácsadó partnere. 10 százalékos adó vonatkozik 2010-től a befektetési szolgáltatónál vagy hitelintézetnél a legalább három éves lekötésű időszakú 25 ezer forint feletti összegű megtakarítás hozamára.
A szakember hangsúlyozta, hogy egyáltalán nem kell majd adót fizetni, ha öt éves lekötést választ valaki, ideértve azt is, ha a hároméves lekötési periódus után meghosszabbítja a megtakarítását két évvel és az rendben ki is fut. A kedvezőbb adókulcsok a forintban jegyzett kamatozó bankbetétekre és takarékbetétekre, illetve az ellenőrzött tőkepiaci ügyletnek minősülő forintban nyilvántartott pénzügyi eszközökre és olyan hazai devizában denominált pénzügyi eszközökre terjednek ki, amelyek hozama egyébként kamatnak minősül (pl. állampapír, befektetési jegy).
A lekötött összeget azonban nem kötelező végig ugyanabban a termékben tartani, a futamidő alatt lehet módosítani is a portfólión, a lényeg, hogy a megtakarítási számláról nem szabad felvenni idő előtt az összeget. Ezzel párhuzamosan ugyanakkor a korábbi elképzelésekkel ellentétben nem szűnnek meg a nyugdíjelőtakarékossági számla kedvezményei.
Régóta napirenden lévő javaslat, hogy az árfolyamnyereségek és -veszteségek egymással történő összeszámítására az eddiginél tágabb körben legyen lehetőség. 2010-től ez valóra is válik, hiszen a jelenleg csak tőzsdei ügyletekre vonatkozó kedvezőbb szabályok kiterjednek majd a tőzsdén kívüli ellenőrzött tőkepiaci ügyletekre is - hívta fel a figyelmet egy másik lényeges változásra Szolnoki Béla. Így meg kell majd állapítani az adóévben elér összes nyereséget, illetve veszteséget és csak a nyereség veszteséggel csökkentett összege minősül jövedelemnek. A mostani szabályok szerint minden pluszban zárt tőzsdén kívüli ügylet nyeresége után meg kell fizetni az adót, még akkor is ha valaki összességében, éves szinten veszteséget termelt.
Jövőre jelentősen szűkül a magánszemélyek által elszámolható adókedvezmények köre, búcsút kell mondanunk például az életbiztosítások után járó kedvezménynek is. Ki veheti idén még utoljára igénybe ezt a kedvezménytípust, illetve mire kell nagyon odafigyelni? Részletek>> |
Fontos szempont, hogy mi minősül ellenőrzött tőkepiaci ügyletnek. Szolnoki Béla szerint meghatározó, hogy azt a törvényben meghatározott befektetési szolgáltatóval kell kötni, és pénzügyi eszközre, árura, valamint deviza vételére, eladására kötött ügylet számít annak. Előírás az is, hogy valamennyi ügylet adatáról névre szóló befektetői szolgáltatói igazolásnak kell rendelkezésre állnia.
A befektetési szolgáltató a tárgyévet követően február 15-éig a magánszemély adóazonosítójával együtt adatot szolgáltat az APEH felé, de adó(előleg) levonási kötelezettség nem terheli - hívja fel rá a figyelmet a szakember. Azt ugyanis az ellenőrzött tőkepiaci ügyleteknél is a magánszemély állapítja meg és fizeti be az árfolyamnyereségre irányadó szabályokat is figyelembe véve. A bevallás a tárgyévet követő évben kell szokás szerint teljesíteni. Tehát a magánszemélynek jövő évtől nyilvántartási feladatai lesznek, de ezek a befektetési szolgáltató adatain alapszanak - tette hozzá Szolnoki Béla.
Spórolás válság idején: meddig nyújtózkodunk?
Kevesebbet fektetünk az életbe - ez biztos
Viszlát, adókedvezmény: indulhat a roham?
A kétszámjegyű betéti kamatoknak vége
Továbbra is megéri az egészségpénztár
Adóval is nyerhet a béren kívüli juttatásokon!
Privátbankár