Az ügyvezető igazgató dicsérte a Magyar Energia Hivatal és az Országos Atomenergia Hivatal szakértelmét és függetlenségét, de sürgette az energiapiac reformját a 2007 júliusi teljes piacnyitás érdekében.
Claude Mandil a tanulmánnyal kapcsolatban felhívta a figyelmet arra, hogy a vizsgálatot 2006 nyarán végezték, és azóta a magyar kormány az IEA jó néhány ajánlását megfogadta. Az Európai Unió és az IEA képviselői mellett német, francia, svéd és japán szakemberek vettek részt a vizsgálatban. Az orvosolt problémák között Claude Mandil példakánt a gázár-támogatás átalakítását és új erőművi projektek bejelentését említette.
Az elmúlt 15 évben a magyar energiapolitika sokat fejlődött, megvalósították az alapvető reformokat a magyar villamosenergia- és a gázpiacon. Újságírói kérdésre válaszolva az IEA ügyvezető igazgatója azt mondta, hogy Magyarország az IEA tagállamainak átlagát éri el az energiapolitikát illetően, de a fejlődés dinamikája átlag feletti. Claude Mandil külön hangsúlyozta: "... Magyarország javára szolgál, hogy az európai uniós csatlakozáskor nem kért derogációt az energetikában".
Az IEA megállapítása szerint - különösen a háztartások körében - nem hatékony az energiafelhasználás. Az ügyvezető igazgató emlékeztetett arra, hogy Magyarországon 70 százalékkal több energiát használnak fűtésre, mint az EU-15-ök és 175 százalékkal többet, mint a leghatékonyabb energiafelhasználású uniós tagállam. Ez mutatja, hogy az energiahatékonyság növelése terén még bőven van lehetőség Magyarországon - tette hozzá.
Az IEA ügyvezető igazgatója elismerően szólt a kőolajtartalék készletezés szervezéséről. Az IEA tagállamok 90 napos vésztartalékának felhasználását az energia ügynökség koordinálja, és mind a 2005 szeptemberi, mind a múlt év januári események kapcsán Magyarország jól szerepelt. |
Claude Mandil az ügynökség elismerését fejezte ki a Paksi Atomerőműben 2003-ban történt üzemzavar kezelésével kapcsolatban, ami szerinte jelzi azt is, hogy Magyarország jól használja az atomenergiát.
Felsmann Balázs, a Gazdasági és Közlekedési Minisztérium államtitkára a sajtótájékoztatón felhívta a figyelmet arra, hogy a kormány a Nemzetközi Energia Ügynökség megállapításaival azonosan látja az energiapolitikai kérdéseket.
Jelezte, hogy az ajánlások szerint szétválasztották az energetika és a szociálpolitika kérdését a gáz-ártámogatás átalakításával, energiahatékonyságot javító pályázatokat hirdettek és hirdetnek, és konzekvensen végigviszik a piacnyitást. Ezzel utalt arra a helyzetre, hogy a részleges piacnyitás Magyarországon az árak torzulásához vezetett, ezért történhetett az, hogy míg a villamosenergia-piac megnyitását követő első két évben a szabadpiaci fogyasztók aránya 35-40 százalékra nőtt, addig mostanra 15 százalékra esett vissza. Ennek oka, hogy a kedvezőbb ár miatt a feljogosított fogyasztók jó része visszatért a közüzembe. Az IEA által is kifogásolt hosszú távú szerződések megszüntetésével kapcsolatban az államtitkár azt mondta: a kormányzati álláspont még nem alakult ki, de több lehetőség is van a megoldásra.
Profil: Magyarország Moszkvához dörgölőzik
Az energiapolitikát kritizálta Orbán Viktor
100 milliárdos program az energiatakarékosságért
MTI