Dezinfláció és kamatcsökkentés - ezt várja London
A JP Morgan globális pénzügyi szolgáltató csoport napi feltörekvő piaci helyzetértékeléseinek szerdai kiadásában a 8,3 százalékos 12 havi augusztusi inflációról azt írta: a kedvező bázishatások miatt szeptemberben már várhatóan 6 százalék alatt lesz a teljes kosárra számolt, fogyasztói szintű éves áremelkedés. A gyorsuló élelmiszerár-infláció és a gyengébb forint a negyedik negyedévben valószínűleg megállítja egy időre a dezinflációs folyamatot, a ház várakozása szerint azonban az infláció csökkenése 2008-ban folytatódni fog. A cég előrejelzése szerint jövőre 4 százalékra csökken az átlagos éves infláció.
A kedvező inflációs kilátás és a gyenge hazai fogyasztás miatt a ház további fokozatos MNB-kamatcsökkentést vár, úgy tartja azonban, hogy a jegybankra erős árfolyamfigyelő hajlam lesz a jellemző. Ezzel együtt is, ha az euró forintárfolyama 255 körül stabilizálódik, az MNB-alapkamat az idei év végéig 7,00 százalékra, 2008 második negyedévéig 6,50 százalékra csökken a jelenlegi 7,75 százalékról, áll a JP Morgan szerdai londoni előrejelzésében.
A Goldman Sachs befektetési bankcsoport londoni részlegének értékelése szerint az élelmiszeráraktól eltekintve az index többi része "még jobban is fest", mint amit a ház várt. Ezzel együtt is azonban az MNB-t valószínűleg aggasztja, hogy a hatóságilag nem szabályozott szolgáltatási szegmens inflációja csak lassan csökken, és ez, valamint az élelmiszer-inflációval kapcsolatos bizonytalanság késleltetheti a kamatcsökkentéseket.
A GS egyetért a jegybank azon értékelésével, hogy nem elsősorban a hirtelen élelmiszerár-kiugrás a fő kockázat, hanem az, hogy az infláció 2008-ban esetleg viszonylag magasan beragad. A ház ugyanakkor szeptemberre a kedvező bázishatások alapján meredek csökkenéssel 6 százalék alatti éves inflációt vár, ami ugyan "nem lesz óriási meglepetés az MNB számára", viszont az inflációs várakozások szempontjából kedvező lehet. Goldman Sachs ennek alapján már erre a hónapra jegybanki kamatcsökkentés valószínűsít, ha ezt a globális környezet megengedi, és azt jósolja, hogy 2008 első negyedének végéig 6,5 százalékra csökken az MNB-alapkamat.
A Barclays Capital befektetési csoport is azt jósolta szerdai londoni elemzésében, hogy a kedvező bázishatások és a gyenge belső kereslet miatt folytatódik a dezinfláció. Ha a kosárban 16 százalékos súllyal szereplő élelmiszer-összetevő nem drágult volna 11 százalékkal éves összevetésben, az infláció már most szelídebb képet mutatna, fogalmaz a ház értékelése.
A BC ennek alapján megerősítve látja azt a jóslatát, hogy szeptemberben lesz egy negyed százalékpontos kamatcsökkentés, amelyet még a negyedik negyedévben további összesen fél százalékpontos enyhítés követ, 7,0 százalékra csökkentve év végig az MNB-kamatot.
Londoni elemzők már előző nap, az augusztusi infláció ismertetése után is azt mondták, hogy az élelmiszer-áremelkedés miatt a korábban gondoltnál ugyan kevésbé meredek lehet a dezinflációs pálya, ez azonban már nem meglepetés, és a jegybank a gazdasági lassulásra tekintettel folytatni fogja az enyhítési ciklust. A KSH ismertetése szerint a fogyasztói árak augusztusban nem változtak júliushoz képest, és 8,3 százalékkal haladták meg az egy évvel korábbi szintet.
Az MTI által előzetesen kérdezett, illetve előrejelzéseikben szemlézett kilenc nagy londoni befektetési ház - JP Morgan, Dresdner Kleinwort, Goldman Sachs, Barclays Capital, UBS, Deutsche Bank, HSBC, Citigroup, BNP Paribas - térségi szakértőinek prognózisai 8,1-8,5 százalék között mozogtak, 8,24 százalékos átlaggal.
8,4-et senki nem mondott
Van még lejjebb is?
A Moody"s durván leminősítette az FHB-t
MTI