1p
Az olasz kormány péntek este válságülést tart, amelyen újabb, 45 milliárd eurós megszorító programról dönthetnek
Az olasz kormány péntek este válságülést tart, amelyen újabb, 45 milliárd eurós megszorító programról dönthetnek.

Az olasz kabinet ülését péntek este 19 órára hívta össze Silvio Berlusconi miniszterelnök. A kormány várhatóan véglegesíti és elfogadja azt a konszolidációs programot, amellyel 2012-ben 20 milliárd euróval, 2013-ban pedig 25 milliárd euróval javulna a költségvetés egyenlege. A csomagnak köszönhetően 2013-ra egyensúlyba kerülhet az olasz államháztartás. Az olasz parlament júliusban, az egyre jobban elharapódzó európai adósságválság hatására fogadott el egy 48 milliárd eurós megszorító csomagot. Az elmúlt napok pénzpiaci zavarai miatt azonban Berlusconi miniszterelnök jelezte, hogy átütemezi és bővíti a konszolidációs programot, így egy évvel korábban kerülhet fenntartható pályára az olasz államháztartás.

A miniszterelnök egy pénteki, kormányhivatalnokoknak tartott eseményen egy, a Reuters brit hírügynökségnek nyilatkozó forrás szerint arról tájékoztatott, hogy az újabb program részeként 2012-ben 6 milliárd, míg 2013-ban 3,5 milliárd euróval csökkenne a regionális és helyi önkormányzatok finanszírozása. Az állami minisztériumok 2012-ben 6 milliárd, míg 2013-ban 2,5 milliárd euró megtakarítására kényszerülnének. A helyi vezetők ugyanakkor élesen bírálták a kormány terveit, mivel a helyi hatóságok által felügyelt közlekedés, egészségügy, illetve szociális ellátás rendre a rövidebbet húzta a központi kormányzat elmúlt évi megszorításainál.

Giuseppe Castiglione, az Olaszországi Tartományok Szövetségének vezetője kijelentette, hogy szervezete számára "teljesen igazságtalanok a felvázolt költségvetési intézkedések". "Ha a településekről beszélünk, akkor az a szociális ellátórendszert érinti, ha a tartományokról, akkor az az iskolákat, az iskolák biztonságát és a helyi utakat" - fogalmazott a politikus.

Az egyik vezető londoni gazdasági-üzleti kutatóközpont, a Centre for Economics and Business Research szerint a helyzet: az olasz adósságráta a hazai össztermék 128 százaléka. Jóllehet a Berlusconi-kormány költségvetési politikája feszes, ám nem eléggé az. Ha pedig a piac továbbra is 6 százalék körüli hitelköltséget kényszerít Olaszországra, és a gazdasági növekedés üteme zéró közelében marad, a CEBR számításai szerint a GDP-arányos olasz államadósság-ráta 2017-re 150 százalékig emelkedik.
Médiaértesülések szerint a kormánytervezetben várhatóan szerepel majd egy, a magasabb jövedelműekre kivetett "szolidaritási adó", illetve a pénzpiaci bevételekre kirótt adó emelése. az Il Sole 24 Ore üzleti napilap szerint a szolidaritási adó a 90 ezer eurónál magasabb jövedelműekre 5 százalékos, míg a 150 ezer ezret meghaladókra 10 százalékos többletterhet róna, a pénzpiaci jövedelmeket pedig a jelenlegi 12,5 százalék helyett 20 százalékos adóval terhelnék, bár az emelés nem lenne érvényes az államkötvényekből származó jövedelmekre. A kiszivárgott tervek között szerepel olyan javaslat is, amely értelmében a nem vallási ünnepeket, így az Olasz Köztársaság megalapításának június 2-i évfordulóját vasárnap ünnepelnék, ezzel növelve a munkanapok számát.

Azt egyelőre nem lehet megjósolni, hogy a tervek mennyiben érintenék az olasz nyugdíjrendszert. Korábban Berlusconi koalíciós partnere, az Északi Liga, illetve a legnagyobb szakszervezeti szövetség CGIL is ellenezte a nyugdíjrendszer bevonását a megszorításokba. A lehetséges változások között szakértők a nők nyugdíjkorhatárának emelését, illetve a nyugdíjkorhatár-kedvezmények rendszerének átalakítását látják.

