.jpg)
A Diákhitel Központ 2005 májusában kötött hitelkeret megállapodást az EIB-vel 100 millió euróra, amit le is hívott, és azóta a Diákhitel Központ az első és egyetlen EIB hitelfelvevő, amelyik a felsőoktatásban résztvevő tanulók képzésének finanszírozását segíti.
Az eseményen közölték: a 2006/07-es tanulmányi évben 24,4 milliárd forint kiutalt hitellel együtt a hallgatói kölcsön összege a megalakulás óta eltelt öt tanévben elérte a 131,1 milliárd forintot. Az idén kezdődő tanévben a csökkenő hallgatói létszám miatt az ügyfélszám jelentős növekedésére nem számít a Diákhitel Központ. Ráadásul sok a bizonytalanság a beiratkozott tanulók számát és a fizetendő költségtérítést, valamint a tandíjat illetően is.
A diákhitel kamata nem változott - mondta Csillag István. Az előző tanévben 10,22 százalékról 9,5 százalékra mérsékelt kamat változatlan marad december 31-ig. A Diákhitel Központ kamatszintjét visszamenőlegesen kalkulálják: az átlagos forrásköltség, a működési költség és a kockázati céltartalék alapján. Ez utóbbit független kockázatbecslő határozza meg, figyelembe véve a törlesztéseket. A legutóbbi kamatszámításkor ez mindössze 1,61 százalékpontot jelentett a 9,5 százalékos kamatban.
A törlesztési fegyelemre jellemző, hogy a 2006/07-es tanévben az elvárt 5,178 milliárd forint törlesztés helyett, az előtörlesztésekkel együtt, 9,62 milliárd forint volt a tényleges visszafizetés.
Változatlan marad a maximálisan felvehető havi kölcsön is: az államilag támogatott felsőfokú képzésben résztvevő havi 30.000 forintot, a költségtérítéses oktatásban résztvevő pedig 40.000 forint hitelt vehet fel.
A társaság folytatja a kötvény-kibocsátási programját, amelynek keretében szeptemberben 25 milliárd forint egy éves lejáratú kötvénykibocsátást tervez. Az eddigi hitelek és kötvénykibocsátások kamata rendszerinti a bankközi kamatok alatt voltak 10-15-20 bázisponttal - válaszolta az MTI kérdésére Csillag Tamás. A vezérigazgató magyarázatként hozzáfűzte: a kötvénykibocsátásra a finanszírozási szerkezet optimalizálása miatt is szükség van. A 2006/07-es tanévben 137,5 milliárd forint kölcsön 36 százaléka az MFB, 14 százaléka az EIB hitele vol, míg 48 százaléka kötvénykibocsátásból származott. A fennmaradó rész további kereskedelmi banki hitel volt.
A Diákhitel Központ minden hitelén állami garancia van, de a devizahitelek kamatkockázatán csak korlátozottan. A kamatkockázat kezelését jól szolgálja a kötvény is - magyarázta Csillag Tamás.
A 2006/07-es tanévben 234.161 tanuló vett fel diákhitelt, közel 24 ezerrel többen az előző évinél. Ugyanakkor már 85.338-an megkezdték a törlesztést, akik az előző évinél tízezernél is többen vannak.
Az eddig felvett 131,1 milliárd forint hitelből 23,4 milliárd forintot fizettek vissza. Jelentős az előtörlesztés is, ami semmiféle költséggel nem jár. A 2006/07-es tanévben a kötelező 7,209 milliárd forint törlesztésen felül az előtörlesztések összege meghaladta a 2,4 milliárd forintot.
Az elmúlt öt év átlagában a felsőoktatásban tanulók 27 százaléka vette igénybe a diákhitelt. A nappali tagozatosok 33 százaléka, az esti és levelező tagozatosoknak 20 százaléka élt a lehetőséggel. A felvevők 41 százaléka a költségtérítéses képzésben vett részt, míg 69 százaléka az államilag támogatott oktatásban. A 2006/07-es tanévben fejenként átlagosan 257 ezer forint volt a felvett diákhitel.
A Diákhitel Központ öt felsőoktatási intézménnyel kötött szerződést arra, hogy bevezessék az engedményezés rendszerét, azaz a központ utalná át a diák által az oktatási intézménynek befizetendő összeget. Ez elsősorban a költségtérítéses diákoknak jó, mert ők csak úgy tudnak beiratkozni, ha már befizették a tandíjat, de csak akkor tudnak diákhitelt felvenni, ha már beiratkoztak. Csillag Tamás közölte, hogy a 2008/09-es tanévtől minden felsőoktatási intézményben szeretnék ezt a rendszert alkalmazni.
Már 234 ezer diák vett fel hitelt
Csaknem egymillió forintot nyertek egyetemi hallgatók
A vártnál jobb adósok a diákok
MTI