Alex Thiermann szerint a friss ázsiai esetek - és ha bebizonyosodik, a magyarországi előfordulás, amely egyébként az első lenne az idei télen az Európai Unió területén - azt mutatják, nem sikerült a keletkezési helyén sikeresen felvenni a harcot a betegséggel.
"A világ bizonyos részein nem tettünk mindent, amit meg kellett volna, vagyis a betegségnek már a madarakban való leküzdését (megelőzendő az emberi fertőzéseket)" - mondta az OIE szabványokat meghatározó bizottságának vezetője.
Szerinte a betegség felfedezése és a bejelentési rendszer javult, ugyanakkor "még mindig nem sikerült megtörni azt a kört, amelyben a háziszárnyasok elkapják a vírust a vadon élő madaraktól". A szakember figyelmeztetett: nem dőlhetünk hátra önelégülten, hiszen nem tudhatjuk, hogy a vírus - noha ezt eddig nem tette meg - mikor módosul jelentősen.
Indonéziában idén már öt embert vitt el a betegség, emellett baromfifertőzések újabb gócaira bukkantak többek között Japánban és Thaiföldön. Kedden Magyarországon bejelentették 3300 lúd levágását, miután madárinfluenza-gyanús elhullást észleltek egy Szentes külterületén található tanyán. |
A szakértő mindazonáltal úgy vélte: az európai kormányok sokat okultak a tavaly történtekből, így Európa általánosságban véve jól felkészült egy esetleges járvány kitörésére. A következő néhány hét döntő lehet abból a szempontból, megismétlődik-e a tavalyi madárinfluenza-járvány - mondta Alex Thiermann, az OIE szakembere.
Újabb madárinfluenza-gyanús eset Magyarországon
A héten megkezdik a madárinfluenza miatti kártérítés kifizetését
1300-an kértek kártérítést a madárinfluenza miatt