A felfokozott piaci hangulat közepette csütörtökön Berlusconi találkozót tartott Giorgio Napolitano államfővel, illetve Mario Draghi jegybankelnökkel. Aznap Giulio Tremonti, Olaszország gazdasági minisztere egy parlamenti bizottságnak arról számolt be, hogy az Európai Központi Bank (EKB) számos intézkedést kért a bajba jutott déli államtól, így egyebek mellett a szolgáltatási ágazatokbeli verseny fokozására irányuló lépéseket, illetve a merev munkaerő-piaci szabályozás rugalmasabbá tételét.

Elemzők szerint az EKB "kérése" kvázi annak az ára, hogy a frankfurti szervezet a hét elején - a jelentősen megnőtt olasz kötvényhozamok csökkentése érdekében - elkezdett olasz állampapírokat venni a másodlagos kötvénypiacon. Ennek hatására a 10 év lejáratú papírok hozama a hét eleji, 6 százalék feletti szintről 5 százalék alá süllyedt péntek délutánra.

MTI, Privátbankár

Címkék: Cikkek

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Cikkek Megújult a Privátbankár!!
Privátbankár.hu | 2011. november 15. 15:35
Kedves olvasóink az elmúlt héten már megújult oldalunk tesztverziójával találkozhattak, ami jelezte: a Privátbankár új útra lépett. A változás már a nyáron elkezdődött, azóta lépkedünk folyamatosan előre. Most egy nagyobb ugrás következett..
Cikkek További árfolyamok >>
Privátbankár.hu | 2011. november 9. 10:05
 
Cikkek Skandináviában sincs minden rendben
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 18:02
Folytatódik a dán lejtmenet jövőre is, a skandináv ország gazdasága tovább lassul, egyre nehézkesebb a hitelezés, és tovább csökkennek a lakásárak
Cikkek Papandreu lemondott a népszavazásról
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 16:21
A görög kormányfő elállt attól az ötletétől, hogy népszavazáson dőljön el, akarnak-e a görögök megszorításokat a nemzetközi mentőcsomagért cserébe. Ezzel visszatértünk a pár nappal ezelőtti állapotokhoz, amikor a piacok optimista hangulatban nyugtázták, hogy az európai tagállamok nagy nehezen megállapodtak a magánbefektetőkkel a görög adósság felének leírásáról.
Cikkek Papandreu nem mond le - még
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 14:05
Óriási meglepetésre kamatot vágott az Európai Központi Bank. 25 bázisponttal 1,25 százalékra csökkentették az irányadó rátát az eddig 1,5 százalékról. A piacok azonnal reagáltak. Közben egyre fogy a levegő a görög miniszterelnök körül, aki távozhat posztjáról. Ha Athén elköszön az eurótól, az első tagállam lehet, amely kilép az EU-ból
Cikkek A bankokat kérdezi a kormány, mi legyen a devizahitelesekkel
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 13:50
Újra tárgyalóasztalhoz ülnek a bankok a kormánnyal, az NGM várja a javaslatokat a szektor szereplőitől. Az már biztos, hogy feltőkésítik az MFB-t
Cikkek Sehol egy biztonságos magyar bank?
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 13:36
A Global Finance Magazin közzétette listáját az ötven legbiztonságosabb feltörekvő piaci bankról: sehol egy magyar bank, még a régiós összesítésben sem
Cikkek A mauríciuszi devizát a költségvetési tervek gyengítik
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 12:47
Harmadik napja gyengül a mauríciuszi rúpia a dollárral, és a fő devizákkal szemben. Az Indiai-óceán szigetországában a jövő évi költségvetés terveire várnak a befektetők. A várakozások szerint a port louis-i kormány olyan intézkedésekről dönt majd, amelyek gyengítik a devizát, ugyanis az elsősorban exportból élő gazdaságnak ez kifejezett érdeke. Érdekesség, hogy a helyi statisztikai hivatal nemrég főleg az európai válságra hivatkozva csökkentette az idei GDP előrejelzését 4,5-ről 4,1 százalékra. A mindössze 1,3 millió lakosú ország GDP-je a második Fekete-Afrikában köszönhetően az erős olaj, cukornád-kivitelnek, és a textiliparnak.   Privátbankár
Cikkek A kormány átvállalja Várpalota devizahitelét - a jó lobbi miatt
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 11:48
Várpalota polgármesterének lobbitevékenységét a kormány azzal ismeri el, hogy kifizeti a kistérség devizatartozását
Cikkek Kollektív szerződések: már most nyomást gyakorolnak a munkaadók
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 11:21
A jövő évi költségcsökkentések jegyében több munkáltató nyomásgyakorlásba kezdett, jelezvén, hogy felbontanák a kollektív szerződéseket
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG