.jpg)
A miniszterek nyilatkozata közös elveket állít fel a tagországok intézkedéseihez. Így kiemeli, hogy minden beavatkozásnak jól időzítettnek és elvben ideiglenesnek kell lennie, kiemelten figyelni kell az adófizetők érdekeire, a beavatkozás következményeit a részvényeseknek kell viselniük, a kormányoknak lehetőséget kell teremteni a cégvezetések megváltoztatására, a cégvezetők nem juthatnak indokolatlan nyereséghez, a versenytársak legitim érdekeit az állami támogatások nyújtásakor meg kell védeni, továbbá a negatív hatások terjedésének elejét kell venni.
Döntöttek a miniszterek arról, hogy 50 ezer euróra emelik a magánbetétek garanciájának minimumát. A nemzetközi pénzügyi válság kirobbanása előtt az Európai Unióban 20 ezer euró volt a minimum.
Franciaország 100 ezer eurót javasolt minimumként, ebben azonban nem sikerült megállapodni. Az elnöklő Christine Lagarde francia gazdasági miniszter elmondta: azért nem, mert a kisebb méretű bankok rendszerére épülő tagállamoknak komoly nehézségeket okozna a gyors áttérés a 20 ezerről annak ötszörösére. A miniszterek ugyanakkor jelezték: több tagállam a közös minimumnál magasabban kívánja megállapítani az alsó határt.
Lagarde kitért arra is: reményeik szerint eleve csak elvi kérdésről van szó, és a garanciaalapokhoz sehol nem kell hozzányúlni. Ez volt az első konkrét lépés, amelyet az EU-tagországok egyeztetett módon tettek a pénzügyi válság kezelésére. Egyetértettek abban is, hogy folytatják a bankrendszer szempontjából fontos pénzintézetek támogatását.
A pénzügyminiszterek értésre adták: a válság kezelésére tett lépéseikkel egyszerre céljuk a piaci stabilitás megőrzése, a lakosság, a betétesek megnyugtatása és az európai gazdaság védelme. Olyan elvekről van szó, amelyek egyszerre szolgálják a fizetőképesség megtartását és az újratőkésítést szükség esetén, hangoztatta Lagarde.
Eltökéltek az EU-tagországok abban, hogy közösen cselekednek a negatív következmények enyhítése végett, de figyelembe kell venni az egyes tagországok eltérő helyzetét - intett Joaquín Almunia, az Európai Bizottság pénzügyi felelőse. Emlékeztetett arra, hogy a többországos ügyletekkel jellemzett, globalizálódó világban gyakorlatilag már egyetlen esetet sem lehetséges elszigetelt nemzeti ügyként kezelni. - Nemzetek fölötti elveken alapuló, de országra szabott megoldásokat kell találni - vélte a spanyol biztos.
A luxembourgi miniszteri tanácskozás után áttekintik a pénzügyi piaci helyzetet a tagországok állam- és kormányfői is jövő heti találkozójukon, Brüsszelben.
Veres: tartjuk magunkat a stratégiához
Magyarország a pénzügyi válsággal kapcsolatos hozzáállásában tartja magát a közösen kialakuló európai uniós stratégiához, hangoztatta Veres János pénzügyminiszter Luxembourgban, az EU-tagországok pénzügyminisztereinek találkozója után. Mint mondta, minden miniszter reálisan látja a helyzetet, a tanács tagjai között nincs semmiféle pánikhangulat.
Egyetértés van abban: világos hogy szükséges intézkedni, mégpedig egységes elvek mentén, összehangoltan - szögezte le Veres János. Nyilvánvaló, hogy egy ország egyoldalúan még a saját problémáját sem tudja megoldani - tette hozzá.
A pénzügyminiszter kiemelte az EU pénzügyminiszterek keddi nyilatkozatából azt a törekvést, hogy önálló, a többi országgal nem egyeztetett lépést egyetlen tagország se tegyen. Azt is fontosnak tartotta, hogy a most elfogadott elvek szerint ugyanakkor az esetleges állami beavatkozásról nemzeti szinten születik döntés, és nemzeti kompetenciákat kell benne fenntartani.
Veres János hangsúlyozta: Magyarország a most kialakított 50 ezer eurós betétbiztosítási minimumhatárhoz tartani fogja magát. A kormány ezért a parlament elé viszi javaslatát a jelenlegi hatmillió forintos határ emeléséről. (50 ezer euró 12 472 500 forint volt keddi késői londoni bankközi vételi árfolyamon).
Fordítva is elsülhet a Fed újabb akciója
Intubálás nélkül megfullad a brit gazdaság
A kapzsiság miatt tart itt a világ
Bankbetétek: megtöbbszöröznék a védettséget
Bankmentés: csínján kell bánni az adófizetők pénzével
MTI