
A felmérés szerint a felnőtt magyar lakosság véleménye szerint az életben való előrejutásban az a legfontosabb, hogy az illető ismer-e befolyásos embereket, illetve, hogy mennyire törekvő típus; erre utal, hogy a válaszadók átlagosan 2,04 és 2,08 pontot adtak mindkét körülménynek.
Karriertanácsok |
A felmérés szerint ezeknél kevésbé fontos - de még mindig 2,61-2,8 körüli átlagpontot kapott - az a körülmény, hogy milyen magas az illető szüleinek az iskolai végzettsége, hogy mely országrészben él és hogy jelenleg az állami vagy a magánszektorban dolgozik-e.
A magyar lakosok azt tartják kevésbé jelentősen befolyásoló tényezőnek az életben való előrejutásban, hogy adott személy milyen vallású; ez az ötfokozatú skálán 4,06-os átlagpontszámot kapott.
Szintén kevésbé számít, hogy az illető külföldön dolgozik-e éppen, ezt 2,88-as átlagpontszámot kapott. Az etnikai csoportba való tartozást, illetve a nemek különbségét szintén nem gondolják erősen befolyásoló tényezőnek az előrejutásban a válaszadók, hiszen egyaránt 2,84 pontot kapott mindkét elem.
Az életben való előrejutás egyik tényezőjét, hogy befolyásos embereket ismerjünk a budapesti lakosok, a Nyugat-Dunántúlon és Észak-Magyarországon élők fontosabbnak tartják, mint a községekben élők, vagy az észak-alföldi régió lakosai - olvasható a TÁRKI összefoglalójában.
A felmérés szerint a közép-magyarországi lakosokhoz és azon belül is leginkább a fővárosiakhoz képest a kistelepüléseken élők kevésbé tartják jelentősnek azt is, hogy milyen vallású az, aki szeretne előbbre jutni az életben.
Az adatok azt mutatják, hogy minél magasabb egyéni jövedelmi kategóriába tartozik valaki, annál kevésbé tartja fontosnak az életben való előrejutásban, hogy valaki külföldön vagy belföldön dolgozik-e jelenleg. Ellenben az iskolai végzettség nem differenciálta jelentős mértékben a lakosság véleményét ilyen szempontból.
Siralmas a munkanélküli fiatalok hozzáállása
Keressen állást, válasszon fizetést!
MTI