
A Mianmari biztonsági erők razziát tartottak több buddhista kolostorban csütörtökön hajnalban, és szerzetesek százait hurcolták magukkal. Szemtanúk elmondása szerint Mianmar (volt Burma) egykori fővárosában, Rangunban két kolostort szálltak meg a biztonsági erők, és mintegy kétszáz szerzetest vettek őrizetbe. Az ország északkeleti részén ugyancsak két kolostorból összesen 650 szerzetest vittek el. A családtagok közlése szerint őrizetbe vették az éjszaka folyamán Myint Theint, Aung Szan Szú Csi ellenzéki vezető szóvivőjét. Meg nem erősített hírek szerint a Nemzeti Liga a Demokráciáért nevű ellenzéki párt több más tagja is őrizetbe került.
Legalább három buddhista szerzetes vesztette életét, 17 pedig megsebesült szerdán Rangunban a Svedagon pagoda térségében, amikor a biztonsági erők erőszakkal verték szét az ott zajló tüntetést. Az ellenzéki sajtó nyolc halálos áldozatról és közel 150 sérültről tud. A mianmari katonai junta csütörtöki közleményében egy halottról tett említést.
Nyugtalanságát fejezte ki az ENSZ Biztonsági Tanácsa a mianmari helyzet miatt, és önmérsékletet sürgetett, elsősorban a mianmari katonai kormányzat részéről, azt szorgalmazva, hogy a junta engedélyezze az ENSZ-főtitkár különmegbízottjának látogatását. A Biztonsági Tanács szerdán tartott rendkívüli ülést a testület európai tagjainak kérésére. A tagok megosztottsága miatt azonban a testület nem adott ki hivatalos közleményt, amelyben elítélte volna a mianmari tüntetések erőszakos megtorlását. Az Egyesült Államok és az Európai Unió arra kérte a BT-t, hogy vegye fontolóra szankciók elrendelését. Kína azonban világosan közölte, hogy nem ért ezzel egyet. Ibrahim Gambari, az ENSZ-főtitkár különmegbízottja még nem kapott vízumot a mianmari hatóságoktól, noha már szerda este szeretett volna elutazni az ázsiai országba.
Ez ám nyeremény! Ötmillió dollár jó kormányzásért
"A bomba ideje lejárt"
.Tisztaságból nem jeleskedünk
MTI