.jpg)
A Deutsche Telekom ellen a bonni államügyészség hivatalos vizsgálatot indított azzal a megalapozott gyanúval, hogy 2005-ben és 2006-ban - de feltehetőleg már korábban is - a céggel kapcsolatos információk kiszivárogtatásának megakadályozása céljából "kikémleltette" saját magas beosztású menedzserei és az újságírók telefonbeszélgetéseit.
A vádak középpontjában Kai-Uwe Ricke, Európa egyik legtekintélyesebb távközlési vállalatának akkori elnöke, továbbá Klaus Zumwinkel, a felügyelőbizottság volt vezetője áll. Zumwinkel egyébként a közelmúltban kényszerült lemondani a német posta elnöki tisztségéről, mert belekeveredett Németország történetének legnagyobb adócsalási botrányába. Ebben az ügyben már folyik ellene a nyomozás.
A Handelsblatt című német üzleti, illetve politikai napilap hétfői beszámolója szerint mindkét korábbi vezető tudott az illegális adatellenőrzési tevékenységről, sőt ők adtak minderre megbízást. A bonni ügyészség ugyanakkor azokat a felmerült vádakat is vizsgálja, amelyek szerint a Deutsche Telekom korábbi irányítói más eszközökkel - így például bankszámlák ellenőrzésével, továbbá rejtett videokamerák elhelyezésével is - figyeltették a "gyanúsnak" tartott kapcsolatokat. Mindezt egy berlini biztonsági céggel végeztették, s ennek munkájában az egykori NDK hírhedt állambiztonsági minisztériuma, a Stasi volt munkatársai is közreműködtek.
A Deutsche Telekom jelenlegi elnöke, René Obermann hétfőn ismét az ügy teljes feltárását ígérte. Obermann, aki 2006 vége óta áll a vállalat élén, az elmúlt napokban több alkalommal is visszautasította azokat a gyanúsítgatásokat, amelyek szerint már korábban tudott a törvénytelen lépésekről, de igyekezett eltusolni azokat.
A Telekom fő részvényesének számító német kormány súlyos bizalmi válságtól tart, és Schauble belügyminiszter a hírek szerint ezért is sürget minden korábbinál határozottabb kötelezettségvállalást az adatvédelem mellett. Michael Glos gazdasági miniszter ugyanakkor annak az aggodalmának adott hangot, hogy az ügy súlyos károkat okozhat a gazdaságnak, mivel alááshatja a vállalatvezetők és a munkavállalók közötti, szükséges bizalmat. Ez a bizalom amúgy is megrendült az elmúlt hónapok több hasonló megfigyelési botránya nyomán.
Egyre durvább a DT megfigyelési botránya
Feljelenti a Telekom volt vezéreit? No comment
Példa nélküli lehallgatási botrány a Deutsche Telekomnál
MTI